Jajčevci

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. jun 2009 10:01

Za razliko od lidke - se mi zdi, da tole diskusijo ponavljava - jih jaz obredno odcejam. Obilno in izdatno jih solim, sperem, obrišem in spet solim in to ponovim štirikrat do večkrat v roku ene ure in pol. Cvrtju se izogibam - v bistvu od ocvrtega jem samo krofe. Tako, da na temo ocvrte zelenjave ne morem nič povedati - razen tega, da mi ni jasno, zakaj bi lepo barvo zelenjave zakrivali z nekim testom.... Sama sočivje raje pečem. Ta mesec mi zelo ustreza naslednja kombinacija: 20 dag češnjevcev, 1 zelena paprika, 1 rdeča paprika, 1 rumena paprika, 2 srednje veliki melancani, na lističe narezani mandlji, mediteranske začimbe, olivno olje. Melancani narežem na kolute, debele kake 3 mm in jih obredno odcejam (glej prvi odstavek),češnjevce prepolovim, paprike narežem. Ognjevarno posodo po stenah malo premažem z maslom, na dno kanem nekaj olja, sipam zelenjavo, dodam mandlje in mediteranske začimbe po izbiri, kanem še malo olja in potem to pečem. Pri peki sem poskusila tako s pečenjem 90 minut na 160 stopinj kot tudi 5 minut na 200 in dve uri na 80 stopinjah, rezultat je bil približno podoben (je pa res, da je zadnji vikend, ko je bilo bolj mrzlo, tistih 160 stopinj kar lepo ogrelo kuhinjo). Pri tem postopku gre iz sočivja precej vode, zato po peki sočivje prestavljam z odcejalno zajemalko. Zraven kombiniram s pečeno polento, se pa kombinira tudi s testeninami in mladim krompirčkom. To, kar sem tule navedla, so količine za 3 osebe. lahko pa naredite tega več in daste v steklene kozarce, pasterizirate in imate potem priloge za poletne dni, ko se vam ne bo ljubilo segrevati pečice. Vendelina jr.

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

2. jun 2009 13:52

Vendelina jr. je napisal/a:
Ta mesec mi zelo ustreza naslednja kombinacija: 20 dag češnjevcev, 1 zelena paprika, 1 rdeča paprika, 1 rumena paprika, 2 srednje veliki melancani, na lističe narezani mandlji, mediteranske začimbe, olivno olje. Vendelina jr.
Uporabiš še kaj drugega? Paprike namreč ne jem. Bom pa probala pripravit za ostale v familiji. Verjetno bi šlo tudi s kako bučko. K

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

2. jun 2009 13:56

Cellnet hvala ti! Začetnica

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

2. jun 2009 14:03

@vendelina no, kakšna dobra hrustljava tempura, pa le nič ne zakrije okusov ;) jaz vedno, ko delam zelenjavo v pečici ali naložim plasti zelenjave, ki je prej obdelana (recimo melancane in paprika na žaru) in potem samo še poprečem, da se okusi zdržijo ali pa v velikem pekaču v taknki plast, da voda izhlapi... se mi zdi, da če surovo zelenjavo pečeš, tako, da se kuha, da ne dobiš posebno dobrega okusa... tudi, ko delam preprost ratatuille vsako zelenjavo posebej opečem in na koncu zmešam... @karmina definitivno lahko bučke, bučke in jajčevci so zelo dobra kombinacija. če dodaš še papriko in čebulo pa dobiš ratatuille, tipično provansalsko jed. cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

2. jun 2009 14:04

@začetnica z veseljem še kdaj. ti pa poročaj kako ti je uspelo... ;) cellnet

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

2. jun 2009 14:24

cellnet je napisal/a:
a vse tri? no pa naj bo... bom pa malo zamudil v službo ;)2. libanonska solata z jajčevcijajčevce (2 srednja) pod grilom črno opečeš (pol ure na eni strani in pol ure na drugi), ohladiš, meso potem skupaj z limoninim sokom (po okusu, recimo pol limone za dva srednja jajčevca) in malo olivnega olja, soli, popra in žlico sezamove paste z vilico malo razmešaš in zmečkaš. to je zelo dober namaz ali priloga k mesu na žaru, če ne dodaš sezamove paste ampak žlico ali dve gostega jogurta (ovčji ali grški), je to potem makedonska ali grška solata z jajčevci.cellnet

 

Haha, tole je pa "baba ganoush" ali razvajen oče po slovensko, če narediš po libanonsko.

Je pa

Vanja

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

2. jun 2009 14:33

točno tako ;) cellnet

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. jun 2009 14:42

Karmina, če ti paprika ne sede, je pač ne daš notri. Saj gre paradižnik z jajčevci tudi lepo skupaj. Meni okej občutek naredijo mandlji, lahko jih pa nadomestiš s kakšnimi drugimi oreščki. Ah, cellnet, cvrtje nikoli ni bilo my cup of tea....Razen krofov Vendelina jr.

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

2. jun 2009 14:50

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Haha, tole je pa "baba ganoush" ali razvajen oče po slovensko, če narediš po libanonsko.

Je pa

Vanja
Jaz dam v to se malo strtega cesna in petersilja in serviram pod imenom "revežev kaviar", se pa ne spomnim, odkod ta naziv. lp, proxima

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

2. jun 2009 15:38

proxima je napisal/a:
Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Haha, tole je pa "baba ganoush" ali razvajen oče po slovensko, če narediš po libanonsko.

Je pa

Vanja

Jaz dam v to se malo strtega cesna in petersilja in serviram pod imenom "revežev kaviar", se pa ne spomnim, odkod ta naziv.lp, proxima

 

Tako imenujejo (caviale dei poveri) to jed Italiani. Če jim daš ajvar pa jejo caviale dei poveri alla paprica.

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti