Prezimovanje oleandrov

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

tema odprta - 28. sep 2005 7:25 | ogledi: 9.851 | odgovori: 9

Kmalu bo čas, ko bo treba oleandre pospraviti na toplo. Vsaj na Gorenjskem. In tu je sedaj problem. Moja mami se vsako zimo vsaj kakšen posuši, kljub temu, da jih ima že dolga leta. Da bi bila nesreča še večja, običajno največji. KOmaj jih uspe dovolj vzgojiti, da "zapolni" vrzeli. Lep prosim za kakšen nasvet glede prostora, svetlobe, temperature in predvsem zalivanja. Hvala.

Mimika

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

28. sep 2005 8:00

Moja mama ima oleandre že vrsto let in tudi sama ima probleme pozimi. Ker so precej veliki in zavzamejo dosti prostora, je edino primerno mesto klet, ki pa je vsej prej kot idealna, toda očitno jim paše, saj se še nikoli ni nobeden posušil. V kleti je le majhno okno, tako da svetlobe nimajo dosti ampak zelo malo. V istem prostoru je tudi peč za centralno, tako da je pozimi ta prostor ves čas topel. Zaliva jih 1-krat tedensko, občasno pa jih še poškropi.

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

28. sep 2005 8:38

Moja dedi in babi imata veliko oleandrov v koritih okoli hiše, ker živita v večstanovanjski hiši in je klet zelo majhna, mrzla in brez okna, se dogovorita na železniški postaji da oleandri prezimijo v čakalnici (dedi je bil včasih železničar pa ima veze), v čakalnici je toplo, svetlo, zaliva pa jih moja babi. Ttežava je le v tem, da so nekateri ljudje lumpi in jima kakšno leto tudi kakšnega uničijo. ANJA

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

28. sep 2005 8:45

Če imate kako prosto garažo... moja tašča svoje limonovce in palmovce prezimi kar tam, ker sicer gorenjske zime ne bi preživeli. Pa jim ni nič hudega, čeprav prostor ni kaj prida svetel... tjas

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

28. sep 2005 9:59

Garaža je zadosti velika, ima malo svetlobe in ni preveč mrzla. Problem je očitno v zalivanju. Očitno jih premalo zaliva. Kdaj v jeseni jih prestavite v garažo? Mimika

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

28. sep 2005 10:12

Hm, bom taščo povprašala za čas, ampak kolikor vidim, ni pravila - se ravnajo bolj po vremenu. Ko "zasmrdi" po prvi zmrzali, gredo limonovci in palmovci lepo v garažo, ko pa tam zmanjka prostora, pa še v polkletne delavnice (pozimi jim vsi polkletni prostori kar kipijo od rož in drugih rastlin, ki so v lepi sezoni raznesene okoli in okoli hiše ). Bom pa povprašala za sigurno, če ima mogoče kako pravilo, kdaj jih noter pospravi. tjas

pipika  

član od: 9.9.2005

sporočila: 53

28. sep 2005 16:04

Mi jih postavimo tudi v garažo, čim kasneje, da ni prevelikega šoka, pa seveda še pred zmrzaljo Drugače pa za zanimivost;lansko leto smo imeli oleander kar lepo načet od bolezni in smo rekli da ga ne bomo spravili, stran ga pa tudi nismo vrgli in glej ga spomladi je prav lepo ozelenel in še bolezni ni več !?! pa smo tudi bolj proti gorenjski doma. pipi pipika

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

28. sep 2005 19:03

Jaz jih vsako jesen preden jih zvlačimo v klet obrežem, zalivam pa enkrat na mesec. Klet je precej temna, tako da res počivajo. Jih pa čez leto precej gnojim, da imajo hranila!!! Vsak prezimi. Srečno!

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

28. sep 2005 19:36

Pinka, če jih obrežeš potem ne cvetijo, kajne? lp juhica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

18. nov 2005 7:46

Oživljam temo. Sedaj je pravi čas, da grejo na zimovanje. Pinka, koliko jih obrežeš, preden jih spraviš v klet? Mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti