Mango

jani  

član od: 15.8.2004

sporočila: 3

tema odprta - 6. okt 2005 13:42 | ogledi: 42.383 | odgovori: 27

Lep pozdrav!

Morda bo moje vprašanje za marsikoga izzvenelo neumno, verjamem pa da bo marsikomu, tako kot meni, odgovor prišel zelo prav.

Gre za to, da sem do sedaj dvakrat kupil mango, vendar se o sadežu pred nakupom niisem pozanimal. Prvič sem kupil dokaj solidno, vendar je imel mango nekakšen poprast okus (čeprav sem olupil kožo), drugače pa je bil sladek in okusen. Drugič sem kupil precej nezrele sadeže. Rdečega v sadu je bilo komaj za vzorec.

Zanima me torej:

1.) Kako kupiti zrel, kvaliteten mango? Kakšen mora biti na otip, po vonju, barva?

2.) Kako sploh jemo mango? Kakšen mora biti sadež znotraj, kako se ga olupi, kakšnega okusa sploh mora biti?

Smejte se in pomagajte prosim :)

Temo je spremenil(a) jani dne 06. okt 2005 13:42:47

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

6. okt 2005 13:52

Jani, saj poznaš tisto: ni neumnih vprašanj, so samo neumni odgovori. Pri mangu sem se jez vedno ravnala po občutku. Sadež sem otipala, povonjala in vedno je bil dober. Lupljenje je precej zoprno in zahteva malo potrpljenja. Še bolj pa mi gre na jetra odstranjevanje mesa od koščice. A potem, ko mango okusiš...je vse pozabljeno. Jaz ga imam zelo rada kar tako. Še posebno fajn pa je zmiksan z jogurtom - nekakšen mango lasi. To vse znanje, ki ga premorem o mangu. lp ===

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. okt 2005 14:35

Mango mora biti na otip čvrst, a ne trd, kar pomeni, da še ni povsem zrel. Če je premehak, tudi ni dobro. Ravnaj se podobno kot pri nektarini, pa bo. Najlažje meso odstraniš tako, da sadež z nožem obrežeš po višini okoli in okoli in ga z roko razpoloviš. Če ne gre, zareži sadež dvakrat, da dobiš četrtine, pa bo šlo. Ravno prav zrel mango ima še čvrsto, a ne preveč trdo meso, in je bolj sladkast. ne sme ti narediti "kosmatih zob", če poznaš ta izraz. je se svež ali pa kot dodatek solatam (tudi zeleni, še posebej lepo se poda k perutninskemu kuhanemu mesu v kakšni mešani solati) ali pa ga uporabiš za sladice. Kjer uporabljaš breskve ali nekatrine, lahko mirno uporabiš tudi mango. je pa res, da je, tako kot nekatero drugo tropsko sadje, težko najti ravno prav zrel in zdrav sadež. Saj veš, ker čaka sadje dolga pot do evropskih trgovin, ga trgajo še ne povsem prav zrelega in potem zori po poti, po hladilnicah in podobno. Če imaš rad kakšno bolj eksotično solato z mangom, sporoči, pa ti pošljem recept. So enosatvne za pripravo, ne preveč tujih okusov, a dovolj nenavadne, da presenetiš koga, ki rad poskusi kaj novega. Mamamia mamamia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

6. okt 2005 15:18

Za mango so meni rekli, da mora biti na otip elastičen - če pritisneš vanj s prstom, mora vdolbinica hitro izginiti. Dosedaj še nikoli nisem kupila slabega. Loni Makaroni

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

6. okt 2005 16:25

Mangov je sigurno dvajset vrst. Vsi ti sadeži, ki se dobijo v naših trgovinah niso tako okusni. Sadeže pobirajo še nezrele in jih izvažajo v Evropo. Ker sadež ne dozori na soncu, izgubi na kvaliteti. O tem lahko govorim, ker se spoznam na mange. Mango je potrebno jesti tam, kjer raste. Potem veste kaj je pravi mango. Zrelost manga lahko primerjete z zrelostjo nektarine. Meni je mango najboljši sadež. Mango olupim z nožem za lupljenje (krompirja) in ga potem narežem na koščke. Še prej ga pa dobro, dobro operite. Narezan mango se da zmrzniti. Ne spremeni ne barve, ne okusa. Če pa je premehek, ga zmiksam in dobim kašasti sok. Pekla sem tudi že pecivo z njim, vendar ni nič posebnega. Trenutno se sezona manga zaključuje. Migla

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. okt 2005 19:38

Dober je kot nadev za potico. Olupiš, naribaš, zdušiš z dišavami, če je masa preveč redka posuj s piškotnimi drobtinami. lp Vesna Vesna Milek Recko

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

7. okt 2005 11:16

Reca, a to pripraviš podobno kot korenjev nadev??? Loni Makaroni

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

7. okt 2005 13:07

Ja tako. lp Vesna Vesna Milek Recko

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. okt 2005 16:05

Sem našla še nekaj o mangu. Dobro, lahkotno, preprosto za pripravo. Evo recepta za mangovo kremo: trije mangi dva beljaka 1/8 l sladke smetane žlica svežega stinsjenega limoninega soka 100 g sladkorja čokoladni ostružki za okras Mange ločimo od koščic in olipimo. Polovico mesa narežemo na manjše kocke, drugo polovico s pol količine sladkorja in limoninim sokom zmešamo s paličnim mešalnikom oziroma naredimo kašo. Beljake stepemo s preostalim saldkorjem v trd sneg in mu dodamo še stepeno sladko smetano. To maso rahlo premešamo z mangovo kašo, ko je krema lepo gladka pa vmešamo še mango, narezan na koščke. Skodelice postavimo za pol ure v hladilnik. Preden postrežemo okrasimo s čokoladnimi ostružki (ali kako drugače, pač po okusu). Krema naj ne stoji več kot nekaj ur. Upam, da vam bo všeč. Lep pozdrav, mamamia mamami mamamia

scofield94941  

član od: 12.6.2009

sporočila: 1

29. okt 2009 16:11

Kje pa kupite mango? Jaz sem ga kupil na eni tržnici in je bil ves zelen in kisel kot limona... fuj, slabsega sadja nikoli nisem jedel... samo v sredini je bil malce sladek ampak res malce, in to je to... scofield94941

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti