Še enkrat pasulj!!!

mesok  

član od: 7.8.2004

sporočila: 31

21. okt 2005 19:28

Pozdravljeni Jaz sem tudi interesent za recepte iz JLA. Katarina

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

2. nov 2005 8:10

Mamamia, da te samo spomnim, če si morda že kaj vprašala za recepte iz JLA? Tisti "grašak" miše vedno ne da miru. Lp, sabrina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. nov 2005 11:42

Seveda sem, danes gre mož k mojemu očetu po to in potem jutri in v petek pišem na forum. Nisem pozabila, samo očeta 14 dni ni bilo (je mlade slovenske vojake učil kako spraviti v red tanke). Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. nov 2005 21:49

V petek nastopi veliki dan za recepte JLA. Gospod, kateremu je oče posodil knjigo, jo bo k meni poslal po ženi, jaz bom ven prepisala recepte in potem jih razpošljem. MAmamia mamamia

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

3. nov 2005 8:33

Mamamia, čudovito, hvala lepa že vnaprej. Lepo se imej, sabrina

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

3. nov 2005 15:26

Mamamia, tudi jaz bi bila zelo vesela receptov iz JLA. Moj pokojni oče je bil kuhar v eni vojašnici, ampak recepti so odšli z njim. Jih nikoli ni napisal, vedno je delal iz glave. Še danes, pa vonjam njegov pasulj. Zato lepo prosim za recepte. Hvala in lp Julija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. nov 2005 15:31

V petek proti večeru, ko pridem iz službe, se lotim prepisovanja. Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. nov 2005 19:02

Imam knjigo, prebrskam pa pošljem recepte, zraven pa še kakšno uiformacijo, kaj vse je v njej, če bo še koga zanimalo. Mamamia mamamia

kalcicl  

član od: 10.7.2005

sporočila: 435

5. nov 2005 20:08

Tudi jaz prosim za recept .Ta forum sem odkrila pred kratkim in mislim da je to nekaj najboljšega na internetu.Postala sem skoraj že odvisna saj zjutraj preden grem v službo najprej vklopim računalnik in seveda takoj na kulinariko.Moram priznat da sem izvedela mnogo novega.Vse čestitke pa mamamiji,ki je prava zakladnica dobrih receptov in prav tako dobrih nasvetov. kalcicl

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. nov 2005 17:35

No, končno, porečete. Začenjam vračti dolgove. pred mano je knjiga Recepture za pripremanje jela u JNA. Najprej recept za grah, kot je v tej knjigi. Upam, da bo pravi. Količina je za približno 200 gramski obrok. Potrebujemo pa: 200 g graška v konzervi, eno manjšo čebulo, žlico gladke moke, malo margaraine ali olja, žličko vegete, sol, sesekljan zelen peteršilj. V del vroče maščobe stresemo sesekljano čebulo in pražimo, dokler nekoliko ne porumeni. Potem na čebulo stresemo odcejen grašek in zalijemo z malo tople vode, potresemo z vegeto in pokrito dušimo na majhnem ognju, vmes občasno zalivamo s toplo vodo. Potem solimo in dodamo prežganje izpreostale maščobe in moke, nenehno mešamo, da se ne naredijo grudice. Ko jed še enkrat zavre, ogenj izključimo in dodamo sesekljan peteršilj. Potem je tu še recept za grašek v omaki s krompirjem in korenjem. V tem primeru najprej na maščobi prepražimo čebulo, potem korenje in na kockice narezan krompir. Ko to prepražimo, dodamo še malo vegete in poterwesemo z rdečo mleto papriko, zalijemo z malo tople vode in kuhamo deset minut, da je krompir čisto mehek in začne razpadati. Dodamo grašek, po potrebi dolijemo malo tople vode, potem dodamo še žlico paradižnikove mezge in na koncu dodamo še prežganje. Kihamo še deset do 15 minut, potem izključimo ogenj in dodamo omaki še poper in po potrebi sol, na koncu pa še sesekljan peteršilj. Pa še tisto, kar v tej knjigi imenujejo "vojnički pasulj" (ena varianta je tudi čorbasti). Za okoli 6 dl jedi potrebujemo: 120 g fižola, 8 g bele mehke moke, eno čebulo, tri stroke česna, dva korenčka, paradižnikovo mezgo (dve žlici), 100 g govedine, mast ali olje, poper, peteršilj, lovor, sol, vegeta. Suh fižol namakamo vsaj tri ure. Vodo potemodlijemo, fižol stresemo v posodo zakuhanje in dodamo svežo vodo in ga kuhamo še 15 po tistem, ko zavre. Medtem na delu maščobe prepražimo polovico sesekljane čebule in zrezan korenček, prepražimo in dodamo meso, narezano na kocke. Vse dušimo, dokler ne povre tekočina, potem pustimo to na toplem. Zavret fižol precedimo in dodamo drugo polovocio sesekkljane čebule, dušeno meso in zalijemo s toliko tople vode, da je vse pkrito. Kuhljamo, po potrebi dolivamo toplo vodo, dokler se fižol in meso povsem ne zmehčata. Segrejemo še ostalo maščobo in z moko naredimo prežganje. Ko moka porumeni, ogasnemo ogenj in dodamo mleto rdečo papriko in sesekljan česen ter vse dorbo premešamo. Ko je fižol mehek, dodamo v posodo še lovor, vegeto, mezgo, solimo in potem dodamo še prežganje. Mešamo, da se ne naredijo grudice, potem vse skupaj na majhnem ognju kuhamo še okoli po ure. Ko izklopimo kuhalnik, dodamo v posodo še poper, sesekljan peteršilj in po potrebi še solimo ali popramo. To je to, kar semobljubljala. Knjigo imam še pri sebi in če se še kdo spomni česa iz vojaškega kotla lahko pogledam, če je v tej knjigi, pa še kakšno rečemo na to temo. Lep pozdrav vsem, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti