Še enkrat pasulj!!!

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

21. okt 2005 8:38

Mamamia, ali ti morda veš, kako se naredi "grašak"? Mož mi večkrat omeni, kako je bilo to dobro - jedli so v vojski. Do sedaj mi je uspelo izvedeti, da je "grašak" leča. Nimam pa pojma kako ta grašak pripraviti. Baje je bilo podobno pasulju. Če ti ali pa kdo drug ve, se priporočam za recept. Prav lepa hvala in lp vsem, sabrina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

21. okt 2005 8:57

Kako so lečo pripravlhjali v vojski lahko poizvem, ker poznam gospoda, ki ima doma recepte iz nekdanje JLA, po katerih so pripravljali hrano. Samo nekaj dni časa mi daj, prosim, pa ti sporočim, ali je tudi ta za lečo vmes. Mamamia mamamia

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

21. okt 2005 10:02

Joj, mamamia, zlata si. Tudi sama sem že iskala te recepte iz JLA, pa mi jih ni uspelo dobiti. Hvala in lep vikend, sabrina

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

21. okt 2005 10:24

Vesna, si se pa odrezala s pisanjem. Sama vprašanja. Sedaj se pa tudi jaz sprašujem - zakaj se fižol namaka? Seveda, jaz ga tudi celo življenje namakam. Pač zato, ker je tako delala tudi moja mama in povsod sem prebrala, da se fižol namaka - točno zakaj, nimam blage veze, pravijo, pa zaradi tega, da ne napenja. Jaz se držim nekih starih zakonitosti: fižol zvečer preberem od smeti ali bolj slabih zrn, dam ga v posodo in nalijem hladno vodo. Drugi dan dolijem še malo vode, posolim, dodam 3 - 4 režnja česna in pustim zavreti, potem vre še 15 - 20 minut. Potem odlijem vodo, dolijem novo in spet dam kuhat. Sedaj pa kuham, dokler ni kuhano. Zrna morajo biti mehka ampak cela (ne razkuhana). Kar se pa tiče vojaškega pasulja - meni se zdi, da je ta tako dober zaradi količine. Nekatere privzete navade: namakam fižol, namakam ričet, sladko zelje za solato na tenko narežem, posolim pustim odstati, ožemem, potem šele naredim solato, olupljen krompir dam v hladno vodo, nikdar pa ga ne pustim stati v vodi dolgo časa, juho kuham zelo počasi, skoraj da se ne vidi... in še in še stvari.... Recimo, jaz ločim zimsko hrano (sarma, kislo zelje, kisla repa....) nekatere stvari pripravljam počasi: ne moreš sarmo, pasulj, golaž... delati na brzino. Pač, za nekatere stvari si je treba vzeti čas. Skratka, v kuhinjo moraš vnesti dušo... Pozdravček!

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

21. okt 2005 10:50

Še en dober recept za pasulj, ko si moj dragi prste oblizuje hihihi: Čez noč namočim makedonski tetovec, odlijem vodo, nalijem novo vodo ravno toliko, da je pokrit, vre naj 15 minut, nato vodo odlijem in nalijem novo. Na 1/2 kg fižola dodam 2 na drobno narezani sveži zeleni papriki, 3 narezane čebule, 3 stroki česna in malo prekuham, dodam narezane prekajene rebrce ali po želji drugo prekajeno meso. Ko je fižol že mehak, ga odvzamem precejenega za dve zajemalki. Pretlačim in prepražim na olju, da lepo zadiši, dodam rdečo papriko, premešam in vlijem v osnovo. Dosolim po okusu in seveda dodam feferon. Dober tek mišika

simonka23  

član od: 10.6.2004

sporočila: 39

21. okt 2005 11:00

Dragička, fižol in ješprenjček jaz namakam zato, da je naslednji dan vse skupaj hitreje kuhano. Kar naredi poskus in kuhaj nenamočen fižo ali pa namočen. Je bistvena razlika v času kuhanja. simonka23

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

21. okt 2005 11:15

Tako je simonka23 - fižol se namaka zato, da ga potem lažje skuhamo......menda se zmehča.....moj fužol vso podo posrka in zato predvidevam da je hitreje skuhano......(nisem si še upala uporabljati ekonom lonca). Isto velja za ješprenj, kuskus se tudi namaka v vodi...... cukrček

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

21. okt 2005 11:17

A, seveda vem to, da je bistveno prej kuhan. Ampak, zakaj? - Filozofsko vprašanje. (Nič zato, da malo filozofiramo...) Pozdravček!

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

21. okt 2005 11:19

Ha-ha-ha. Smo že prišle do enega zaključka: vse kar v vodi nabrekne se namaka. (Uf... kako sem pokvarjena.) Pozdravček!

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

21. okt 2005 12:40

Ja, Dragička. Pa še napenja ne ali pa tudi..he,he Tina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti