Kašnice

marzi59  

član od: 3.10.2005

sporočila: 1

tema odprta - 3. okt 2005 7:51 | ogledi: 21.981 | odgovori: 11

iščem recept za kašnice

marzi59

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

4. okt 2005 12:29

A morda za košnice? Irena

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

4. okt 2005 13:04

Jaz imam recept za "košnice" - nimam pa modelčkov. Zanima me tudi model oz. kalup za "toblerone", vem da je trikotne oblike... Je katera videla kaj podobnega? Pozdravček!

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

8. okt 2005 20:55

Po moje so kašnice klobase.Jaz bi mogoče kaj našla,če je še aktualno. vemves

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

8. okt 2005 22:33

Kašnice so klobase, krvavice so s krvjo, kašnice pa brez, so bele, samo riž in ajdova kaša, pa svinjska mast, začimbe, nekateri še zraven zmeljejo sv. ušesa in koščke mesa, točnega recepta ne bi vedela, lahko pa vprašam sorodnika, ki je mesar. LP! Galja

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

9. okt 2005 19:12

Dragička, jaz sem takšen trikotni model kupila lansko leto preko kataloga (mislim, da je Quelle), uporabljam pa ga za pripravo piramide. Nada

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

9. okt 2005 20:07

Ali mogoce mislite na kasnate klobase,ki jih pripravljajo v okolici Vinice?So zelo dobre pripravljene iz mesa in kase. marmeladka

Anera L.  

član od: 7.12.2001

sporočila: 82

10. okt 2005 10:50

Košnice je mogoče narediti u cedilu za limonu...trikotni model lahko izradite od dreva pri mizaru. Anera Longin

vd007  

član od: 27.1.2012

sporočila: 318

20. feb 2012 11:14

Jaz pa iščem recept za kašo, ki se fila v kašnice. Sin si jo je strašno zaželel. Pozna kdo morda postopek priprave ???

vd007

fizik  

član od: 15.2.2015

sporočila: 2

15. feb 2015 19:57

Verjetno vas je od predolgega čakanja na recept, že minil apetit do kašnic(kašnatih klobas).
Pri nas nikoli nismo dodajali mesa...izdelovali smo jih le iz mešanice riža in ajdove kaše. Sem poskušal vse sorte(tudi z dodatkom mesa, krvi(krvavice)..tudi proseno kašo, ješprenj,... ampak najboljša mi je le iz riža in ajde. Poskušal razne deleže teh dveh glavnih sestavin(tudi ajdovo kašo brez riža). Glede na vse sem že pred leti zapisal recept, po katerem vsako leto naredim te klobase. Meni je to fenomenalna hrana... s kislim zeljem ali repo.
Če koga še zanima...evo ga:
špile(imajo v vsaki špeceriji, mesnici,..lahko pa jih narediš doma)
zavojček zamrznjenih črev(najraje imam tanka čreva) (dobiš jih v Mercatorju)
1kg ajde
1kg riža (pomembno: riž mora biti navaden,...ne sme biti dolgozrnati, ker so kašnice drugače preveč suhe)
40 dkg čebule
približno 15 dkg svinjske zaseke
13 g črnega mletega popra
10 g piment
4 do 5 g majarona
60 g kuhinjske soli
2 g cimeta (nikakor več kot 2 g , razen, če ti okus ugaja)...lahko pa tudi popolnoma brez cimeta
Na drobno nareži čebulo in jo v zelo široki posodi prepraži na zaseki ( z zaseko ne šparaj ...)
Ko čebula porumeni, prisipaj riž in ga ob dodajanju vode duši do skoraj mehkega(lahko pa riž tudi skuhaš)
V drugo posodo vsipaj ajdovo kašo in jo prelij z vrelo vodo, ter malo premešaj....Ker kaša nabreka, jo prelij z dovolj vroče vode
Po kakšni uri namakanja odlij vodo s kaše(to vodo zavrzi)
Pomešaj kašo in riž ter dodaj vse zgornje začimbe
Dodaj vrelo vodo, da bo nastala napol tekoča zmes(za prave kašnice potrebuješ vodo v kateri se je kuhala hrbtenica pujsa(juha), lahko pa tudi vrela voda v kateri se je ovarilo salo pujsa. Lahko kupiš v trgovini svinjske kosti in narediš to juho, vendar sem bil razočaran nad okusom kupljene hrbtenjače...je imela ogaben vonj,..juha iz pujsa, krmljenega z domačo hrano pa neizmerni diši. Če torej kosti kupiš, vzemi navadne in ne hrbtenjače.
Pred polnjenjem v čreva, moraš poizkusiti okus mase. Okus mora biti malce preveč slan in odločno preveč popran . Ko jih naslednjič vzameš iz zamrzovalnika, bodo veliko bolj blagega okusa, ampak vseeno morajo biti malo "šarf"...
Ko je okus, kot sem ga opisal, s to maso napolniš čreva. najlažje je, če si priskrbiš polnilko za klobase(imajo vsi domači mesarji). Če je še tista stara ročna, moraš pohiteti, da se masa ne ohladi, ker potem več ne boš imela dovolj moči za iztisk kaše v črevo.
Oblikuješ klobase primerne velikosti in jih zašpiliš s špilami(ne natlači preveč, ker bodo drugače pokale)
V vreli vodi jih pokuhaj cca 1 do 2 minuti
Položi jih na mizo, da se ohladijo
Če jih nameravaš takoj porabiti, jih soli in popraj nekoliko manj.
Če si jih po pomoti solila preveč, jih pred uporabo čez noč vrzi v skledo mrzle vode, pa bodo naslednji dan že manj soljene.
Pred zaužitjem jih spečeš v pečici.
Odlično gre s kislim zeljem ali repo

Ps: Ne polnite črev preko polža, ker preveč poškoduje zrna riža in kaše, pa je vsebina bolj podobna ajdovemu pireju, kot pravi kašnici.
In še nekaj, kar ni ravno v skladu s sodobnimi standardi: ne šparajte z zaseko, mastjo, drugače bo klobasa manj okusna in suha. Ne bojte se...ob pečenju bo višek masti iztekel iz kašnice

Lp. ...pa sporočite kako vam je uspelo. Hmmm, pridem po eno klobaso ha ha

fizik

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

15. feb 2015 20:10

Ej, naše kašnate klobase (Smo  Štajerci) so zelo podobne tvojemu receptu, le da mi notri še na drobno zmeljemo kuhana pljučka in meso od glave ter zalijemo s krvjo. 1: 1 za riž in ajdovo kašo pa je zmagovita kombinacija.

BABI 2+2

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti