Vaše izkušnje nova kuhinja 2. del

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

10. feb 2006 10:55

Vse je že napisano, pa vendar naj še jaz dodam svoje. Moja kuhinja je tudi zelo majhna, ker imamo podstrešno stanovanje in mi zato manjka visečih omaric. Stara je sicer že skoraj 18 let in počasi bo potrebno kaj ukreniti. Imamo "špajzo", kjer imam hladilnik+3 predale skrinje, pomivalca ni, štedilnik je samostoječ, mikrovalovka na pultu, ki ga že tako ni veliko.Je sicer v obliki črke U, se pravi nekako takle razpored : Omarica 60+štedilnik+omarica 40+ korito enojno+kotna omarica 2 x po 60 in pa šank v kateri so tudi predali. Tako nekako je , ker zraven je pa kar jedilnica in potem dnevna soba, v bistvu vse v enem prostoru. Ta razpored kuhinje sicer ni najboljši, ker z možem zdaj že nekaj časa premlevava kam bi dala vgradnjo pečico, kam hladilnik , pa pomivalca.... Verjetno bo treba hišo razširit....Je kar problem. Še moje vprašanje: ali mogoče veste, če lahko po netu pošlješ kam recimo tloris in želje in ti potem izrišejo kakšno idejo, ki bi bila lahko uporabna ? Jaz nisem nič našla, pa sem že nekaj brskala. Všeč mi je ideja za "svinjsko" kuhinjo, pri nas rečemo rumpl kuhnja in bi jo imeli v kleti, pa je imela prednost pisarna..... Sem pa rekla, če kdaj (če????) bi imela svojo hišo,bi imela prostor za likat in za pralni in sušilni stroj. To pa obvezno. Se priporočam za kakšen uporaben link.... LP Rmeli

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

10. feb 2006 11:04

V moji huhinji ne bi zamenjala pecice, ki je v visini oci, kuhalna plosca je posebej, vgradljiva (idealna pecica se mi zdi na plin (moja je elektricna). Kuhalna povrsina je steklokeramicna. Super in zelo, zelo prakticno pa je, ce lahko imas globoko korito (1xglobje od standardnih), prav tako je prakticno imeti delovno povrsino u sredini kuhinje (otok). julia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

10. feb 2006 11:26

Rmeli, na forumu bivatibolje.com je moderatorka ena arhitektka. Kar sem tam prebirala, se ji lahko tudi pošlje tloris in povpraša za nasvet, za kaj več se pa potem lahko tudi z njo čisto poslovno zmeniš. Če ti kaj prav pride. Lp, tjas

tanjatominec  

član od: 8.10.2001

sporočila: 149

10. feb 2006 16:10

Sem v izbiranju kuhinje, iskanju in vse kar še gre zraven.... Zelo prijazni so bili v Šempetru, pogovarjala sem se samo po telefonu. Po pogovoru sem jim kar po faksu poslala tloris kuhinje, oni pa so mi izrisali dve različni možni postavitvi kuhinje in jih poslali po pošti. Sedaj pa se odpravljam k njim še da izberem model in vidim kakšna je cena. Ta trgovina KOMM.ING (www.komming.com) prodaja italjansko pohištvo (GRUPPO RIGO). Tudi jat sem hotela postavitev kuhinje v obliki črke U. Pa pri merah cca 3x3 in željami, da bi imela visok kombiniran vgradni hladilnik, pečico v višini oči, pomivalni stroj malo dvignjen ta izvedba ni in ni mogoča, koti so neuporabni za visoke elemente, potem pa zmanjka pulta. tanja tominec

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

11. feb 2006 22:34

Kuhinja v črki U (en krak je daljši, drug je krajši in prehod v jedilnico) je najbolj praktična, kar je možno. Arhitekti vedno eksperimentirajo s tujim denarjem, naročnik pa potem živi z njihovimi idejami (in žal velikokrat zmotami). Zato ti, draga Vess polagam na srce: izriši kuhinjo SAMA. Ja, preberi vse kar se ti da, poslušaj vse pametne in nepametne nasvete (tudi arhitektov), ter beleži vse, kar se ti zdi uporabno. Nariši načrt oz. toloris kuhinje, ga kopiraj in delaj variante - na koncu seveda izberi tebi najboljši izris. Sama sem preuredila kuhinjo z že obstoječimi elementi, tako da sem bila še dodatno omejena, končni rezultat je odličen; edino, kar bi naredila drugače, če bi kupovala novo kuhinjo, da bi dala pod pult same predale (pa jih imam sicer zelo veliko). Kaj se dogaja v praksi? Pult oz. omarice pod njim so široke 60 cm, prvi del je vedno v uporabi, zadaj pa dajamo stvari, ki jih malokrat uporabimo in ko končno tisto potrebujemo, moramo vse zložiti ven...groza...pri predalih tega problema ni. 1. torej predali 2. če se boš odločila za U varianto, ne skopari in si nabavi mrežni element, ki ima na vertikali osnovo za pričvrstitev izvlečnih polic, le-te pa se horizontalno obračajo (nimam pojma, kako se temu reče, se pa dajo naročiti v specializiranih trgovinah - preverjeno). Pri U varianti imaš dva kota, torej bi potrebovala dva taka elementa. 3. imam več kot 5 m del.površine in ko sem najbolj zagreta, je vse polno 4. dobra napa; še posebej, če kuhinje ne boš imela z vrati ločene od dnevne sobe 5. pult v dveh nivojih: to pomeni, da je prvi nivo, kjer imamo pomivalno korito in delovno površino, dvignjen za najmanj 10 cm v primerjavi z drugim nivojem, kjer je štedilnik in zopet delovna površina. To, čeprav sem napisala na zadnjem mestu, je, po mojem mnenju, najpomembnejše, še posebej, če si večje rasti. Določena opravila lažje delaš, če imaš roko od dlani do komolca v vodoravnem položaju; za druga (gnetenje, seklanje, rezanje) pa je ugodneje, če je nagib roke malce nižji. Nekatere kuhinje imajo po višini nastavljive nogice (kar ni samo za uravnavanje neravnih tal), žal pa je to premalo za nivojsko razliko. Lahko da se motim in se je situacija na SLO trgu spremenila, od mojih zadnjih poizvedb in se sedaj že da naročiti takšno tipsko kuhinjo - sicer ti jo lahko na/pri-redi vsak boljši mizar (je pa drago - vendar se splača). V tujini je ta stvar bolj poznana in imajo opravljene cele študije: - različne višine delovnih površin za različna dela, - pravilna osvetlitev delovne površine, da si ne delaš sence - odpiravnje zgornjih elementov (sodobne kuhinje nimajo samo levo in desno odpiranje vrat, temveč horizontalno odpiranje in sicer navzgor) Temu pravijo kuhinja oblikovana po meri človeka in dejansko se da te višine prilagoditi na višino posameznih uporabnikov. Pred leti sem kupila specialno italijansko revijo kuhinje, ki je imela prilogo, v kateri so bile skice stranskih risov kuhinje in človeka ter mere; žal je trenutno ne najedem, da bi iz nje navedla kakšne uporabne številke. Sicer pa Italijani zelo radi ponavljajo teme, morda boš imela srečo in naletela na imenovano temo. LP Lipa

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

12. feb 2006 17:53

Tudi pri nas imamo relativno novo kuhinjo, s katero sem zelo zadovoljna in je bistveno ne bi spreminjala. Je v obliki črke U, kar je izredno praktično in obvladljivo. Elementi si sledijo nekako po logiki priprave hrane. Začenjam s hladilnikom in zgornjimi in spodnjimi omaricami, ki jih uporabljam kot shrambni del. Nadaljujem z daljšim pultom (pred oknom), kjer se čisti zelenjava, lupi krompir itd, v kotu imam pomivalno korito (morda ni najpraktičnejša rešitev, a sem se navadila), ob njem 60 cm pulta, kuhalna plošča in zopet kotni element. Od tega kota je 170 cm dolg in 90 cm širok pult, nad katerim je šank, pod njim pa v kuhinjski del predali in izvlečna kotna omarica, v jedilniški del pa omarice (pod šankom), kjer shranjem kozarce in stvari, ki jih potrebujem pri pripravi mize, ki je postavljena v nadaljevanju, kot si želiš tudi ti. Sicer imam veliko predalov, ki so res praktični. Tudi pri meni je kuhinjo načrtoval arhitekt, ki pa je poslušal moje želje in v tem okviru narisal kuhinjo (pomivalno korito v kotu je bila moja zamisel, hm). Res zelo pomembna je svetloba, kot je nekdo že napisal. ddarinka

ladybug  

član od: 30.11.2005

sporočila: 65

13. feb 2006 11:01

Tudi meni se zdi oblika U najboljša. Moja kuhinja (naročena, še ni preizkušena) bo tudi taka. Zdi se mi da je praktična, pa tudi moderna - no ja moderna je taka z otokom, U pa je ob pomanjkanju prostora odlična alternativa. ladybug

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

16. feb 2006 18:08

Sama še nisem imela priložnosti, da bi si sama zamislila kuhinjo. Tako je pač, če si vezan na najemniška stanovanja, ki so pogosto vsaj v tem smislu že opremljena. Mi je pa vsakič uspelo iz skrpucala napraviti princesko. Dobršen del odgovora je gotovo v tem, da imam rada barve in jih vedno z veseljem uporabim z namenom, da prostor zaživi. Pred meseci sem se preselila in sem iz 30 let stare temno rjave kuhinje naredila dnevni kotiček s poudarkom na modri barvi, ki sem jo kombinirala z vsemi mogočimi kromatičnimi detajli (rdeča, rumena, živo zelena). Pod sem prekrila s toplim podom v enakem odtenku, stene so bele, strop pa svetlo olivne barve. Prostorsko stisko sem reševala z množico poličk po stenah. Pa ne eno nad drugo, ampak tako, cik cak po steni, da sem razbila monotonijo. Seveda v enaki modri, kot omare. Dnevni kotiček je pa zato, ker se vsi najraje zadržujemo v tem prostoru. O prostoru pa tako: Vedno sem sanjarila o otoku, ker je delovni prostor gotovo nekaj, česar ni nikoli preveč. Zlasti za dobro kuharico. V tem se strinjam z Anomis. Tudi za tiste, ki imajo pomivalni stroj, dvojno korito ne bo razkošje. Tiste in tisti, ki sami vlagajo zelenjavo, gotovo veste, kam merim. Kar se omar tiče, pa je gotovo dobro pomisliti na drobnarije, ki jih je v kuhinji vedno v izobilju, in si nabaviti vsaj dva predalknika z več predali. Tudi police s krožniki bodo bolje izkoriščene, če bodo le ti stali pokonci. Dobro je tudi, če so omare zamišljene tako, da je hitro vse "pri roki" ; da ne vlačimo vsakih pet minut lestve iz kleti.... Pa še posodice z začimbami. Za to bi si sama rezervirala dobršen del stene; zdaj jih imam postavljene v vrstah eno za drugo, pa ne funkcionira. Pomembna je tudi svetloba nad delovnim pultom. Štedilnik imam na nasprotni steni od okna in brez svetilk ne bi kaj dosti skuhala. Ali pa nebi bilo za na krožnik. Vsem, ki si na novo zamišljate svojo kuhinjo, pa polagam na srce: arhitekti, ki se ukvarjajo z interierjem, sicer imajo v glavi obilo teorij in "pravil", ne morejo pa vam zlesti pod kožo in vedeti, kakšna so vaša pričakovanja. Zato se ne bojte povedati svojih želja niti kritik. Zaenkrat mi ne pride nič več na misel, zato bom vsem, ki ste v tem, zaželela samo še veliko veselja z novim stanovanjem! Pa še enkrat: ne bojte se barv, ne grizejo. LP Vrana

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

25. feb 2007 10:52

Ponovno odpiram staro temo, ker sem v obdobju načrtovanja kuhinje. Imam vprašanje glede dvignjenega pomivalnega stroja. Po neki logiki je zraven pomivalnega korita, kar pomeni, da je delovni pult nad pomivalcem dvignjen nad pomivalno korito. Za koliko centimetrov? A je praktično, da je pult različnih višin? mimika

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

25. feb 2007 11:15

No jaz sedaj že skoraj leto dni uporabljam novo kuhinjo in največja napaka, ki sem jo naredila je, da sem nabavila podpultni hladilnik - že danes pri xx-ih težko kaj najdem, kaj bo pa čez par let, pa raje niti ne mislim.

No sicer imam pa v načrtu (če bo izvedljivo) čez čas tisti hladilnik odstranit in ga dati v hodnik poleg zamrzovalne skrinje (je samo par korakov od kuhinje) in v prostor, kjer se sedaj nahaja hladilnik dati še tri predale. Ne bo idealno, bo pa bolje kot sedaj. To, da sem dala keramične ploščice tudi na tla, se mi je že obrestovalo, saj mi je že nov pomivalni stroj puščal in ne smem niti pomisliti, kaj bi bilo, če bi bil na tleh linolej. No drugič bi si definitivno izbrala temno fugirno maso (ki se sicer tudi umaže, ni pa tega tako videt- he, he..).

Kupila sem marlesovo kuhinjo in sem v glavnem kar zadovoljna...napake (napačne odločitve)  pa vedno odkriješ šele potem, ko je zadeva že izvedena  

rrr

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti