Kitajska kuhinja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. okt 2005 11:48

Ja z imam doma meni najljubšo rešitev - veliko kuhinjo z jedilnico ( do 10 oseb), v dnevni sobi, ki je povsem ločena ok kuhinje, pa še eno jedilniško mizo, za katero nas gre tudi do 14. Rešitev za vonje je v dobri napi. Stane res premoženje, a moja prijateljica kuha dobesedno pred nami, pa se v prostorih niče ne vinja. Njena jedilnica je ob kuhinji, dnevna soba pa se nadaljuje takoj za jedilnico in ni nikdar nobenega vonja, pa če kuha ne vem kaj. Ko bom jaz prenavljala kuhinjo, mi za dobro napo ne bo žal dati denarja. Glede mariniranja pa: jaz meso vedno mariniram kar čez noč. Tudi če si naslednji dan potem premislim, meso v marinadi ostane pač še en dan dlje. Flash: tudi jaz kuham na keramični plošči, a ne v voku od "soseda". Mimogrede, tista posoda splohni nikakršen vok (ima daleč preširoko dno, pa tudi trebušast je, kar pravi voki niso). Imam litoželeznega z ravnim dnom, ki se tudi na steklokeramiki dobro segreje (mimogrede: maščobo vliješ v vok šele takrat, ko se iz suhega voka začne kaditi; to je znak, da je dovolj vroč, da vliješ vanj maščobo in začneš peči meso). Koščke mesa (biti morajo tanki, ploščati, nikakor ne v kockah) preliješ s sojino omako, dodaš malo ingverja, lahko tudi ostrigine make (dobirš jo tudi pri nas, oysrer sauce), pa olja, dobro premešaš in posodo dobro pokriješ. Pusti vsaj nekaj ur, ali pa čez noč. Pljučna gotovo veš, da je najboljši in najbolj mehek kos govdine, bočnik pa je tudi sočen (iz njega delamo večinoma golaž, jaz ga uporabljam tudi za enoločnice in rižote, in kot ste prebrale, tudi kako kitajsko jed, ker se da lepo rezati). Pozdrav, Mamamia mamamia

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

7. okt 2005 14:56

Mimika jaz sem bila nad mongolskim mesom v CP zelo razočarana. Ne bom rekla da je bilo meso ravno trdo - daleč od tega pa tudi ne, pa tudi okus je bil pravo razočaranje............. Lumpica

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

11. jun 2006 14:32

Tudi jaz mariniram meso čez noč in je vedno do sedaj bilo mehko in sočno. Mariniram pa ga v različnih oljih in omakah, odvisno, za kaj ga bom rabila in pečem na vroči plošči ali voku, da se naredi hitro skorjica in sok ostane notri. Vok pa imam tak težak, litoželezni, tako da niti približno ne morem stresati z njim, kot to počnejo kitajci s svojimi lahkimi. Dobila sem ga od otrok za rojstni dan in da jih ne užalim, delam kitajske specialitete vedno v njemu in otroci, ki imajo radi kitajsko hrano so srečni, da mama pridno uporablja njihovo darilo. Kyara

DELAPI  

član od: 2.7.2006

sporočila: 5

27. nov 2006 13:43

POZDRAVLJENI! KUPILA SEM SI VOK IN ME ZANIMA ČE IMA KDO KAKŠEN PAMETEN RECEPT, PA NE PRETEŽAK![:) DELAPI

teja-kit.  

član od: 11.8.2006

sporočila: 183

27. nov 2006 15:02

Receptov za kitajske jedi je v bazi kar nekaj, jaz pa bi dodala samo to, da je v "pravi" Kitajski marinadi poleg sojine omake (svetle, temne, aromatizirane...) vedno tudi kaj "mocnega": rizevo vino, sheri oz. kaj podobnega in verjetno tudi to precej pripomore k samemu okusu, seveda pa tudi k socnosti in mehkobi mesa. Seveda je potem pogosto dodan se svez ingver, cesen, chili, hoishin omaka, ki doda znacilen malo "sladkast okust" (lahko jo nadomestimo tudi z zlicko sladkorja), pa sol, poper, skoraj vedno se glutaminat (ojacevalec okusa) in se kaj. Aja, pa se to: predno damo meso v vok (mimogrede, Kitajci bi se do uses smejali ce bi videli nase/vase keramicne plosce in na njih kuhanje v voku, tukaj so namrec kuhalniki (plinski) tako mocni, da imam jaz hude probleme kadar kuham v ekonomu saj je celo najmanjsa moc veliko prevec), odlijemo kolikor se da marinade in jo shranimo za na koncu. Potem pa meso poprasimo z jedilnim skrobom (zlicko ali dve na celotno kolicino npr. za 4 ljudi) in premesamo. Tako ni vec nevarnosti, da bi olje "znorelo" v stiku s tekocino, pa tudi sami koscki mesa dobijo nekaksen mehek okusen "ovojcek" kot smo ga navajeni pri jedeh v (kit. ) restavracijah. No, toliko sem "pametna" za danes. Pozdrav iz "originalne" dezele (Kitajske) teja teja-kit.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. nov 2006 15:20

delapi, pojdi na forum eksotične jedi in se bo marsikaj našlo. Ti bom na zsebno pošto poslala nekaj iz arhiva, za začetek bo. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti