Lazanja

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 10. okt 2005 10:56 | ogledi: 10.157 | odgovori: 48

Pozdravljeni,

rada bi naredila lazanjo. Iskala sem po bazi receptov in bi rada nekaj informacij in nasvetov.

Ali je lazanja pravilna iz testa, testenin ali obojega?

aali se testo naredi doma (prosim recept) ali se samo kupi?

Če jo naredim zvečer, ali lahko stoji v hladilniku za drugi dan in jo drugi dan spečem?

Pa če imate še kaj praktičnih nasvetov, bi prosila zanje.

Hvala za pomoč

LP

smrkolina

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

10. okt 2005 11:01

Aja pa še en nasvet. Vse o musaki, in če jo lahko naredim danes in pečem jutri. Surov ali kuhan krompir? LP smrkolina

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

10. okt 2005 11:10

Glede lazanje: praviloma je iz pašte, ki jo lahko kupiš (je najmanj packarije), še posebno dobra je tista, ki je ni treba prej kuhati. Lahko pa sama narediš pašto za lazanjo iz jajc in moke (točnega razmerja sedaj ne vem, mislim pa, da na eno jace pride 2-3 žlice moke in ščep soli). Absolutno lahko lazanjo pripraviš en dan prej, jo shraniš v hladilniku in drugi dan spečeš. Lahko pa jo tudi spečeš en dan prej in jo nato drug dan pogreješ v mikrovalovki. Glede priprave dan prej pa je seveda odvisno od nadeva. Če je to mesni ali sirov si lahko brez skrbi, kako se obnese z razno zelenjavo pa ne vem (da ne počrni ali se izsuši). Še posbno pazi če delaš gobovo, saj veš da gob ni dobro pogrevati. Glede musake pa ti ne morem kaj preveč pomagati, ker je sama ne prakticiram preveč pogosto. LP! Ana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. okt 2005 11:27

Tudi musako lahko pripraviš dan prej in potem drug dan pogreješ, a naj bo to bolj izhod v sili. Glede lazanje pa: jaz testo kupujem, pazi le, da bodo listi takšni, da jih prej ni treba kuhati (od Barille so takšni), Je pa najboljša varianta, da bešamel dodaš lazanji, vsaj tisti del po vrhu, preden jo daš peči. Če vse opraviš dan prej, se ti bo vsa omaka posedla po dnu pekača in bo vrhnji del lazanje bolj suh. Mamamia mamamia

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

10. okt 2005 11:38

Slišala sem, da se musaka dela tudi s surovim krompirjem, jaz ga kuham. Delam jo tudi isti dan in tudi isti dan izgine. Da pa bi pripravila en dan prej, ne vem, mislim, da ne bi bilo užitno. LP

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

10. okt 2005 12:02

Jaz pa lazanjo pogosto delam iz palačink (enako kanelone). Če jo pripravljam na zalogo, potem jo naredim v pekačih za enkratno uporabo (alu fix mislim). V takih ne preveč velikih, da je eden ravno za dve porciji. Nato jih spečene in ohlajene ali pa še surove dam v vrečke za zmrzovanje in v skrinjo. Nič ne spreminjam recepta le zato, ker jih pripravljam na zalogo. Moja mama pa tudi musako pripravi vnaprej, zmrzuje je sicer ne, ampak recimo pripravi jo zjutraj, da jo potem pred kosilom da v peč. Delala jo je že tako iz surovega kot tudi kuhanega krompirja. Če je kaj ostane, si jo jaz pogrejem za večerjo. Mmmmm, tudi pogreta je bajno dobra tjas

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

10. okt 2005 12:13

Hvala tjas, dobra ideja je musaka iz palačink.

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

10. okt 2005 12:37

Malo izven teme, ampak na italijanski televiziji sem na eni kuharski oddaji ravnokar videla pripravljati nek blazno zanimiv recept. Če na kratko opišem, za kaj se je šlo - rezanci za juho, polnjeni z ragujem, panirani in cvrti!!!! Zgledalo je slastno! Kuharica je skuhala pol kile kupljenih ta tankih rezancev za juho (tistih suhih, ki so posušeni v venčkih). Pustila jih je popolnoma ohladit (rekla je, da vsaj dve uri). Medtem je popražila mleto meso (pol govejega in pol telečjega - 300 gr) na korenčku, čebuli in steblu zelene. Ragu je naredila zelo na gosto (uporabila je čisto malo paradižnika), ni uporabila veliko začimb, ker je rekla, da za ta recept ne gre, in ga prav tako pustila popolnoma ohladiti. No, v ohlajene kuhane rezance je dala tri rumenjake in nariban parmezan in z rokami nežno dobro pregnetla, tako da so se rumenjaki enakomerno vpili v reznance. Na je na krožniku je nato iz rezancev delala gnezdeca v velikosti manjše pesti z luknjico na sredini. V sredino vsakega gnezdeca je nato dala eno žlivo (manjšo) raguja, z rokami naredila kroglice, jih panirala (moka-jajce-drobtine), te pa na hitro ocvrla v vročem olju. Jed se imenuje "suppli di pasta" oz. "toteri". Zadeva je v bistvu varianta pohanih riževih kroglic s polnilom. Ideja je zanimiva, zagotovo za probat! Pa še eno zadevo je tale kuharica omenila - da lahko ragu, ki ostane od kosila, porabiš tudi za krokete (torej panirano z dodatki....) - še ena zanimiva drugačna ideja. tjas Sporočilo je spremenil(a) tjas dne 10. okt 2005 13:24:16

xsara  

član od: 28.7.2004

sporočila: 173

10. okt 2005 13:01

Musako vedno-kadar jo delam pripravim z naslednji dan, meso prepražim, krompir na 3/4 skuham-ohladim-sestavim musako naslednji dan pa v pečico da se speče isto tudi z lazanjo- pa nikoli še ni bilo nič narobe

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

10. okt 2005 13:04

Glede lazanje in musake ju lahko brez skrbi pripraviš en dan prej in potem spečeš. Mi delamo lazanjo s kuplenimi testeninami za lazanjo, ki jih skuhamo ker so tiste ki jih ni potrebno kuhati ponavadi ostale trde. Delamo pa tako iz mesa pa zmeraj dodamo še gobe pa včasih še na tenko narezane bučke. Je zlo dobra pa ni nobenih problamov zarad gob. Ponavadi jo moramo še pogreti ker ne jemo vsi na enkat. lep pozdrav CARLY

MIRJAM  

član od: 29.10.2001

sporočila: 138

10. okt 2005 14:13

Carly, kako jih pa skuhate, testenine, namreč? Jaz sem jih samo enkrat in so se vse sprijele med kuhanjem!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti