Marmelada iz grozdja

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

tema odprta - 2. okt 2005 12:01 | ogledi: 24.527 | odgovori: 11

Živjo,

ker nam je letos trta dobroobrodila (rdeče grozdje), bi rada naredila grozdo marmelado.....in me zanima, če ima mogoče katera kakšen preizkušen recept oz. nasvet, kako in kaj.

LP

Zala

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

2. okt 2005 12:08

Grozdje spasiraj skozi cedilo (da se znebiš zoprnih pečk), potem pa skuhaj z želinom po recetu. Sama dodam še vanilijo (lahko tudi vanilin sladkor), drugega pa ni treba, če je le grozdje kaj aromatično. Marmelada je super, posebno radi jo imamo na palačinkah. Lisa

Encijan  

član od: 11.5.2004

sporočila: 399

3. okt 2005 7:26

Marmelada iz grozdja je lepe rdeče le, če oprane grozdne jagode najprej "na suho" pokuhamo, toliko, da se izloči barva iz lupine (približno 20 minut). Jaz nato malo počakam, da se vse skupaj vsaj malo ohladi, nato pa grozdje skupaj z izločenim sokom na hitro zmeljem v multipraktiku, precedim in to maso, ki je res čudovite rdeče barve potem skuham z želinom in sladkorjem po navodilu z vrečke, le kuham malo dlje. Glede na to, da je masa precej tekoča, dodam nekaj več želina kot za npr. marelice. Ko sem sama prvič kuhala to marmelado po navodilu prijateljice, sem dobila sicer okusno marmelado, a marmelada je bila dolgočasne, rjave barve, ker sem grozdje najprej zmlela v multipraktiku in se tako znebila pečk in na žalost tudi lupin! Upam, da bom s tem trikom komu prihranila tovrstno razočaranje. Saj je trik res preprost, ampak prvič vsi nismo vedno dovolj pametni. Pa uspešno kuhanje! Jaz to marmelado uporabljam tudi za linško pecivo, ker je zelo okusna, mogoče malce kiselkasta in skupaj z marelično in višnjevo da zelo pisano paleto barv. Encijan

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. okt 2005 10:39

Sama sem delala marmelado iz belega grozdja (barva marmelade je bila zelenkasto rumena) in refoška (barva marmelade je bila temna bordo). Marmelado rada kuham čim manj - da se ohrani v sadju čimveč koristnega. Sadja s pečkami (tudi ribez, maline ali robide) pa nikoli ne meljem v multipraktiku, saj zdrobljene pečke dajo od sebe trpek okus , ki pokvari marmelado. Tudi grda barva je posledica tega mletja. Resnično bolj priporočam pasiranje, saj je razlika občutna. Zrelo sadje se dokaj lahko že surovo stisne skozi žičnato cedilo. Bi pa rekla, da je pri grozdju treba paziti na količino sladkorja, da marmelada ni presladka. Lisa

Encijan  

član od: 11.5.2004

sporočila: 399

3. okt 2005 12:04

Lisa, glede pasiranja v primerjavi z multipraktikom imaš najbrž prav, jaz si enostavno ne vzamem toliko časa za pripravo marmelade, pa še lena sem za take stvari. Trpkega okusa pa ni, če sadje res na kratko zmeljem v multipraktiku, pri precejanju tudi vidim, da pečke ostanejo cele. Se mi je že zgodilo, da sem miksala predolgo in imela zato težave s pečkami (so šli manjši koščki skozi cedilo). No, če pa s pasiranjem dobimo barvo marmelade, bom pa morda tudi jaz poskusila še ta način... Hvala za idejo, Lisa. Tudi jaz skušam marmelado kuhati čim manj časa, le pri grozdju sem pač zaradi barve najprej kuhala že jagode. Z želinom oz. kakim drugim želirnim sredstvom pa marmelado vseeno kuham več kot piše na vrečki (3 ali pa celo 1 minuta). Pri meni je to minimum 5 min, max. pa 10, pač glede na čvrstost marmelade.

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

3. okt 2005 12:17

Dobila sem večjo količino sladkega navadnega belega grozdja, pa sem si včeraj privoščila skuhati marmelado. Grozdje sem prepasirala na "pasatuto" (ne vem, kako se temu reče), potem pa tisto tekočino, ki je prišla (1300 g) skuhala s tremi vrečkami vanilijevega sladkorja, 1 dcl limoninega soka in 1 kg želirnega sladkorja. Nastala je zelenorjava marmelada, za moj okus kar preveč sladka, bolj redka - ampak okusna - pač nekaj posebnega za spremembo. Mož jo je zjutraj jedel za zajtrk in pravi, da mu je všeč. Preko zime se bo vse porabilo. Kuhala sem približno 10 minut. LP Dušanka

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

3. okt 2005 12:54

Uf, super ste! Samo kaj naj torej naredim najprej - naj prvo pokuham cele grozdne jagode (torej da se lupina razpoči in spusti barvo) ali naj naj raje kar surove grozdne jagode spasiram? Predstavjam si, da bi naredila tako, da bi jih najprej pokuhala, nato malo ohladila, nato pa bi vse skupaj spasirala na "pasirko", in ne v multipraktiku. Ne pasiram sadja ravno pogosto.....v tem primeru se bo pri pasiranju verjetno izločil olup grozdnih jagod in pa pečke, kajne? Potem bi dala tole gosto spasirano grozdno kašo kuaht skupaj s sladkorjem, dodala pa bi tudi malo limoninega soka in malo refoška....mislite da bi bilo OK? Kaj pa bi se zgodilo, če bi kuhala z navadnim sladkorjem, in ne z želinom? Ali pa naj raje dam pol-pol (želin-navaden sladkor)? Hvala in LP Zala

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

3. okt 2005 13:04

Jaz sem prepasirala sveže jagode, verjetno pa ne bi bilo nič narobe, če jih prej malo pokuhate. Tako sem res izločila kože in pečke. Bojim pa se, da če zmanjšate želin, bo kar tekoče. Limonin sok sem tudi jaz dodala. Kaj pa, če bi poskusili dodati malo jabolka ali banane, potem morda le ne bo tako tekoče, če boste zmanjšali želin. Jaz po navadi malo improviziram - delam iz male količine cca 1 kg, pa tako lahko kombiniram na različne načine in preizkušam, kaj je boljše. Saj tako ali tako vse porabimo, ali za namaz na kruh in margarino, ali za palačinke, ali za pecivo - če je bolj tekoča marmelada, se pecivo z njo krasno navlaži, povrh še malo kisle smetane in ... vsi zadovoljni. Tudi vam svetujem - poizkusite malo pokuhati - bo morda vsaj barva lepša. Pa poročajte, kako je uspelo. LP Dušanka

H&M  

član od: 4.9.2004

sporočila: 78

3. okt 2005 13:15

Hoyla, zanima me kako spasirate grozdje? Dusanka pise, da skozi "pasatuto", kaj je to? A se ne dobi posebna napravica za pasiranje? A veste mogoce koliko kaj stane, pa kje se je da dobit? Zanima me se kaj menite.. bi bilo uspesno grozdje "stisnit" tudi z ono stvarco za krompir stiskat? A je kdo mogoce to sprobal? Kako se drugace pasirate grozdje? LP, Heike Sporočilo je spremenil(a) H&M dne 03. okt 2005 13:16:30

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

3. okt 2005 13:20

Heike, nimam pojma, od kod sem to dobila - to je taka aluminijasta zadeva, ki ima tri različne ribežne - jaz sem vzela najbolj gostega, se ga na dnu vloži in pritrdi ročko. Vloži se npr. grozdje in vrti ročko nad posodo, spodaj pa izteka sok. Tako sem pasirala tudi kuhan paradižnik. Mislim, da to bolj poznajo Primorke, meni je samo poznan pod imenom pasatuto, kako pa se reče v resnici, nimam pojma. Mislim pa, da bi se dalo prepasirati tudi preko cedila s pasirko (tisto leseno gobico z utori, ki se jo dobi na trgu pri Ribničanih. Namen je seveda izločiti kože in pečke. LP Dušanka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. okt 2005 13:36

Moram reči, da sem kupila že par "pasirk" ali kakor se jim že reče, a prav zadovoljna nisem bila z nobeno - enostavno predolgo traja, cel kup je bilo odpadka... Sedaj pa uporabim navadno veliko cedilo in leseno gobo, ki je pri hiši "od večno". Zelo hitro sem gotova, odpadka je malo, svinjarije pa manj kot pri pasirkah. Morda bi morala nehati biti "gorenjka" in enkrat kupiti kaj zelo dragega - morda tisto bolj deluje? Ampak kaj pa če je enako mojim plastičnim in nerjavnim variantam? Sadje, ki nima pečk, pa tudi jaz zmeljem v multipraktiku. Imam pa tudi rada marmelado s koščki sadja, takrat pa uporabim samo nož. Češplje skuham kar v polovičkah. Glede grozdja pa mislim takole - če imate zelo lepo dišeče grozdje, bo marmelada imela enak vonj tudi brez kompliciranja. Če je pa grozdje bolj plehke variante, sem pa že ostanek od pasiranja (kožžice in pečke) z malo tekočine vrela nekaj časa in potem precejeno dodala spasiranemu sadju. Tako sem kuhala le kožico, ne pa vsega sadja. Če je sadje zelo redko, se splača dati malo več želina. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti