Zamrzovanje zelenjave?

m_m  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1

tema odprta - 11. okt 2005 3:04 | ogledi: 31.193 | odgovori: 23

Kako zamrzniti zelenjavo?

A svežo, rahlo prevreto ali kuhano? Ali narezano ali v kosih ali pasirano?

Zanima me za cvetačo, brokoli, korenček, pa za grah, koruzo, peteršilj, pa ostalo zelenjavo, ki se lahko uporablja v juhah, za priloge ali za otroško hrano (špinača, zelje...). Npr. neka poljubna zelenjava, kako jo lahko zamrznem, da jo lahko pripravim ali za prilogo h glavni jedi ali za spasiran otroški obrok.

m_m

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

11. okt 2005 5:35

Vse gornje zamrzujem sveže, cvetačo in brokoli razdelim na cvetke, korenje celo za juho, nekaj naribam, nekaj pa na koleščke, odvisno, za kaj ga bom rabila, peteršilj in zeleno celo za juho in nasekljano za ostale stvari, kolerabo narežem na koščke, grah cel, vse v vrečke, kumare naribam na rezine in v posodico, prav tako buče, nekaj pa jih pripravim v omaki in potem zamrznem v posodicah, por po pol stebla za juho, na koleščke pa za omake. Stročji fižol nič več ne blanširam, samo zamrznem v vrečkah. Potem samo zmrznjeno v vrelo slano vodo in po svoje dalje - ali pasirat ali kar koli pač delaš. Sicer pa veliko peteršilja nasekljam, dam plast peteršilja, plast soli - do vrha in v steklenih posodicah hranim v hladilniku. Malo prebrskajte forum, precej smo že govorili o tem, se razne koristne stvari najde. LP Dušanka

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

11. okt 2005 7:42

Stročji fižol, brstični ohrut, cvetačo, špinačo blanširam. Lani sem po priporočilu nekaterih tu na forumu dala zmrznit neblanširamo. Tega vem , da ne bom več počela. Občutna razlika je med blanširano in neblanširano zgoraj omenjeno zelenjavo. Jaz vem , da jo bom vedno blanširala. Grah, bučke, por pa ne blanširam. Toliko iz mojih izkušenj. martina

skalarica  

član od: 3.2.2004

sporočila: 26

11. okt 2005 10:40

V skrinjo dam svež grah, bučke naribam ali narežem na kocke in jih prav tako shranim sveže. Korenček, , , stročji fižol, pa blanširanm, saj se posebno stročji fižol navzame vonja po drugih zadevah.Petršilj pa navečkrat sesekljam in ga svežega zmrznem.Nekaj krenin petršilja presadim v korito, isto tudi z zeleno. Špinačo skuham,zmiksam ter jo razdelim v lončke. Lep dan skalarica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

11. okt 2005 10:50

Blanširam samo stročji fižol, cvetačo in brokoli, drugega nič, zamrznem torej sveže. Mamamia mamamia

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

11. okt 2005 12:21

Megi, kaj te točno moti pri neblanširani zelenjavi? Oz kakšna je točno razlika? To smo se vse pri gospodinjstvu učili pa sem veliko tega pozabila... Lp, Tina

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

11. okt 2005 13:37

Moti me okus. Je velika razlika med blanširano in neblanširano. Neblanširan brstični ohrut ko se kuha prav smrdi kot bi svinino kuhal. martina

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

11. okt 2005 14:05

Jaz nobene zelenjave ne blanširam več, vedno pa jo dam zmrznjeno v mrzlo vodo in potem kuham nekaj minut, pa je kot sveža. V skrinjo pa spravljam vso zelenjavo z vrta in nič ne kompliciram : fižol (stročji ali v zrnju) in grah dak kar v večjo vrečko, iz katere potem jemljem, kolikor potrebujem. Ostalo zelenjavo najprej narežem ali razkosam in zamrznem na pladnju, zamrznjeno pa spet v večje vrečke... Nada

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

11. okt 2005 14:20

Neprijetnemu vonju se izognem s kuhanjem na pari. Nasploh zelenjavo, tako tzamrznjeno kot svežo, praviloma kuham na pari. Ostane lepih, svežih barv, sočna in nič razkuhana, pa tudi vitaminov in vsega se izgubi veliko manj. Mamamia mamamia

Evelyn  

član od: 11.9.2005

sporočila: 54

11. okt 2005 20:20

Tudi jaz blansiram samo stročji fižol,vso stalo zelenjavo pa narežem na kose,koščke,ali pa jo naribam.Odvisno je,za kakšno jed in pripravo gre. Vso zelenjavo dam najprej v mrzlo vodo,da se odstrani morebitni led ali sneg iz skrinje in vodo zavržem.Seveda dam cisto malo vode,da ne grejo vsi vitamini v nič.Potem pa normalno kuham naprej. LP Evelyn

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

26. okt 2005 23:04

Dobila sem več malancanov, preveč, da bi jih takoj predelala in pojedla. Kako naj jih zamrznem? Jih lahko samo narežem, posolim, da odteče voda in zamrznem ali jih moram prej toplotno obdelati? Prosim za nastvet, čim prej, da se ne bodo pokvarili. Hvala, petruša 5rusa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti