Princeske

isiliel  

član od: 7.6.2004

sporočila: 62

tema odprta - 1. okt 2005 17:20 | ogledi: 3.686 | odgovori: 14

Živjo!

Spekla sem princeske, vendar ne vem kaj naj storim, da se ne bi preveč navlažile - prav to se mi je namreč zgodilo zadnjič, ko sem jih nadevala s kremo. Testo je postalo preveč mehko. Trenutno doma nimam nič utrjevalca za smetano, drugače bi poskusila s tem...

Ima kdo kakšno idejo?

Katja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. okt 2005 21:32

Da ni bilo testo morda znotraj premalo pečeno, pa je bilo zato vse skupaj vlažno? Drugih izkušenj s princeskami nimam, pri nas jih preveč hitro pojedo, da bi se lahko navlažile, pa če bi jih napolnila s tekočo kremo...Mamamia mamamia

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

2. okt 2005 9:18

Kot pravi naša Mamamia ,mogoče si princeske premalo spekla in jih nadevala s toplo kremo ?!Meni dolgo niso gratale ta prave ,potem pa mi je ta prava kuharca podrobno vse "princeskine trike " povedala ,med drugim tudi ,da naj jih prav posušim v pečici in vedno nadevam s hladno kremo s pomočjo slaščičarske vrečke -potem se res držijo kot prave princeske -naj ti uspejo in pozdrav vsem . Marta

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

3. okt 2005 20:51

Prekmurka, kaj pomeni "posušim v pečici"? Ko so pečene, jih vzameš iz pečice - in potem daš nazaj sušit? Ali jih pečeš pri nižji temperaturi? Hvala in lp, Fani

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. okt 2005 7:20

Princeske moraš dobro speči, da so zares suhe. Pečem jih 10 minut pri 220 stopinj, 10 minut pri 200 in 10 minut pri 180 (preden dam naslednji pekač v pečico, pečico ponovno segrejem na 220 stopinj). Hladne prerežem in potem nadevam z vaniljevo kremo. Nikoli (pa sem jih velikokrat naredila) se ne sfižijo. Razen prvič, ko je iz kupčkov nastal podplat, ampak potem sem se jih učila pri sestri Vendelini. Testeni kupčki morajo biti suhi in krhki, ko jih režeš. Če imajo še mehko sredico, so premalo pečeni. Vanilijevo kremo kuham približno takole. Skuham vanilijev puding (ne klasičen iz vrečke, ampak iz jajčnih rumenjakov), shladim in primešam malo dobro razmešane margarine in potem še rastlinsko smetano. Osnovni recept za kremo je samo jajčna krema in margarina, vendar je taka krema premočna. Tako da margarino delno ali včasih v celoti nadomestim z rastlinsko smetano. Ne pravo, ker ta zvodeni sčasoma. Morda so zato princeske postale mehke.

mperhaj  

član od: 10.9.2004

sporočila: 207

4. okt 2005 8:06

Mimika če ni skrivnost kakšen recept pa imaš, če lahko zaupaš. Zdaj ko se obeta deževje bo čas za takšne stvari in že 100 let jih nisem naredila bom malo pocrkljala sodelavce v službi! lp Mateja mperhaj

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. okt 2005 10:40

mperhaj, žal ga ne vem na pamet. Upam, da se bom spomnila in prinesla kuharsko knjigo. Je iz te zadnje debele Slovenske kuharice Felicite Kalinšek, ki jo je prenovila še s. Vendelina. Vedno mi uspe. Torej jutri, ali pa danes zvečer, če bom kaj na netu.

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

4. okt 2005 12:36

Pravijo, da je treba princeske nadevat tik preden jih ponudite, ker če stojijo od nadeva se navlažijo. Pri meni ni te bojazni, ker jih za pol ure ni več. Pozdravček!

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. okt 2005 13:54

Dragička, moje brez skrbi stojijo en dan, pa se nič ne zmehčajo. Vsaj do sedaj se še niso. Sporočim jutri recept za princeske in kremo. Mimika

mperhaj  

član od: 10.9.2004

sporočila: 207

4. okt 2005 14:01

Hvala bom poročala konec tedna jih bom packala! lp Mateja mperhaj

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. okt 2005 16:43

Tukaj je recept, prepisan iz Slovenske kuharice Felicite Kalinšek, 24. izdaja. 2,5 dl vode, 20 dag masla, 25 dag moke, 6 do 8 jajc. Vodo zavri, osoli in dodaj margarino; ko se raztopi, primešaj moko. Testo kuhaj in mešaj tako dolgo, da se loči od kuhalnice (nastane kepa). Še med vroče posamezno zamešaj jajca. Testo mora biti vsakokrat gladko, preden dodaš novo jajce. Testo daj v slaščičarsko vrečko in nabrizgaj majhne kupčke na pekač, na katerem je peki papir. Pazi, da je razmik med posameznimi kupčki zadosti velik, ker se sicer sprimejo. Peči pri 220 stopinjah, po desetih minutah zmanjšaj na 200 in po naslednjih desetih na 180 in peci še deset minut (skupaj 30 minut). Ugotovila sem, da je pri ventiratorski pečici vsak etapa krajša za približno minutko. Hladne prereži in nadevaj s kremo. Vanilijeva krema (iz taiste kuharice, vendar rahlo spremenjena). 2,5 dl mleka, 3 dag moke, gustina ali vanilijeva pudinga, 15 dag sladkorja, 2 jajci, 12 dag margarine, 2,5 dl rastlinske smetane za stepanje (če je sladka, zmanjšaj količino sladkorja) 2 žlici ruma. Moko daj v skodelico, nalij toliko mleka, da dobiš redko tekoč podmet. Ostalo mleko zavri. Jajci penasto umešaj s sladkorjem, dodaj podmet in vrelo mleko in vse skupaj stepaj nad soparo. Ko krema dvakrat prevre, jo odstavi in ohladi v mrzli vodi. Medtem, ko se hladi, jo večkrat premešaj, da se ne naredi kožica po vrhu. Ohlajeno kremo po žlicah umešaj med dobro razmešano margarino, dodaj rum in na koncu še previdno stepeno smetano. to je recept, po katerem sem naredila že nešteto princesk.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti