Priprava pogostitve vnaprej

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

tema odprta - 12. okt 2005 12:22 | ogledi: 9.016 | odgovori: 18

Tudi pri nas se v kratkem obeta fešta. Najbolj me skrbi to, da se zjutraj vsi dobimo pri maši, nato pa vso sorodstvo pride k nam na pogostitev. Se pravi, da me zadnji trenutek ne bo doma. Rada bi pripravila večino jedi že prejšnji dan, da zjutraj ne bi preveč dirjala med piskri...

Imamo pa dva vegetarijanca in (vsaj) tri "mesoljubce"... Vsi ostali so glede prehranjevanja brez posebnosti...

Nekaj že imam v mislih, rada pa bi še kaj vaših idej.

LP, Stanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. okt 2005 14:17

Koliko ljudi? Osnovni napotek: pripravi take jedi, da jih na dan,ko imaš goste, samo končaš. Tačas, ko ste pri maši, naj se samo počasi grejejo v pečici. Ne vidim drugega izhoda kot večji kosi različnih vrst mesa, ali tudi kakšna jed na žlico (nekaj jih je potrebno pripraviti dva ali tri dni prej, da pridobijo na okusu - glej link večerja). Mi smo zadnjič za kosilo spekli zgornje puranje bedro v celem, na pekač pa dali še veliko zelenjave in krompir v kosih. Naša Berta je meso potem le še razrezala, naložili smo vse skupaj na pladenj in kosilo je bilo na mizi. Dan prej lahko na primer spečeš (po pariško?) piščančje fileje. Daš jih v pekač na peki papir, na vsakega položi rezino sira in v pečico, na kakih 80 stopinj, z njim, ti pa s sorodniki k maši. Ko prideš nazaj, so že topli.Ali pa enako narediš s teletino. Alipa naredi koščke govejega fileja v omaki. To pripraviš prejšnji večer, naslednji dan samo pogreješ. Jaz to večkrat naredim, pa ni še nihče pogruntal, da je jed pripravljena dan prej. Ko imamo številne goste, se je pač treba znajti. mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. okt 2005 15:42

Sliši se kar dobro, a bi šlo pri nas skozi le kot ena od prilog. In me močno mika, da jo v soboto naredim. A če dam to družini ali druščini na mizo kot glavno jed, bi me zgolj pomilovalno pogledali in do konca življenja ne bi imela miru, kaj sem jim dala na mizo. Saj veš - naj bo mucek ali pesek, samo da je mesek...Mamamia mamamia

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

12. okt 2005 20:50

Pri številu gostov je takole: najmanj 16, največ 22. Bom pa točno vedela kakšen dan prej... Tile piščančji fileji me mikajo... Kaj, če jih narežem na majhne koščke in spaniram? Bi tudi pasal sir povrhu? In kaj ponuditi kot prilogo? Ob vegetarijanski musaki sem se spomnila še na loparnico. Malo me spominja nanjo, le da je loparnica verjetno bolj nasitna. So pa prav tako zelenjavne plasti... In če naredim iz dveh različnih nadevov (musaka + loparnica), imam takoj 2 prilogi. Ali pa je to preveč zelenjave...? Kaj pa kakšne drobne priloge, ki popestrijo - po okusu in barvi - glavne jedi? Pa pecivo? Kaj naj naredim, da bo drugi dan še boljše? Ponavadi spečem slastno sočno pecivo iz baze, ampak večina povabljenih je moja stalna "klientela", pa jim je to že znano... Nekaj, da ni zakomplicirano naredit. LP, Stanka

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

13. okt 2005 6:55

Jaz sem imela ravno tak problem, pa še veliko več ljudi. zato sem jih za prvo silo potolažila z obaro in sem tako pridobila na času. Pecivo, ki je pri meni stalnica in je naslednji dan še boljše: mignon rezine, madjarice, sahar kocke - naredim po receptu za torte, vendar v pravokotnem pekaču in narežem na kocke. Lp Tina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. okt 2005 9:37

Stanka, po moje bo preveč packarije, če boš fileje za toliko ljudi rezala na še manjše koščke, rezance, razen če bo tega malo manj (govorim iz izkušenj). So pa panirani piščančji rezanci super, moji otroci jih obožujejo. Za prilogo naredi riž. Namesto loparnice lahko narediž zelenjavni zloženec s kruhom - jed se lahko je tudi hladna, samostojna, ali pa kot priloga h kakšnemu mesu. Če te zanima, ti pošljem recept. Je taka sveža, sočna jed, moji zelenjavoljubci (ki so v manjšini, to je tudi res) jo imajo zelo radi. Kaj če za prilogo narediš krompirjeve krokete? Pripraviš jih lahko dan prej, potem pa jih namesto v olju spečeš v pečici? Glede peciva pa: vsekakor nekaj iz velikega pekača. Jaz si zdaj zmišljujem nekaj v stilu: temni biskvit (po receptu za čokoladno torto, ki sem jo pekla zadnjič) za podlago, gor maline s smetano, pa plast svetlega biskvita in prelito s čokolado. Če gre za dvajset ljudi iun več se je pač treba znajti. Tudi če vse prirpaviš dan prej, se ti meša od vsega. Mamamia mamamia

tanjatominec  

član od: 8.10.2001

sporočila: 149

13. okt 2005 11:58

En dan prej rahko pripraviš različne hladne solate: francosko solato, sirovo solato(na kocke narezane vsaj štiri vrste sira, 1 rdečo papriko, 1 zeleno papriko, mlado koruzo, kis in sol po okusu), porovo solato (sir, por, rdeči fižol, kis), ali solato iz na trakce narezane šunke, sira, kislih kumaric in kisle smetane. Prej lahko pripraviš manjše koščke pohanega mesa, potem pa na žaru popečeš drugo meso - zelo hitro je pečeno meso (svinjsko, piščanec, puran) narezano na tanke trakce, malo več potrebujejo čevapčiči... Približno tako smo pri nas praznovali prvo sveto obhajilo, vsi so bili zadovoljni, predvsem pa noben ni bil lačen. tanja tominec

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

14. okt 2005 9:06

Kristy, po katerem receptu pa delaš sahar kocke? Po katerem iz baze ali imaš še kakšnega drugega? To tortico imam posebej rada... Mamamia, zanimal bi me tale zelenjavni zloženec! Lahko prosim za recept? Tanja, hvala za idejo za sirovo solato! Zame je zame nekaj novega in z veseljem jo bom naredila! LP, Stanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. okt 2005 10:06

Stanka, pošljem recept danes proti večeru, ko bom doma, saj ga ne znam na pamet. Ko smo pri sirovih solatah: včasih naredim solato iz na tanke rezance zrezane piščančje šunke al ipoli posebne, na grobo naribanega sira (gauda, ementaler ali kaj podobnega), zelene in rdeče paprike, začinim pa kot klasično oslato: bučno olje, sol, poper, kis. Pozdrav, Mamamia mamamia

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

14. okt 2005 10:07

Stanka - v bazi poišči pecivo na suho, ki je po dnevu ali dveh, ko se fino prepoji še boljše (če preživi tako dolgo). LAhko ga res pripraviš toliko prej, da s tem ne bo nobenega dela. Če uporabiš vse sestavine za gibanico (plast orehov, jabolk, maka, skute) ne bo nihče opazil da pravzaprav ni taprava gibanica. Vse skupaj je tudi zelo hitro narejeno. Ni toliko packavo, da se ne bi dalo narezat na kocke in se jedlo iz roke, poskrbet moraš le, da se preliv dobro vpije v vse skupaj (zelo na gosto prešpikaš s palčko od ražnjičev). Če so tvoji gostje bolj ljubitelji klasike - nekje si sposodi oz. je trenutno v akciji v Bigbangu ta velik električni pekač za pico (cena 2 ali 3990 SIT). Idealen je za pripravo praženega krompirja oz. ti lahko predstavlja rezervno kuharsko enoto - pečeš, pogrevaš... karkoli kar mora malo počakati.Noter gre za gotovo 12-15 ljudi praženega krompirja. Lahko tudi v naprej spečeš n.pr svinjsko pečenko, pripraviš omakco, narežeš na kose, vse skupaj daš v ta protvan, prižgeš na minimum in ko je treba samo postrežeš. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti