Janževi upognjenci

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

4. nov 2005 8:06

Ja, Frina peče te zato, ker jih upogibaš kar v rokah menda. Ko ga vzameš s pekača ga daj v ozek kozarec samo za toliko časa, da se upogne. Potem ga vzameš ven, daš v posodo, da se čisto ohladi, potem pa jih jaz dam kar v vrečko za skrinjo, zavežem z gumico, ali jih daš v nepropustno škatlo. Hraniti jih namreč ne smeš tako, da pride zrak do njih, ker se potem začnejo lepiti. No, saj če jih tudi ne upogibaš v rokah, vem, da je tudi meni vroče ga prijeti z roko in dati v kozarec, zato pa je pri tem potrebna samo brzina, brzina - na hitro. Palma

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

4. nov 2005 15:59

Jaz sem pa, ko sem jih pred leti pekla, janeževe upognjence polagala na kuhinjsku valjar, da so se mi upognili. Sprva sem bila precej počasna, pa sem pekač pogrevala na plinskem štedilniku, da so bili izdelki topli in so se upogibali. Potem sem si pa kupila še en valjar, pa tudi praksa je naredila svoje, pa ni bilo potrebno več segrevati pekača. Nada

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

7. nov 2005 15:21

O sprijemanju janeževih upognjenjcev je odvisno, kje jih hranimo. Najboljše je v kartonski škatli. Jaz sem jih včasih zelo velikokrat pekla, sedaj pa so se jih že moji obiski kar prenajedli in jih že dolgo časa nisem. Imela pa sem takšno tehniko: - Vnaprej moraš imeti vse pripravljeno, ker se "peka" odvija zelo hitro. - Najboljše, da imaš toliko pekačev, kolikor je mase, da imaš že vso maso pokupčkano v pekačih, pa še kakšna človeška pomoč zelo prav pride. - Pekač sem namazala z margarino in obvezno posula z moko. Nikoli nisem imela probleme z prijemanjem, razen pri enem pekaču - teflon, pri katerem imam probleme tudi pri drugih piškotih, tako, da pri tem uporabljam peki papir. - torej: pekač v vročo pečico čez par minut ven in hitro drugega notri. - Pečene najprej v pekaču dvignem z lopatko (leseno ali teflonasto), jih pobiram z prsti in položim v papirnato posodo od jajc - v vsak predalček za jajce dam en z roko upognjen piškot in pustim, da se v tej posodi ohladijo. - Ohlajene pokončno zložim v posodo, kjer pustim odprto, da se še dokončno zares ohladijo. - Namesto janeža sem nekaj časa dajala polovico orehovega jedrca - za spremembo. Toliko za enkrat in dobro peko brez opečenih prstov. Lp oliva

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

7. nov 2005 18:29

Tole s škatlo za jajca je pa ful dobra ideja. Hvala za nasvet. Anja

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

7. nov 2005 21:35

Palma, v roke me peč, ko jih vzamem s pekača in vtaknem v steklen kozarček. Moje mame ne peče. frina

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

8. nov 2005 7:52

Frina, saj tudi mene malo speče v roke, vendar delam to s tako brzino, da skoraj komaj opazim, da so vroči. Sem pa nekaj pozabila napisat Pekač vedno namažem s pravim čebeljim voskom. Najprej ga dam za nekaj minut v vročo pečico, potem ga namažem z voskom, nadevam kupčke, potrosim z janežem in v pečico. Se mi zdi, da imajo takšni upognjenci še lepši okus, ker dišijo po vosku. Lp Palma

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti