Merske enote

neznan uporabnik
tema odprta - 5. nov 2000 19:16 | ogledi: 23.832 | odgovori: 15

Koliko (v gramih) je CUP, TSP in TBSP?

neznan uporabnik

5. nov 2000 23:55

quote:
Koliko (v gramih) je CUP, TSP in TBSP?
Mislim, da ne gre za enote mase, ampak za enote prostornine. Žlička sladkorja namreč nima enake mase kot žlička vode, ker je sladkor težji od vode... Torej v prostornini je takole: CUP = 237 ml TBSP = 14.8 ml TSP = 4.9 ml Predlagam pa, da uporabiš kar čajno žličko za TSP, žlico za TBSP, no CU pa že lahko izmeriš tudi z merico... Upam, da si zadovoljna z odgovorom. Pozdrav Webmaster

neznan uporabnik

6. nov 2000 15:36

Tako kot je "webmaster" odgovoril v osnovi tudi drži- rad pa bi dal svoje dopolnilo: "cup", "tsp", "tbsp" so pravzaprav ameriške domače ali priročne mere, ki naj olajšajo izvedbo recepta. Na njih običajno naletimo pri brskanju po različnih internetnih straneh ali med prebiranjem ameriške literature. Pomenijo pa: "skodelica", "jedilna ali jušna žlica", ter "čajna žlička". Resnično so to volumske mere, vendar z njimi lahko merimo tudi prašnate snovi npr. 1 skodelica moke ali 2 žlici sladkorja, pa tudi sesekljana ali kuhana živila (skodelica mletih orehov npr.) Seveda obstojajo tudi zelo obširne knjige-tabele s pomočjo katerih lahko pretvarjamo te domače mere posameznih živil v utežne (1 skodelica moke TIP 400 ni enako težka kakor skodelica moke TIP 1100 ali pa skodelica sladkorja). V praksi pa velja bolj enostavna metoda: če že želimo pretvarjati iz domačih mer v utežne mere, nimamo pa na razpolago ustreznih tabel, potem živilo odmerimo in stehtamo. Toliko za sedaj. Drugače pa: Na razpolago imam kar precej teh tabel ( na žalost ne vseh) in če bi bila potreba po konkretni pretvorbi kakšnega recepta v utežne mere bi mogoče lahko pomagal, drugače pa je preobširno.

neznan uporabnik

6. nov 2000 21:44

Cup, tablespoon in teaspoon niso samo "ameriske domace ali prirocne mere" - to so mere ki jih objavaljajo v vseh kuharskih knjigah ki so izdane v ZDA, saj so metricni sistem sprejeli sele prek kakimi 25 leti, pa se sedaj ni uveljavljen. Zelo veliko internet strani ima poleg receptov tudi pretvornike v metricni merski sistem, saj so ugotovili da so s svojimi merami zelo edinstveni na svetu :) Zelo priblizna pretvorba (ce ze noces tehtati): cup = jogurtovim lonckom (do vrha) teaspoon = cajna zlicka, zravnana tablespoon = jedilna zlica, zravnana Pa dober tek! :)

neznan uporabnik

7. nov 2000 10:25

Vse to kar so predhodni napisali je res. Razen Amerike je tukaj tudi Avstralija in Anglija. Z jogurtovimi lončki si ne moremo pomagati, ker so sedaj veliko premajhni da bi imeli volumen skodele. Skodela je skoraj 2.5 dl tekočine. Na trgu so plastične posodice, ki imajo zaznamovano mersko enoto in če kupite eno od teh je dovolj. Kot so pred menoj napisali je teža mase različna tako na pr. skodela kruhovih drobtin je l25 gr. skodela nekuhanega riža pa 200 gr.

neznan uporabnik

7. nov 2000 10:30

Še enkrat. Avstralske mere so: CUP je 250 ml velika zravnana žlica je 20 ml ali 4 male žličke Angleška velika žlica pa je 15 ml ali 3 male žličke.

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. nov 2012 9:37

Spet si izposojam temo ... na eBayu kupujem barve za tičino in mi niso čisto jasne tele njihove merske enote ... našla sem dve različni količini in sicer 3/4oz in 4.5oz. Mi zna kdo razjasnit koliko je to? Malo se iskala in prišla do mere 3.4 US fluid ounces = 100.550001 ml .... pa se mi zdi količinsko kar precej??

katjushka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

3. nov 2012 10:03

1 US fluid ounce=29,57 cm3

3/4 ( tri četrtine ) fl.ounces= 22,17 cm3 ( ml )

4.5 oz=29,57x4,5=133 cm3( ml )

ežoj

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. nov 2012 10:20

ežoj 

katjushka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

3. nov 2012 10:26

kupuješ americolor?

tavelika flaška je res veliiiiiiika. Jaz imam nekaj tamalih, pa so tako močne, da ne vem če jih bom do konca življenja porabila. tavelike pridejo v poštev za tiste ki res veliko "slaščičarijo". Jaz imam samo electric kolekcijo, prijateljica pa je kupila neko najmočnejšo rdečo in je res špica. 

 

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. nov 2012 21:51

bannanna, res imam te nagledane  in se odličam med temi in iz peki.si od kroma kolors. Mogoče kakšen nasvet v zvezi s tem?

katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti