Še enkrat pasulj!!!

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

tema odprta - 3. okt 2005 19:55 | ogledi: 26.545 | odgovori: 41

a je katera tako dobra ali dober, da mi posreduje kak fajn recept za pasulj? Tisti, ki je v bazi mi ni preveč všeč.

Prosim

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. okt 2005 19:57

Dobiš takega iz Srbije, domovine pasulja, mogoče ti bo bolj všeč, samo prepisat ga grem. Mamamia mamamia

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

4. okt 2005 14:18

Mamamia, kako je pa to dobro! Hvala ti 100 krat za izvrsten recept. jaz sem ga vedno delala z začimbo od Evo za fižol... in je bil kar dober- samo tale.... izvrsten . Naredila sem precej hudega-oba z možem namreč obožujeva " šorf# stvari. Hvala in lep pozdrav

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

4. okt 2005 14:31

Se lahko priporočam za recept? Hvala, Lp, Marjetka.

maricaduso  

član od: 21.3.2003

sporočila: 78

4. okt 2005 14:43

Pa jaz tudi, prosim. Lp

ugor  

član od: 26.6.2002

sporočila: 6

4. okt 2005 14:45

mamamia! Tudi jaz si zelo želim priti do tega recepta. A bi lahko? Hvala. Lp igor

jana 07  

član od: 8.10.2004

sporočila: 187

4. okt 2005 14:48

Tudi jaz, lepo prosim! lep pozdrav jana 07

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. okt 2005 15:02

Ja, recept je nekje na forumu, mislm da samo pod pasulj. Grem iskat, pa ga prenesem še sem. mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. okt 2005 15:03

Našla. Ajta, evo recepta, zaradi katerega so nekatere stavri "preproste kot pasulj". Pol kg fižola čez noč namočiš. Potem ga naslednji dan četrt ure kuhaš v toliko vode, da je dobro pokrit, nato ga odcediš. Zaliješ ga s toplo vodo, da je prekrit kakšne tri cm, dodaš tudi kos slanine (ali kakšnega prekajenega mesa), tega naj bo 30 do 40 dag. Vse skupaj na srednjem ognju (ne sme preveč vreti, bolj mora brbotati - Srbi rečejo krčkati), dokler fižol ni mehak (to lahko traja kaki dve uri ali pol ure več, odvisno tudi od fižola). Mi dodamo fižolu še en čisto na drobno narezan korenček, nekaj zrn popra, lovorjev list in drobno sesekljano peteršijlevo korenino. Ko je fižol mehak, na masti (ali na olju) prepražiš tri glavice drobno sesekljane čebule, dodaš žlico moke in žlico rdeče mlete paprike ter prežganje vliješ v fižol. Popraš in soliš po okusu, premešaš, dodaš po želji še feferon, obvezno pa pet strokov strtega česna. Na majhnem ognju kuhaj še pol ure. Jed mora biti gosta, lahko pa jo po želji tudi razredčiš z malo vode. Nekateri dodajo v pasulj tudi brizg kisa (jaz si to naredim v krožniku). In še zanimivost: pozimi so v krajih s srbskim prebivalstvom k pasulju jedi tudi kislo zelje. Meni je ta njihova navada všeč in še danes si znam v zimskih dneh ob krožnik pasulja dodati še malo kislega zelja. Zgornji recept glede na današnje prehrambene navade seveda ne sodi mednajbolj zdrave - saj vidiš, mast, pa prežganje, pa slanina in prekajeno. A kaj, ko je samo tako lahko pravi pasulj, vse drugo so približki. Podravček, mamamia mamamia mamamia

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

4. okt 2005 15:14

A ni naša mamamia ena velika dušica - za vse poskrbi...............jaz ga tako delam, oče me je naučil pa nisem vedela da je srbski način - oče je govoril da je to vojaški pasulj, je pa doli nekje služil vojaški rok kot kuhar.....samo da je pri meni pasulj brez mesa in korenčka.............zraven naredim tudi domačo pogačo in solato z veliko čebule...............super.........dišeče (iz ust mislim, po čebuli)........saj sta itak čebula in česen naravna antibiotika...........hahahah Lp iz deževne Francije cukrček

vesela vesna  

član od: 5.8.2005

sporočila: 1

20. okt 2005 12:50

Lep pozdrav! Prvič sem z vami, izkušenj s forumi nimam, pri kuhanju imam pa toliko lukenj, katere upam, da bom z vašo pomočjo zakrpala. V novem domu, kjer sem gospodinja postala jaz, je fižol zakon, žal pa mi ga nikoli ne uspe tako skuhati, kot ga je znala pokojna mama. Pol je razkuhanih, nekaj surovih, le nekaj jih ima izgled in okus, kot je potrebno. Namočim ga in to vodo zavržem. Pišete, da prvo vodo, ko fižol zavre odlijete in dolijete drugo. Jaz prve vode nisem odlivala, ker imam rada to fižolovko in sem mnenja, da če to vodo odlijem, da sem s tem veliko odvrgla. Zakaj je potrebno to vodo odliti? Osnove kuhanja mi manjkajo. Recimo kdaj soliti, koliko časa kuhati, kako še preprečiti poleg kumine, da jed ne napenja.....? Smešno ob vseh teh mojih vprašanjih je dejstvo, da sem pripravila že toliko različnih kombinacij pasulja in z njimi nahranila dosti ljudi, ki niso mogli prehvaliti jedi, da niso bile zgolj fraze je pokazatelj velika prazna posoda. Ponovno eno vprašanje. ZAKAJ NAMAKANJE ? Pred kratkim sem se ponudila, da bom možu in ekipi, ki je bila službeno v Bosni skuhala pasulj po moje, ker po nekaj neuspelih poskusih po gostilnah nismo nikjer dobili takšnega, da bi vsaj približno ustrezal. Ni bil problem poceni prehranjevanja, samo želja vseh, da se želijo najesti " tapravega". Kljub neznanju sem korajžna. Kupim fižol, ni časa za namakanje, ko zavre stresem vse sestavine v 15 l.lonec in kuham. 10 oseb nahranjenih, lonec prazen, brez nadaljnih težav napenjanja. Torej, zdaj mi ni nič več jasno. Porušila sem vse prebrane napotke, ker ni bilo časa. Sem imela samo srečo ali so napotki namenjeni temu, da je jed hitreje pripravljena. Zanima me tudi, kuhanje v ekonom loncu. Sem nabavila v Sparu akcijsko ponudbo, ki poteka te dni in ker ga do sedaj nisem imela in je cena zelo nizka za 2 posodi+dodatek z mrežico+1 pokrov( 13.000). Ni reklama, samo informacija za tiste, ki ne želijo plačati 30.000.00 sit za eno posodo,ki je redko v uporabi. Sem med njimi in ta nakup je zelo dober. Izdelek korektno narejen in preizkušen( kuhala sem tudi na normalen način). Zdaj pa, koliko časa naj kuham fižol, cvetačo,vampe,bočnik...., da bo ravno prav. Problem prvega pisanja. Veliko neznanja, preveč vprašanj in željo narediti nekaj dobrega za v želodec osebam, ki so ti drage in se zahvaliti vsem tistim, ki so ti z nasveti in izkušnjami to umogočili. Zakaj mi to toliko pomeni? Sama sem zelo neješča, nimam želodca, ker so mi ga odstranili zaradi poškodb po prometni nesreči. Drugih težav, razen tega,da sem neizmirno suha in da skoraj nikoli nisem lačna. Pred to nezgodo sem bila močnejše postave z večno željo biti suha in odrekanju hrani- večno lačna. Sem modna kreatorka in anoreksični tipi žensk, so mi sopotnik v življenju. Žal sem danes tudi jaz med njimi, kar me ne osrečuje. Šele danes vem, kaj sem imela prej z obilnejšo postavo. Občutek lakote in orgazmično potešitev, ko sem zaužila hrano, ki sem si jo zaželela. Danes se hranim zgolj zaradi tega, ker to zahtevajo doktorji in želje, meni dragih oseb. Torej, rada kuham, mi pa manjkajo osnove, ki v nobeni knjigi niso zabeležene.Stvari ki so vam same posebi umevne, bodo zame koristen napotek. Torej najprej me zanima vse o fižolu iz vaših izkušenj in kuhanje v ekonom loncu. Lep pozdrav in vnaprej hvala !

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti