Čajota

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

tema odprta - 21. okt 2005 19:30 | ogledi: 23.132 | odgovori: 16

Zanima me, če ima kdo kak recept za čajoto (bodičasta bučka, brazilska kumara). Ne vem, kako bi se je lotila.

Božena

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. okt 2005 20:53

Imamo recept, imamo, samo v mehiško kuharico moram pogledat. Poiščem inpošljem, velja? Mamamia mamamia

sladkosnedka na dieti  

član od: 28.12.2004

sporočila: 83

22. okt 2005 2:37

Mene pa zanima, kje se dobi čajota za posaditi.

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

22. okt 2005 12:18

Jaz pa že nekaj časa iščem sadiko čajote. Kaj mi jo lahko kdo odstopi - proda?? 041/476-044 Zdenka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. okt 2005 21:16

Našla recept, samo zdaj sem pršila s srečanja nas s foruma pa bom pisanje preložila na jutri, velja? Mamamia mamamia

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

23. okt 2005 19:53

ti bom zelo hvaležna božena galun

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. okt 2005 21:27

Mamamia našla recept. Obenem pa sem se spomnila, da smo v Mehiki jedli čajote (chayotte) narezan na rezine in pečen na žaru ali ocvrt. Pa žačinjen s čilijem, da j ebilo hudo (drugim, meni ne, ker uživam v ostrih začimba. No, sem uživala, trenutno so mi prepovedane). Recept iz mehiške kuharske knjige je za neko vrsto mesne enolončnice in je chayotte ena od sestavin. Potrebuješ - za 4 do 6 oseb - en kg sočne govedine. štiri žliceolivnega olja, eno veiko čebulo, štri stroke česna, en večji ali dva majša čajota,narezana na kocke (in seveda olupljenega), en velikkromir, narezan na kockice, dva večja paradižnika, zrezana na kose. Poleg tega potrebuješ še dva korenčka (zrezana na rezine), eno bučko (cukin), tudi narezano na rezine, žlico rozin. dve ostri papriki (če dobiš jalapeno - pri nas imaš vložene in to v celem alinarezano), deswet oliv (polnjenih s papriko - jih dobiš pri nas), ,alo cimeta in klinčkov, sol in poper, 200 g graška in mandljeve paličice za okras. meso razrežeš tako, da je bolj vlaknasto kot v kockah in ga na maščobi opečeš, da je lepo rjavo. Dodaš čebulo in česen in dalje pražiš, da čebula malo orjavi. Potem dodaš vse sestavine razen graška in mandljev ter na majhnem ognju kuhaš pokrito 20 minut do pol ure. Občasno posodo streseš, če je potrebno, zaliješ z malo vode. Koje zelenjava mehka, dodaš še grašek in kuhaš še pet, naveč deset minut. Mandlje prepraži na malo olivnega olja in ko porjavijo, jih potresi po jedi. aja, jedi se reče Picadillo. To sem našla. Ko prebrskam še kakšno zalogo receptov in najdem kaj s čajotom, ti pošljem. Pozdrav,Mamamia mamamia

bozena  

član od: 26.10.2003

sporočila: 234

24. okt 2005 18:47

hvala, bom probala čimprej skuhat. božena

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

26. okt 2005 14:11

Pred kratkim sem na obisku videla kot okras na mizi neko svetlo zeleno bodičasto reč, mislila sem, da je kakšen eksotičen sadež, velikosti avokada. Smejali so se mi, da imajo tega celo njivo, da so pač takšne buče. Menda dobre za jest, vendar pri njih ne najdejo nikogar, ki bi jih bil pripravljen lupiti, zaradi bodic seveda. Z veseljem so mi eno podarili. Tudi jaz jo imam za okras. Gospa je rekla, da bučo kar tako pusti, potem čez nekaj tednov (no, dolgo časa) buča sama poči, ven pride (ali pogleda) eno samo seme. Spomladi se posadi in je. Ali je to to? Imam jo na omari in gledam, ali bo res počila. LP Fani

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

26. okt 2005 15:04

Seveda to je čajota. Če jo hočeš imeti za naslednjo sezono jo hitro vzemi z omare in spravi na hladno, zavito v časopisni papir, nekje konec januarja pa ji potem pustiš da vzkali. Vitica je baje zelo nežna. Jaz sem jo dobila od svaka in je rekel da jo je najprej, še pozimi posadil v lonec in pozneje dal na prosto, V svoji domovini je tako ali tako večletnica, uživajo tudi gomolj v zemlji, kar pa pri nas ni mogoče, ker rastlina čez zimo propade. Lepo uspeva v sončnih legah, pri njih doma so jo napeljali kar ob hiši kot plezalko in je delala še senco. Rodi relativno pozno, bučke začnejo lepo delati šele septembra. Po podatkih z neta kar sem jih našla je ena rastlina polno kapo dovolj za eno familjo. Tudi "naša" rastlina je bila polna, rekla da je bilo na njej v polni rasti cca 60 bučk. http://www.poljoprivreda.info/?oid=3&id=208 - tole je internetni naslov (sicer v khmm srbohrvaščini), pa sem spet pozabila kako se naredi direktni link, na katerem je največ podatkov o vzgoji. Če ga daš s copy/paste v Adress bo pomoje ravno tako delovalo. Moja čajota je trenutno v kleti, upam da bo zdržala do pomladi, sem si na vrtu že izborila prostor zanjo. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

27. okt 2005 8:17

O, hvala, Tinca. Bom poskusila... LP Fani

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti