Pasulj

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

tema odprta - 3. okt 2005 17:48 | ogledi: 6.032 | odgovori: 10

Mi lahko posredujete kakšen dober recept za ta pravi pasulj?

Prosim.

Lep dan še naprej

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. okt 2005 20:32

Ajta, evo recepta, zaradi katerega so nekatere stavri "preproste kot pasulj". Pol kg fižola čez noč namočiš. Potem ga naslednji dan četrt ure kuhaš v toliko vode, da je dobro pokrit, nato ga odcediš. Zaliješ ga s toplo vodo, da je prekrit kakšne tri cm, dodaš tudi kos slanine (ali kakšnega prekajenega mesa), tega naj bo 30 do 40 dag. Vse skupaj na srednjem ognju (ne sme preveč vreti, bolj mora brbotati - Srbi rečejo krčkati), dokler fižol ni mehak (to lahko traja kaki dve uri ali pol ure več, odvisno tudi od fižola). Mi dodamo fižolu še en čisto na drobno narezan korenček, nekaj zrn popra, lovorjev list in drobno sesekljano peteršijlevo korenino. Ko je fižol mehak, na masti (ali na olju) prepražiš tri glavice drobno sesekljane čebule, dodaš žlico moke in žlico rdeče mlete paprike ter prežganje vliješ v fižol. Popraš in soliš po okusu, premešaš, dodaš po želji še feferon, obvezno pa pet strokov strtega česna. Na majhnem ognju kuhaj še pol ure. Jed mora biti gosta, lahko pa jo po želji tudi razredčiš z malo vode. Nekateri dodajo v pasulj tudi brizg kisa (jaz si to naredim v krožniku). In še zanimivost: pozimi so v krajih s srbskim prebivalstvom k pasulju jedi tudi kislo zelje. Meni je ta njihova navada všeč in še danes si znam v zimskih dneh ob krožnik pasulja dodati še malo kislega zelja. Zgornji recept glede na današnje prehrambene navade seveda ne sodi mednajbolj zdrave - saj vidiš, mast, pa prežganje, pa slanina in prekajeno. A kaj, ko je samo tako lahko pravi pasulj, vse drugo so približki. Podravček, mamamia mamamia

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

4. okt 2005 6:23

Na tem forumu-serbiancafe sem našla recept za pleskavice iz krompirja in "QimiQ" in ne vem kaj to pomeni,prosim za pomoč,veliko razumem kakšne besede pa ne. Potem sta v receptu še vlasac in žalfija tudi to ne vem kaj je prosim za pomoč,ker mi je recept zelo vše in bi rada poizkusila.hvala. NIA

majdad  

član od: 29.12.2004

sporočila: 72

4. okt 2005 8:28

Nia, vlasac je drobnjak, žalfija je žafran. Lep dan... majdad

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

4. okt 2005 9:00

Kaj pa je QIMIQ? NIA

jaca  

član od: 9.4.2004

sporočila: 67

4. okt 2005 12:18

oglašam se na temo vlašac in žalfija. na žalost te moram popravit majdad sem klicala mamo v srbijo da preverim če imam prav in je potrdila vlašac je po slovensko šalotka žalfija pa je žajbelj tako upam da boste lažje delale po receptu .Moram pa reči da se tudi meni dopade ta srbsk stran ker je ogromno drugačnih receptov . Imejte se skrajno lepo neglede na vreme. lep pzdrav jaca

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

4. okt 2005 12:35

qimiq-pod kaj pa to kupim pri nas. NIA

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

4. okt 2005 13:50

Ojla! Verjetno pri smetanah - QimiQ je mešanica smetane s 15 % maščobe (99 %) in jedilne želatine (1 %). Bo za sprobat, ko jo najdem. Lepo pozdravček in dober tek! Harmonija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. okt 2005 11:47

Ne, jaca, vlasac pa ni šalotka ampak je to drobnjak. Srbija je namreč tudi pri nas doma, in to zelo zelo originalna. Majdad je imela kar prav. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti