Orientalska večerja

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

8. okt 2005 8:42

V šiški je ena začela na novo na svojem. Kliče se andrea zanardi... a je katera že slišala zanjo? Dobro juuuutroooo tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. okt 2005 9:55

Zala, dobiš oba recepta, ni problema. Recept za to kokosovo torto sem menda enkrat že pošiljala, potem pa tudi obljubila še enkrat, a nisem imela knjige pri sebi, ker si jo je prijateljica skenirala. Recepte pa dobivam od vsepovsod: če kam potujem, hodim glede hrane odprtih oči, predvsem pa seveda ust. Vse poskusim, tudi na ulicah (ob osnovnih varnostnih ukrepih seveda), obvezno pa kupim (vsaj eno) kuharsko knjigo države, v kateri sem. Moji prijatelji, ki kam potujejo, pa vedo, kaj me najbolj razveseli: poleg kakšne malenkosti je to kuharska knjiga. In tako sem prišla tudi do ene kuharice, v kateri so recepti večih arabskih držav. Ko sem pripravljala jedi po receptih iz nje, sem bila najbolj vesela, ko so popotniki rekli, da imajo jedi enak okus kot tam, kjer so jih oni prvič jedli. Moje knjižne police pa se šibijo pod kuharskimi knjigami, raznimi brošurami n revijami, kar je res je res. Ti samo še reči za kak recept, ni problema, ga z veseljem pošljem. Pozdravček, Mamamia mamamia

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. okt 2005 21:08

Nam je Žana, voditeljica, enkrat pripravila orientalsko večerjo. Bila je to turška kuhinja; bureki, pa jajčevci in podobno. Naredila pa je neko sladico, in sicer z rožno vodo, ki jo je kupila v Turčiji. Meni sicer ni bilo všeč, bilo pa je nekaj res novega. Čeprav sem kot srednješolka pristala kot au pair pri turški družini in sem poznala turško kulinariko, je bilo to res novo. Torej za orientalsko večerjo lahko uporabiš nekatere nam znane jedi: burek, baklave, pa kakšen kuskus. Če pa hočeš prav zares orientalsko, potem je pa ovca pravšnja. Če jo boš dobila in če jo bodo gostje jedli. Ja, pa če te ne bojo sosedje izgnali iz naselja. Meni namreč zelo smrdi.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. okt 2005 21:49

No, če naredi cous cous z jagnjetino in zelenjavo, sta že dve muhi na en mah za orientalsko večerjo. Pa polnjeni jajčevci "Imama je vrglo" je tudi značilna orientalska jed, samo zelenjava in cimet kot začimba. Sladice naj se kopajo v sladkornem sirupu - baklave in podobno, pa tista kokos torta, ko sem Zali poslal recept. enostavna je in res dobra, za tiste seveda, ki imajo radi res sladko (prelije se namreč s sladkornim sirupom). Pa saj je možnosti neizmerno, meni se je vedno najtežje odločiti, katerih pet ali šest jedi naj pripravim. V soboto vabim k sebi domov eno omizje (14 nas bo) in zdaj ramišljam, kaj naj jim pripravim. Daljnji vzhod (Tajska, Kitajska, Burma, Indija) smo že obdelali, arabske jedi tudi, pa roštilj (no, tudi vreme ni več za to), divjačino, Kuba in Mehika sta nam tudi že pomagali pri družabnosti. To je tako, kot ko moja prijateljica stoji zjutraj pred svojo tri metre dolgo omaro, polno seveda, in tarna, da nima kaj za obleči. Tako zdaj jaz gruntam, s čim naj jih v soboto razveselim. ...Mamamia mamamia

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. okt 2005 10:17

Mamamia, kaj pa "tematski večer", npr. bučke na sto in en način, ko je ravno sezona in ker so moderne?!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. okt 2005 11:31

Se me odrečejo vsi po vrsti, če ne bodo na mizi vsaj tri ali štiri mesne jedi, in to seveda iz več vrst mesa in na različne načine (nekaj na omako, nekaj v večjem kosu kot pečenka, nekaj kot curry, nekaj pa kako drugače). Bučke pa bodo vsekakor ena od vsaj treh, štirih zelenjavnih spremljevalnih jedi. Včeraj sem se potem okvrino odločila, da za predjed naredim zloženec iz črnega kruha, skute z zelišči in lososa, pa zelene rezance z morsko omako in mariniran mlad sir z olivami. Za glavno jed bo jagnjetina kot hajduški čevap (s čebulo in papriko pečeno meso, narezano na kocke, v pergamentnem papirju), pa indonezijska govedina (v gostljati, začinjeni omaki), teletina bo v obliki zrezkov v skorjici z neko začimbno polivko, perutnina pa bo po čerkeško - narezana na rezance z orehovo-smetanovo omako. Zelenjava bo za prilogo, nekaj obvezno iz bučk (ali pa bom iz bučk naredila marinirano solato - kolobarčke bučke pečem na olivnem olju, potem jih mariniram z oljem, česnom, poprom, vinom, kisom). Krompir bo tokrat z gorčičnimi semeni, čebulo in kurkumo, pa bel soparjen riž (za tisto govedino). Pri sladici še ne vem - ali bo hladna mascarpone trota stoplo čokladno omako, ali pa neko malinovo pecivo, ki si ga ravno zmišljujem - svetel in čokladni biskvit, vmes malinova smetanova krema, pa testo prelito s čokolado. Bom pa vse, kar bom naredila, fotografirala (novega digitalca že obvladam) in bom recepte poslala v bazo s slikami vred. Pa naj prirpavim karkoli, saj si znam zadnji trenutek premisliti in cel jedilnik narediti na novo, kar v trgovni, med nakupovanjem. Mimogrde, mimika, a lahko navržeš kako idejo za bučke? V omaki jih kar precej delam, tudi juho imamo radi (kremno, s kruhovimi kockami), solato delam tako, da jih naribam in preljem z jogurtom ter posolim in dodam česen, tudi polnimo jih veliko, z mesom ali le z zelenjavo. Mi dodaš še kakšno idejo, da s eizprsim pred gosti? Hvala n lep pozdrav, mamamia mamamia

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

9. okt 2005 13:42

A kera ve kakšna je kvaliteta učnih ur trebušnega plesa v plesni šoli Miki iz Domžal? Se nameravam prijavit.. LP ivonja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. okt 2005 14:15

Mamamia, sem ljubitelj cukinov in zato pečeni na žari, potem pa marinirani v oljčnem olju, balzamičnem kisu in baziliki nikoli ne manjkajo. Zelo dobro je tudi sledeče. Cukine po dolžini prepolovim, izdolbem peščišče. na oljčnem olju popražim izdolbeno vsebino z obilico česna, posolim, dodam provansalske začimbe in odstavim. V rahlo ohlajeno zamešam na kocke narezan feta sir. Z nadevom nadevam izdolbene polovice in jih 10--15 minut pečem v vroči pečici. Sladica: tikvenjača ali nekaj podobnega. tukaj sem našla recept. Štrudelj iz skute, na maslu popraženih bučk in maka. Toplo je odlično. Takoj ko bom našla, ti pošljem en eksotičen recept iz daljne Azije. Neko manjšo bučko prirežeš na vrhu, izdolbeš in napolniš s podobno kremo, kot je za krem caramel. Nato bučko (v pokončnem stanju seveda) daš kuhati v vodno kopel. Krema zakrkne in potem bučko narežeš na kolobarje. Kot rečeno, ko se spomnim, kako se tej reči reče, ti povem. Že večkrat sem imela resne namene, da se lotim te sladice, vendar mi ni uspelo.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. okt 2005 19:03

Mimika hvala, tale zadnja reč bi me res zanimala, pa tudi tisto s feta sirom je zanimivo. Se mi zdi, da bo kar zraven na mizi v soboto. Pa majuska, hvala tudi tebi, že gremo gledat. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti