Sočnost in rahlost biskvita

krizanka22  

član od: 1.10.2005

sporočila: 86

tema odprta - 12. okt 2005 13:07 | ogledi: 6.894 | odgovori: 9

Mož obožuje sočne biskvitne sladice in torte. Zanima me s čim vse vlažite testo, oz. s čim polijete čokoladni biskvit, da je bolj sočen, s čim sadnega ali pa tako obvladate stvar, da tega sploh ne počnete. Mož pravi, da se mora pecivo topiti v ustih, če ne je zanič. Zanima me tudi, če kdo ve ali je dovolj dobro, če za čokoladno glazuro uporabiš samo stopljeno čokolado; poskusila sem že z dodajanjem masla, pa vedno rata vse narobe, ali se drobi ali pa ko ugrizneš imaš občutek da je vse skupaj mokro.

krizanka22

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

12. okt 2005 13:18

Biskvit navlažim z vročim mlekom, sladkorjem in malo ruma. Lahko namesto mleka uporabite vodo. Nekateri namočijo biskvit s sadnim kompotom. Glede čokoladne glazure, jaz čisto po občutku stopim čokolado z malo margarine in dolijem še malo sladke smetane ter dobro premešam da dobim gladko maso.... ANJA

xsara  

član od: 28.7.2004

sporočila: 173

12. okt 2005 13:21

Sadne biskvite namočim z sadnimi sokovi ali kompoti, če ge za čokoladni biskvit pa mleko in rum ali kakao Čok. glazuro-čokolado zlomim, malo margarine,in malo mleka-po občutku-stopim vedno v vodni kopeli

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

12. okt 2005 14:09

Biskvitu da sočnost dodatek malo maščobe, ko pripravljaš testo. Kasneje ga jaz vedno natopim z mešanico ruma ali likerja in vode, ali pa razredčim kak sadni sok, ki se dopolnjuje s kremo (recimo sok stisnjenih malin ali jagod, če to sadje vmešam v kremo ali v stepeno smetano za nadev). Sočnost biskvita se v vsakem primeru začne že pri peki. Če začneš s previsoko temperaturo, se zna na vrhu preveč zasušiti, če je prenizka, bo pocast, skratka vedno gre lahko kaj narobe. Jaz sem namesto sočne sladice iz biskvitnega testa že delala kremo z ostanki biskvita iz pekača...Zna biti zabavno, ni kaj. Mamamia mamamia

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

12. okt 2005 15:31

Za čokoladni obliv vzamem jedilno čokolado (raje kvalitetnejše, tiste po jurja za kilo so bolj tako), nalomim v skodelico in prilijem navadno belo olje. Na 10-15 dag čokolade okoli 1 dl. Previdno segrejem, čokolada se ne sme pregreti. Jaz delam v mikrovalovki na majhni moči. Pravzparav se segreje samo olje, v vročem olju pustim, da se čokolada zmehča, potem zmešam. Priznam, grozno mi je gledati tisto olje in misliti, da bomo to pojedli. Poskušam delati miže. Ampak obliv se lepo razliva (ne čisto vroč seveda), čez noč se zagotovo strdi do trdega (četudi na začetku misliš, da se ne bo), pri rezanju se ne lomi, ne packa, na pecivu se lepo sveti. Kar je res, je res. Poskušala sem že s sladko smetano, maslom, vodo, mlekom ipd., pa ostajam pri svojem "nagravžnem" olju. Tolažim se s tem, da kupujem čimbolj kvalitetna bela olja, pa se vsaj nekaj poravna. In seveda so jedci (ki niso videli postopka) navdušeni. Biskvit? Osnovno sočnost mu daje maščoba že med sestavinami. Potem vlaženje. Sicer pa so vse to zgoraj že lepo opisale. LP Fani

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

12. okt 2005 15:49

Svetli biskvit, če ga polnim s sadjem, namočim z sokom od sadja. Npr. jagode razrežem, posladkam in dam nad cedilo, sok, ki se nateče še malo razredčim, da ga je dovolj in da ni presladek. Temni biskvit pa običajno namočim z razredčeno marelično marmelado. Meni se zdi še najbolj nevtralen okus. LP

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

12. okt 2005 16:28

Biskvite in ostala peciva navlazim samo z mesanico ruma in vode ali vinjaka in vode (za otroke pa sadni sok), ker so vecinoma tako ali tako ze dovolj sladka. Za socnost je pa pomembno, da se pecivo ne pece predolgo, da se ne izsusi, ampak ga vzames iz pecice res takoj, ko se testo neha lepiti na noz, ce ga zabodes vanj. Tudi sarkelj z veliko mascobe v testu bo suh, ce ga predolgo peces, cetudi se ne bo zazgan. Kako bo uspela cokoladna glazura, je pa precej odvisno od same cokolade, namrec koliko in kaksno mascobo vsebuje. Ce kupis kuverturo, jo res samo raztalis in polijes po pecivu; jedilnim cokoladam pa dodam po obcutku malo mleka in masla in vse skupaj pocasi grejem, da se lepo gladko razmesa. Vecinoma uspe, se vedno pa se tu in tam kdaj zalomi. Lep pozdrav Sonja

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

13. okt 2005 7:52

Če imam čokoladni biskvit in čokoladno kremo za vlaženje običajno uporabim mešanico jagodne marmelade in sok pomaranče.

tanjatominec  

član od: 8.10.2001

sporočila: 149

13. okt 2005 11:26

Biskvite namočim z mlekom ali radensko. tanja tominec

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

14. okt 2005 11:43

Pri svoji zadnji torti sem malo eksperimentirala - bila je polnjena s preizkušeno čokoladno kremo (čokolada - smetana), biskvit pa sem tokrat natopila s sladkanim kokosovim mlekom iz konzerve. Jedci so bili navdušeni. Sicer pa navadnega mleka v kombinaciji z rumom... ne uporabljam, odkar se mi je pred leti torta "skisala" - najbrž ni bilo čisto sveže mleko ali pa je bilo tisto navadno - ki ga je treba prevreti, morda je bil tudi nadev nekompatibilen z mlekom... ne spomnim se več, vem le, da sem zaznala tisti prvi kiselkasti okus v biskvitu in me je minilo... Irena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti