Ozimnica

krizanka22  

član od: 1.10.2005

sporočila: 86

tema odprta - 14. okt 2005 8:46 | ogledi: 4.183 | odgovori: 8

Najprej naj vas vse pohvalim, ker razdajate svoje izkušnje z nami nevedneži. Sedaj pa k problemu. Letos sem se odločila da bom prvič naredila domače kompote. Ja in? Skoraj noben mi ni uspel. Ne vem kje sem ga polomila, saj sem vse delala po navodilih. Naprimer pri mareličnem kompotu se mi je vse skisalo, pa sem dala toliko sladkorja kot je bilo navedeno,pasterilizirala v posodi do vrelišča in jih pustila počasi ohlajati, pred tem sem kozarce seveda tudi oprala in pogrela v pečici. Zakaj mi ni uspelo? Pa še to naj povem, da sem recept uporabila od tukaj. Potem naslednje so hruške. Ker sem se bala neuspeha sem rekla, da jih bom polovico vložila z želirnim sladkorjem polovico pa z navadnim. Spet sem vse pripravila tako kot je v navodilih, še posebno drage kozarce sem kupila, da bo ja "orenk" tiste z gumico, pasterizirala sem jih v pečici, tisto rundo z navadnim sladkorjem 10 minut več kot prvo in potem kozarci, ki so narejeni z želirnim sladkorjem so na vrhu potemnele hruške pri tistih z navadnim sladkorjem pa kompot "beži ven" iz kozarcev kljub gumici. Prosim pomagajte!!!!! imam namreč manjvrednosti kompleks. Če mi kaj ne uspe me mine vsa volja, ker si ne zaupam več. Res bi bilo škoda da tega ne bi več počela, ker imamo vsako leto tooooliko hrušk. Prosim, če mi zaupate zanesljive preizkušene recepte, in točna navodila. (temperatura pasterizacije, kje pasterizirate, kako izgleda vsebina v kozarcih med samim postopkom, ali mora vreti,... Pa še to hrušk in marelic nisem kuhala v sladki vodi, ampak sem jih polila surove v vročih kozarcih z vročo raztopino. Ja saj vem, zdaj me imate pa že dovolj.

krizanka22

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

14. okt 2005 9:04

Preden kozarec zaprem, kanem na pokrovček dve kapljici etanola, to je 96% alkohola in prižgem ter takoj zaprem. Alkohol pri gorenju porabi zrak in odkar tako zapiram kozarce, se mi še nobeden ni pokvaril. LP

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

14. okt 2005 9:20

Letos sem naredila precej različnih kompotov - iz vsakega sadja po malo, nekaj pa mešanega. Sadje operem,, če je potrebno olupim, narežem na koščke. Za 1 kg sadja vzamem 1 liter vode in 1/2 kg sladkorja. Vodo s sladkorjem kuham skupaj z vanilijevo palčko in nekaj klinčki nekaj minut, dodam sadje, kuham še največ 5-10 minut, vložim v kozarce, zaprem in pokrijem z deko, da se počasi ohladijo. Nič ne pasteriziram, pa se mi do danes še nič ni pokvarilo. Je pa res, da je tak kompot zelo sladek in vedno ob uporabi dodam na kozarec kompota še kozarec vode. Imam navadne kozarce s pokrovčki z navojem (npr. od kumaric). LP Dušanka Sporočilo je spremenil(a) DUŠANKA dne 14. okt 2005 09:21:02 Sporočilo je spremenil(a) DUŠANKA dne 14. okt 2005 09:21:22

nenci  

član od: 10.8.2005

sporočila: 2696

14. okt 2005 9:26

Nikoli takoj zavreči puško v koruzo. Na napakah se učimo. Meni so se tudi enkrat pokvarile hruške. Od taktat delam takole: Vodo s sladkorjem zavrem. Nikoli za kompote ne uporabljam želirnih sredstev. V oprane kozarce dam oprano in narezano sadje (jagode ali borovnice oz.tisto, ki je mehkejše) ter prelijem s toplo prekuhano sladko vodo. Tisto sadje, ki je trše (hruške so bolj delikatne od drugega sadja) pa dam v tekočino in skupaj prevrem in še vroče nadevam v kozarce. Kozarce uporabljam tiste za katere prodajajo pokrovčke. (kot so naprimer Etine kumarice).Vedno uporabim nove pokrovčke!POMEMBNO. Nato kozarce dam v pečico za cca 10 do 15 minut na cca 120 stopinj (odvisno je od pečice) in se pokrovčki med delovanjem pečice malce izbočijo in se tudi lepo vidi, da je vsebina zavrela v njih. Nato pečico ugasnem in pustim kozarce do drugega dneva kar v pečici. Pomembno je tudi to, da ko se kozarci poberejo iz pečice se naj je prijemajo za pokrovčke. Najraje vlagam tiste hruške -mislim da se jim reče moštarce - ki so dobre, ko imajo meso rjave barve. V kompotu so fantastične. Predlagam ti, da še poskusiš. Pa manjše količine. In kar ti ne bo še jasno, kar napiši. Ko ti bo uspelo, bo trud poplačan! Pa lep dan! Irena

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

14. okt 2005 10:49

Jaz kompote delam na naslednji način, in sem zadnjič našla kozarec star 4 leta pa je bil v redu. Vzamem vedno "rabljene "kozarce s železnimi pokrovčki z navoji. (upam, da razumete). Pogledam, če pokrovček ni rijast, drugače ga zamenjam. Surovo zrezano sadje naložim v kozarce. Nanj nalijem hladno sladkano vodo (1 kg sladkorja, 1,3 l vode zavrem in ohladim). Kozarce zaprem in da v posodo. Na dno posode dam lesene deščice zaradi varnosti - kozarcem naj ne bi popokalo dno. Nalijem vodo do 2 prsta od roba kozarcev in segrevam. Vre naj 15 minut. Kozarce poberem, zložim na brisačo in pokrijem. Drugi dan jih odnesem v klet. Sam kompot je zelo sladek, zato ga pred uporabo zalijem z enim kozarcem vode (kozarec od kompota). Na ta način sem vlagala, češnje, hruške, slive in breskve. Poiskusi, upam, da ti bo uspelo. Če je kaj nejasnega, vprašaj. Lep SONČEN pozdrav iz Gorenjske. smrkolina

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

14. okt 2005 10:50

Aja še to, če je v redu kuhano, zaprto.... drugi dan je sadje pod pokrovom, spodaj pa je čista voda. Če to ni, ni panike, samo tiste kozarce, kjer je sadje spodaj , pojejte prej. LP smrkolina

izid  

član od: 31.8.2004

sporočila: 261

14. okt 2005 12:27

Jaz delam kompote isto kot Smrkolina razlika je le vtem, da vode in sladkorja ne kuham ampak na zrezano sadje dam sladkor in zalijem z mrzlo vodo. Do sedaj se mi še ni pokvarilo razen v želodčkih. Pa tudi lesenih deščic ni potrebno dajat na dno lonca, ker je preizkušeno, da ne počijo če jih damo v lonec kjer je že nekaj vode (mrzla, mlačna, topla). Mislim, da manj kot kompliciramo bolje rata.

Beno968  

član od: 10.6.2005

sporočila: 7

26. maj 2013 12:19

[citat=--Lijana--]Preden kozarec zaprem, kanem na pokrovček dve kapljici etanola, to je 96% alkohola in prižgem ter takoj zaprem. Alkohol pri gorenju porabi zrak in odkar tako zapiram kozarce, se mi še nobeden ni pokvaril.

LP

Odgovoril i Liljani. Res je, da metanol dobro gori in porabi veliko kisika. A glej ga vraga. Metanol je za možgane ZELO strupen, torej raje uporabi dobro domačo, dvakrat kuhano žganje ali kaj podobnega. Vedi, da že 1/2 "štamperla" metanola napravi na možganih nepopravljivo škodo, lahko povzroči celo smrt.

Beno968




Sporočilo je spremenil(a) Beno968 dne 26. 2013 12:20

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. maj 2013 13:06

beno, je treba prav prebrati, Lijana je pred 8 leti pisala o uporabi etanola. Pa tako ali tako zgori, ne?

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti