Prezimovanje-lilije in begonije

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

tema odprta - 17. okt 2005 22:20 | ogledi: 3.599 | odgovori: 8

Prvič mi je voluhar pustil toliko lilij, da se mi jih splača izkopati. Kako jih prezimujete vi, če imate podnajemnika na vrtu?

Pa za gomoljne begonije tudi ne vem, kako jih pripraviti na zimo?

Mi lahko kdo pomaga???

Najlepša hvala za pomoč

lp

juhica

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

18. okt 2005 9:11

Juhica! Lilij jaz na srečo ne jemljem iz zemlje, ker nimam podnajemnika na vrtu. Že nekaj let jih pustim v zemlji kjer so rastle in so vsako leto lepe in še več jih je. Gomoljne begonije pa bom te dni porezala in jih kar s koritami vred spravila v klet, kjer jih ne bom nič zalivala tja do srede februarja. Ko bodo po zalivanju začele poganjati, jih bom presadila in prestavila na malo bolj svetlo in toplo mesto. Lp Palma

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

18. okt 2005 12:25

lilije se običajno puščajo v zemlji - seveda pa s podnajemnikom...? Begonije pa se posušijo kar v zemlji (ko jih spraviš v klet, jim odlomiš pol stebla in počakaš, da se posuši do konca), potem jih pa vzameš iz zemlje, očistiš in daš v žaganje, na zmerno hladno. Verjetno preživijo tudi v zemlji, ampak tam je več možnosti, da jih uniči kakšna bolezen ali škodljivec. Sama imam s tem slabe izkušnje. Februarja gomolje dam nakaliti, potem jih pa presadim v novo zemljo. Lisa

kreich  

član od: 8.8.2002

sporočila: 65

18. okt 2005 16:02

Mene pa zanima, kako naj prezimim dalije. Imam jih kar nekaj nizkih grmičkov. Sedaj še sicer lepo cvetijo, napovedujejo pa mraz, tega pa ne prenesejo. Kaj naj naredim? Hvala za odgovore! Pozdravček, Karolina kreich

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

18. okt 2005 20:49

dalije popipaj in jih pusti v gajbici do spomladi , jaz jih popipam in vržem v kurilnico , lilije prezimijo da pa jih je voluhar pa nisem vedela meni so vedno prej zgnile kot bile pojedene. ker voluhar je tulipane...???

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

19. okt 2005 7:39

Hojla! Letos sem prvič imela lilije. Pa mi je soseda ravno včeraj rekla, da jih naj pustim kar v zemlji. Seveda pa nimam podnajemnika. Upam, da ti bodo dobro prezimile in meni tudi in da bodo drugo leto spet lepe. Bi pa imela vprašanje. Posajeno imamo figo. Mogoče katera ve, če jo je treba zaščititi pred zimo. Hvala in lep pozdrav miha-ela

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

20. okt 2005 21:18

Ja, lilije imajo gomolj navadno v 2 delih, pa moj podnajemnik navadno mazne spodnji gomolj, one male, ki so malo više na steblu (ne mislim brstičnih lilij), pa pusti. Se mu jih najbrž ne splača... Zato imam vsako leto male lilije, ki zmorejo le en cvet ali dva.... Za ziher jih bom nekaj dala nazaj v zemljo, ostale pa ala dalije... Če figa ni preveč velika, poskusi z 2 ali 3 plastmi vrteksa, ki se naj ne dotikajo drevesa oz grma...Drugače pa ne vem.... Jaz moram letos zaščititi še am.borovnice, ki jih pa upam, da podnajemnik ne bo našel....ker ta beštja požre prav vse.... PA lp juhica

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

23. okt 2005 15:24

Eno mogoče malce neumno vprašanje: kaj pomeni nakaliti? Dati na svetlo (po moji laični razlagi)? Atina

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

23. okt 2005 19:21

Nakaliti(da požene kalček) pomeni, da jih daš(begonije) v ustrezne pogoje(daš na toplo in začneš zalivati), da poženejo poganjek in potem jih daš na svetlo.. Sem pobrala vse ta male lilije in jih nasadila v večjo gredo.... Naj se malo muči ....hahahaha LP juhica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti