Kisanje repe

mandarinca  

član od: 4.4.2005

sporočila: 128

tema odprta - 26. okt 2005 16:00 | ogledi: 30.635 | odgovori: 7

Ali kdo pozna natančen postopek kisanja repe? Se jo res kisa brez dodane soli?

mandarinca

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

27. okt 2005 11:28

Jaz jo solim . Na 1 kg zribane repe 2 dag soli. Potem obtežim kot zelje. Letos mi ni najbolj ratala. Ima hrenast okus in je rjavkasta . Baje je napaka v mlečnokislinskem vrenju. Včasih rata drugič delaš po enakem postopku pa je ..... Tudi jaz se priporočam za kakšne izkjušnje. martina

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

27. okt 2005 12:01

Jaz sem letos prvič kisala zelje (in nimam pač nikogar več :(( da bi vprašala kaj in kako potem ko je v čebru in obteženo..). Na vrhu se mi je naredila plesen, najprej bela in nato zelena. Pobrala sem jo dol, oprala kamen in dilce, pa me zanima, ali je to prav in kaj sedaj naprej. Ko smo pri nas kisali zelje , sem bila zraven vedno samo prvi dan in potem, ko je bilo že kislo. Kaj pa vmes:...? LP smrkolina

pipika  

član od: 9.9.2005

sporočila: 53

27. okt 2005 15:42

Bela plesen je čisto normalen pojav pri vretju, vendar pa je treba vsake toliko časa zelju odliti vodo, umiti vso napravo za obtežitev (prt, dilce kamne..ali kaj podobnega, pa spet naliti malo sveže vode.. Je pomembno tudi kakšno obtežitev imaš. Enkrat smo namesto kamna obtežili z prav za to narejenino betonsko ploščo - pa se je veselo vse pokvarilo. Če se kisajo manjše količine pa lahko uporabiš tudi večje plastične vreče napolnjene z vodo-se lepo razporedijo po površini.. No,. pa srečno LP pipika

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

27. okt 2005 17:26

Pri navadnem kisanju (ne v zaprti vreči) zelja in repe vedno uporabljam sol. Menim, da bi se brez nje zadeva pokvarila, saj je konzervans. Preden zelje ali pa repo zlagam v čeber vedno čeber poparim z mešanico kisa za vlaganje razredčenega z vodo. Pustim, da se ohladi in nato zlagam zelje oz. repo. Med dolaganjem zelje sproti dosoljujem in mu na koncu prilijem še vodo tako, da ga prekrije in obtežim. Pri repi pa je malo drugače, posodo tudi poparim, vendar repo posolim še preden jo zlagam v čeber in jo skoraj nič ne zalijem in pol manj obtežim. Postopek me je naučila še moja mama. Še nikoli se mi ni pokvarilo ne zelje, ne repa. Res pa nikoli ne uporabljam dugega kot malo kisa za vlaganje , vodo in sol. Kar se tiče pa plesni, jaz ji rečem "mrena", pa je potrebo zelje, ko je že kislo, večkrat oprati. To pomeni pobrati mreno, doliti svežo mrzlo vodo in oprati kamne. LP Marjana

mandarinca  

član od: 4.4.2005

sporočila: 128

27. okt 2005 19:53

Hvala za nasvete. Naša repa se že kisa, pripravili pa smo jo takole: repo smo očistili, oprali, naribali (kar z nastavkom na multipraktiku) in v plastičen čeber nasipali plast naribane repe, jo posolili, potlačili, zopet plast repe, soli itd., dokler je ni zmanjkalo. Porabili smo 1 dag soli na 0,5 kg repe, kar je enako razmerje kot pri martini. Po nekaterih postopkih naj repe sploh ne bi solili, ampak to se meni zdi malo sumljivo... (pokvarljivo). Zato smo vzeli toliko soli kot za kisanje zelja. Repo smo potem toliko potlačili, da je bila prekrita z lastno vodo. Nato smo jo pokrili s plastično ploščo in obtežili s kantico vode. Obtežiti se je ne sme preveč, ker sicer menda postane premehka. Upam, da bo ratala. mandarinca

alpska roža  

član od: 9.10.2008

sporočila: 253

25. okt 2013 10:50

Ali se pred ribanjem pese nič ne olupi?

alpska roža

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. okt 2013 11:33

Pri nas so vedno obrezali le slabe dele lupine, pustili tudi vijolične dele, če so bili lepi.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti