Vaše izkušnje nova kuhinja 2. del

vess  

član od: 4.8.2004

sporočila: 2

tema odprta - 7. okt 2005 15:23 | ogledi: 7.983 | odgovori: 35

Super ste, polni idej in izkušen!

Ker nam arhitektka šele riše idejni načrt za celo hišo si še lahko zmišljujem kakšno kuhinjo bi imela.

Mislim postavitev elementov, kje okno,...

Najprej sem si zamislila obliko črke U z enim krakom kot šank. Vendar mi je arhit. odsvetovala zaradi mrtvega prostora v sredini. Mi pa želimo vrčevati z kvadraturo (cela hiška bo velika 130m2). Kuhamo med tednom zelo malo, bolj kaj pripravljamo. V kuhinji so aktualni predvsem vikendii, predvsem v hladnih dneh. Želim si pa povezavo in odpt prosto: kuhinja- jedilnica- dnevna soba - delovni kotiček.

Konkretna vprašanja. Kako imate vi in kako bi imeli če bi bilo idealno?

- Kakšna postavitev najbolj funkcjonalna?

- Pribljižno koliko m delovne površine?

- Kako velik pripravljalni in kako velik srvirni pult?

- Zaporedje razporeditve elementov?

- Največja prednost v vaši kuhinji?

- Kaj vas naj bolj jezi v vaši kuhinje (ne mislim umazane posode in prismojenih piskrov)?

-...

Vse to sprašujem ker sem rahlo zgublena ob prebiranju vseh revi in zato potrebujem vaše izkušnje.

Drug problem pa je ta, da sedaj prvič načtujem kuhino iz nule, v vseh prejšnih stanovanjih so bile vsaj že stene in napeljava pa tudi določeni elementi.Tam sem točno vedela kaj ni dobro in kaj bi spremenila.

hvala

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

7. okt 2005 20:24

Pozdravljena! Tudi pri nas smo letos prenavljali kuhinjo-Grooooza.Zivim v bloku in sem si kupila prenosno indukcijsko plosco,da smo lahko kuhali tudi na balkonu.Pomembna je priprava,saj vsaka gospodinja sama najbolje ve kaj in kolikokrat najraje uporablja pri kuhi. Pri nas smo planirali dve leti,samo moram reci da se je splacalo ker je koncni izdelek super. Zelo prakticno se mi zdijo predali pod delovno povrsino.Stedilnik je vgrajen v granitno plosco tako da je ena povrsina,brez dodatnih robov.Na desni strani imam visece omarici,iz mlecnega stekla,ki se odpirata navzgor(2x90cm).pomembno je da imamo na delovni povrsini veliko svetlobe,svetilki z vgrajenimi elektricnimi vticnicami sta idealna resitev.Meni v kuhinji tudi zelo veliko odleze apotecna omara,kjer clovek shrani veliko stvari.Zelo prakticna je v kuhinji tudi raztegljiva mizica,za hitro jutranjo kavico.....Zelo veliko casa smo porabili za nakup hladilnika;odlocila sem se za integriranega-hladilnik zmrzivalnik.Lahko se vsakega posebej izklopi.Hladilnik ima "bio fresh"dva integrirana predala.Prvi za shranjevanje stvari pri priblizno 1°(siri,salame....),drugi predal pa je za zelenjavo,kjer lahko uravnavamo stopnjo vlaznosti.Za enkrat zadovoljna. Tukaj je nekaj izkusenj ki si jih je clovek nabrav.Upam da bo komu kaj prislo prav pri nacrtovanju. LP marmeladka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. okt 2005 20:33

vess, poglej na zasebno pošto, ali pa tudi na www.hettich.com. Veliko koristnega najdeš glede opreme kuhinj. Mamamia mamamia

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

8. okt 2005 11:47

Jaz sem si predstavljala, kaj bi bilo če bi naenkrat prišlo 10 oseb na kosilo ali večerjo - kuhinja mora biti razporejena tako, da imaš približno vse pri roki.......da ko se obrneš, da je tam npr. predal z začimbami....meni je najvažnejša delovna površina in bližina "korita"......ko je treba kaj "splaknt"...ogromno časa se pridobi na dobri organizaciji tako kot namestitve predalov, korita itd.....kot same priprave obeda. Kaj če bi imela delovno površino nekako po sredini oz. vodoravno od predalov.......na eni strani je pult in ko se obrneš korito, predali itd. To je samo moja ideja.......mogoče ni pametan....samo meni je tako zelo pripravno........ Lp cukrček

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

9. feb 2006 16:57

Živijo!! Tudi pri nas se intenzivno pripravljamo na zamenjavo kuhinje, saj bo stara zdaj, zdaj počepnila... Naravnost šokirana sem, ker ti v trgovini sicer zelo lepo pomagajo pri izbiri, skiciranju in ne nazadnje izračunu... Ko pa želiš za začetek le izris, ti ga nočejo dati oziroma ti povedo, da ga dobiš tisti trenutek, ko kuhinjo vplačaš, ponekod ti ga sicer lahko natisnejo in za to zaračunajo 5 do 10 tisoč SIT... Ali so vaše izkušnje tudi take??? No pa še to: pred dnevi sem na tem istem forumu odprla temo: plastificirana pluta, za katero se najbolj ogrevam, sedaj me pa mika tudi linolej - ki naj bi bil popolnoma naraven material z vrsto zaželjenih lastnosti, ki jih pričakujemo od talne obloge v kuhinji. Ima mogoče tudi s tem kdo kakšne izkušnje?? Lep dan!! MALC

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

9. feb 2006 17:09

Meni so jo zastonj izrisali pri najboljšem sosedu,čeprav sem se odločila za privatnika,ker imam mansardno kuhinjo... Teka

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

9. feb 2006 18:02

Jaz sem prenovo kuhinje dala skozi septembra lani. Se strinjam z marmeladko... grooooozaaaa! Ampak, sem se naučila veliko stvari in naslednjič, kadar koli že to bo, bom marsikaj naredila drugače. Živim v bloku in moja kuhnjica je bolj skromna, ampak glede na tvoje "kuhinjske potenciale", bi ti svetovala par stvari. Sicer odkrivam toplo vodo, ampak za sveto res je, da si omisli štedilnik in korito na istem delu pulta (recimo v sredini črke U), med njima naj bo le manjši kos pulta, recimo 60 - 80 centimetrov, in tja umesti predale s priborom. Logika je preprosta - pribor rabiš tam, kjer kuhaš in kjer pripravljaš/pereš. Vsaj zame je tako. Glede črke U se s tvojo arhitektko sploh ne strinjam. Meni se zdi tale oblika celo zelo posrečena, sploh če ne nameravaš kuhinje zapret v en prostor ampak jo hočeš imet bolj odprto in povezano z jedilnico ali dnevno sobo. Tako si za pregrado pač omisliš malo višji in širši šank, mogoče celo takega z omarami ali predali na obeh straneh. Preden sem se lotila obnove kuhinje sem sigurno pol leta obdelovala tematske forume (npr. bivatibolje.com), listala revije, hodila po trgovinah, se pogovarjala s prodajalci, svetovalci, tudi s prijatelji in znanci. da sem pridobila čim več idej in izkušenj. Med stvarmi, ki jih bom drugič naredila drugače, bo tako na primer to, da si bom tako pri štedilniku kot pri pomivalnemu korito zagotovila vsaj 40 cm prostora na obeh straneh, nikakor pa jih ne bom tlačila v kote. Zgleda lepo, ni praktično. Nape ne bom več imela vgradne, kar tisto srebrno zunanjo si bom omislila, s temi vgradnimi imam sam križ. Še eno od mojih "odkritij" je, da naslednjič, kadarkoli že to bo, bom imela samo predale po pultom. So sicer dražji, ampak tudi veliko bolj uporabni in prostor lahko veliko bolje izkoristiš. Med stvarmi, ki jih bom ponovila, bodo korito iz ultragranita (http://www.alveus.si/index.php?menu_item=VsadniPom), "visoka" pipa (http://www.alveus.si/index.php?menu_item=Kuhinjske), pod katero zlahka pomijem še tako velik lonec, izvlečni predal za steklenice, ki bo zagotovo veliko večji oz. bosta po mojem kar dva, poleg tistega za kise in olja še eden za sokove+vode+sirupe in podobno. Moja trenutna kuhinja je miniaturna (180 cm pulta + štedilnik + 60 cm shrambna omara). Ko in če bo naslednja kuhinja kaj večja (pobožne želje ), potem bi si želela še enkrat večjo shrambno omaro, v katero bi - tako kot v mojo trenutno - v osrednji del namenija izvlečne police, namesto vrat pa bi spet hotela harmoniko (je iz plastičnega materiala in se potegne gor-dol, zelo pripravno in brez rizika. da se boš kdaj v hitenju treščil v odprta vrata od omare), v spodnjem delu pa bi si pet naštimala globoke predale. V tako omaro bi predvidila del (recimo dva globoka predala) za pekače in ostale pekarske pritikline, vsaj en predal za plastične posode, en predal za male gospodinjske aparate, pladnje in podobno. Genialna mi je tista ideja, ki jo je že na prejšnji temi o urejanju kuhinje povedala ena od forumovk - tista, da ima pomivalni stroj nameščen na višino. Ob tistem mojem "če bo in ko bo" bi tudi to idejo uporabila, ker se mi zdi res pametna, ne pa da se sklanjaš vsakokrat ko polniš ali pa prazniš pomivalca. Med mojimi "tapametnimi" so še na primer to, da sem si dala mikrovalovko vgraditi v zgornjo omarico v višino oči, to, da sem izbrala zelo šaren pult modro rumenih barv (ker se gor ne vidi nobene fleke) in to, da sem za na steno izbrala velike ploščice 30x30 cm (manj fug, v katere bi se zažirala umazanija. Pa seveda! V steni nad pultom vsaj 4 štekerje za elektriko (ob vseh igračkah v moji kuhinji se pogosto zgodi, da imam priklopljene tudi 3 naenkrat + tista dva, ki sta stalno uštekana - mikrovalovka in opekač), pod zgornjimi elementi pa dobro razsvetljavo. Za tla sem imela neverjetno srečo in na slepo (priznam, da tudi ob upoštevanju sposobnega prodajalca v salonu talnih oblog) sem se odločila za en topli pod od Juteksa. Neverjetno preprosta za polaganje, obstojna in vzdržljiva na marsikak udarec, celo padec noža..., pa super za čistit in še boljši kadar je umazan, ker se nič ne pozna . Pa moje osebno prepričanje kar se barv tiče...ogrodje od omar je lahko tudi temno, če vam je všeč, ampak vrata od omar naj bodo svetla. Pri izbiri proizvajalca kuhinje pa malo glejte, kaj je všteto v ceni. Vsi panti in vsa vodila za predale namreč še zdaleč niso enaka. In razlika je pogosto vredna tistega dodatnega denarja, saj kuhinje nikoli ne kupujemo za par let ampak prej za par desetletij . Obilo užitkov pri načrtovanju, zidanju, opremljanju. In seveda tudi pri preganjanju mojstrov, obrtnikov, trgovcev,.... to ti je svojevrstno veselje tjas

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

9. feb 2006 19:50

Ena najboljsih kuhinj, ki sem jo kdaj uporabljala, je bila v nekem najetem stanovanju v Firencah - najbolj se spomnim, da je imela dve pomivalni koriti, eno obicajno, eno pa zelo globoko - po potrebi bi mirno notri skopal tudi dojencka ali majhnega otroka. Nekaj, kar zelo pogresam, kadar nosim splakovat orjaske piskre ali veliki pekac od stedilnika v kopalnico. Poleg tega je imela veliko shrambo s cisto majhnim okencem na severni steni, ki je bila celo takrat sredi poletja prijetno in osvezujoce hladna. Ce bi pa gradila hiso, bi en prostor namenila nekaksni kuhinjski "utility", oziroma, kot se z mojim dragim saliva, imela bi nekaksno pomozno "svinjsko" kuhinjo, namenjeno vecjim opravilom - vlaganju, pripravi vecjih kolicin zivil naenkrat, praznovanjem in podobno, odlikovala bi se pa predvsem po velikem nerjavecem pultu, vsaj do visine obraza bi bila oblozena s ploscicami, na sredi bi imela odtok, v primeru vecje svinjarije bi se jo pa dalo pomiti kar s cevjo in krtaco, tako kot avtomobil - seveda bi morala biti v kleti. No ja, sanjarit menda smem :)) lp, proxima

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

9. feb 2006 20:04

Tjaš super si napisala!! Tako da po mojem ni potrebno ničesar dodati. Predvsem pa bi izpostavila to, da se strinjam s tabo da je oblika kuhinje v U posrečena in praktična... LP ivonja

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

10. feb 2006 7:37

Meni je najbolj všeč otok. Na njem bi imela delovni pult (priprava, pač kar sedaj počnem na mizi, ker na pultu nimam nič prostora), obenem bi mi služil kot nekakšna improvizirana miza - za kakšno kavico, zajtrk. Zelo mi je všeč, če je na tem pultu tudi štedilnik oz. kuhaln plošča, samo potem je to že zelo velika zadeva, za katero moraš seveda imeti veliko prostora. Hja, to mi je všeč, izkušnje pa niso, ker imam zelo mini kuhinjo (2,7 m). Lep pozdravček, S.

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

10. feb 2006 10:55

Kaj pa laminat, enostaven za položit (click način - naši fantje so ga sami položili po celi hiši ), vzdržuje se tudi lepo, pri nas smo zadovoljni. lp, marelica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti