Česen pozeleni

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

tema odprta - 27. okt 2005 8:04 | ogledi: 10.649 | odgovori: 28

Zanima me, zakaj se mi dogaja, da mi česen na koncu rata zelen (npr. v zelju večkrat- a tudi drugje kdaj). Včeraj sem delala segedin, spet mi je pozelenel in sem se odločila, da vprašam strokovnjake

Lp!

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

27. okt 2005 10:51

Tudi meni se to dogaja. Mislim, da je kriva kislina. lp Julija

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

27. okt 2005 11:21

česen običajno pozeleni - najbolj moti pri vlaganju zelenjave. Sem že slišala za eno mlado, skrbno gospodinjo, ki je zaradi tega vrgla proč kup ozimnice - ampak ni panike, vse je v redu. Verjetno gre za kakšen kemični proces. Lisa

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

27. okt 2005 11:37

Če malo premislim..., ko delam tržaško za k ribam: česen pomešam s peteršiljem in zelo vročim oljem - ne pozeleni. Ko delam česen za pečeno papriko, isto: peteršilj, česen, olje in kis - ne pozeleni. Ko je pa sam - pozeleni. Po moje je kakšna kemična reakcija. Pozdravček!

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

27. okt 2005 12:03

Ljube moje, če bi meni česen v zelju pozelenel, bi še šlo. Ampak meni POMODRI. Nič hudega, še smo živi! LP, zvitorepka

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

27. okt 2005 12:48

V hladni "kislini" tudi meni ne pozeleni. Torej samo pri segrevanju. Ja lisička, tudi moj je take modrozelene barve. Res ni "apetitlich", ampak smo se že navadili in ni protestov. Se pa s tem sploh ne obremenjujem. Je, kakršen je. lp Julija

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

28. okt 2005 20:37

Nič ni narobe, če spremeni barvo. Eni sicer pravijo, da ozimni pozeleni ali pomodri, poletni pa ne... No ja, mislim, da meni obe sorti spremenita barvo.. Sicer pa lahko poskusiš česen prej zblanširati, potem menda ne spremeni barve, ko ga rabiš za vlaganje...Meni je to preveč komplicirano-hehehe- pa tud barva me ne moti.. LP juhica

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

28. okt 2005 20:39

V bujti repi zgleda prav eksotično..... juhica

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

29. okt 2005 1:44

Meni se je to zgodilo,kadar sem kuhala kislo repo in narezan česen vrgla na repo.Kadar pa sem ga vmešala v repo,pa ni pozelenel.Tako,da sem dobila občutek,da gre za spremembo barve ob prisotnosti kisika,in kisline in verjetno še toplote.lp Aki

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. okt 2005 10:21

Nikoli doslej, ampak res nikoli, mi česen ni pozelenel, čeprav je sesekljan ali stinsjen ure in ure stal na zraku ali vhladilniku in čakal na uproabo. Vse do nedelje, 30. oktobra. Dvajset mnut po tistem, ko je bil sesekljan in pripravljen za solate (27 nas je bilo na kosilu pri meni, potem veste, koliko solat je bilo pripravljenih...) je postal take lepe živo zelene barve...Sem se kar spomnilana debato na forumu. Še mama in tašča sta imeli vedno večje oči, ko sta gledali to zeleno čudo. sem ga vseeno uporabila, pa ni bilo nobenemu nič. Bog ve, kakšne genske spremembe je doživljal ta nač česen in od kod se je znašel na policah naših prodajalan. Mamamia mamamia

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

31. okt 2005 13:07

Tudi meni se to včasih zgodi... Sem šla malo "poguglat" in sem našla to besedilo v angleščini: "Garlic contains sulfur compounds which can react with copper to form copper sulfate, a blue or blue-green compound. The amount of copper needed for this reaction is very small and is frequently found in normal water supplies. Raw garlic contains an enzyme that if not inactivated by heating reacts with sulfur (in the garlic) and copper (from water or utensils) to form blue copper sulfate. The garlic is still safe to eat. If it is picked before it is fully mature and hasn"t been properly dried it can turn and iridescent blue or green color when in the presence of acid. A reaction between garlic"s natural sulfur content and any copper in the water or in the iron, tin or aluminum cooking utensils can sometimes change the color of garlic. Garlic will also turn green (develop chlorophyll) if exposed to an temperature change or is exposed to sunlight. Some people say it can be stored for 32 days at or above 70 - 80° F to prevent greening (but I"m not yet sure that is true). Other reasons to cause garlic to turn blue or green: Are you using table salt instead of canning salt? That can cause the garlic to turn blue or green. Table salt contains iodine, which discolors whatever you"re pickling. Use kosher or pickling salt. Different varieties or growing conditions can actually produce garlic with an excess natural bluish/green pigmentation made more visible after pickling Don"t worry, greenish-blue color changes aren"t harmful and your garlic is still safe to eat. (unless you see other signs of spoilage). Pač kemične reakcije, nič posebnega in kar je najbolj važno, ni škodlijivo. Lp, Tina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti