Vegetarijanska kosila

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

4. okt 2005 13:20

Paikea in Zala, oprostita, prej nisem utegnila: pri mojih receptih je problem samo v tem, da navadno experimentiram in si sproti ne zapisujem, koliko česa sem dala in koliko časa kuhala, tako da bom napisala tako, na oko, ok? Torej: ajdove palačinke z dušenimi jabolki in makovo-medovo omako: stepla sem dve jajci, dodala ščepec soli in izmenično prilivala mleko in moko - pol ajdove, pol bele, no, mogoče malo več ajdove. potem sem pustila, da testo malo ostoji, med tem pa sem zrezala jabolka (mislim, da dve) na rezine in večje koščke in jih podušila na žlici masla. ko so se malo zmehčala, sem zadevo zalila z jabolčnim sokom, dodala cimet in čisto malo muškatnega oreška in žlico medu; lahko bi dodala še malo smetane, če bi jo imela. V drugem lončku sem zavrela mleko, v njem raztopila žlico medu in s tem prelila mak, še malo pokuhala in spekla palačinke, jih nadevala z jabolki in makovo omakico in prelila s sladkim grehom (čokoladnim, seveda:) in potresla z mletimi lešniki. Če ima katera kakšno vprašanje, pa seveda z besedo na plan:) Če katero zanima še kateri recept, pa seveda tudi:) No, danes sem v menzi videla paprike, polnjene z ajdovo kašo in lečo, čez je bil sir in malo zapečeno. Za vezivo je bilo po mojem jajce... Bo treba kdaj probat, ker so stročnice še ena od tistih jedi, ki jih še nikakor nisem dovolj vključila na jedilnik. Ko jih je mami delala, mi niso bile ravno všeč, pa se jih zdaj izogibam - ampak bom probala: leča, soja, fižol, prihajam:) Z ribami se že bolj ali manj uspešno spopadam;) to sta namreč dve veliki luknji v mojem kuharskem "(ne)znanju"! No, čičeriko mam pa zelo rada:) ampak kaj ko jo vedno pozabim namočit... Sicer pa sva si v soboto, ko je bil tak lep dan naredila super žar: zelenjavno-morski: zelenjavna nabodala, rakci, brancin in lignji; ni bilo sicer vege, ker so to vseeno živali, ampak za tiste ki jeste tudi to, mogoče ideja. Zraven sem dala surovo narezano zelenjavo: paprika, korenček, bela redkev,... Manjkala je še kaka omakca, recimo hladna skutna s svežimi zelišči in topla paradižnikova, ampak ni bilo sestavin, pa tudi časa ne, se je prehitro speklo:) lignji so bili nekateri polnjeni, nekateri tudi s prštom in sirom in lovkami. za posladek pa nekakšna pita: kvašeno testo, not pa skutin (ja, za to sem porabila tisto skuto:) in makov nadev, marmorirana med sabo in v to maso naložene olupljena izpeščičena cela z limono in maslom pokapana jabolka. Je bilo kar fajn:) Recept iz Lise, čarovnije okusa. Danes ne bo nič, pridem domov šele ob 24+... Veri

taja  

član od: 16.4.2002

sporočila: 83

4. okt 2005 13:53

ojla tudi jaz podpiram idejo o vegi "kotičku". Sama sem vegi že kar nekaj let, pa še vedno nisem izčrpala vseh idej in kombinacij glede jedilnika. Zadnje leto se trudim prehranjevati po metodi ločevanja živil- beljakovin in ogljikovih hidratov. Že prej sem se počutila relativno OK, sedaj pa še veliko bolje- je res, da ti na začetku vzame malo več časa, ko pa enkrat obvladaš kaj vse so beljakovine in og hid. je pa preprosto. Kuhamo pa doma tako ali tako več menijev(kot v menzi) mož je zaprisežen mesojedec, hči je vegi ampak ne ločuje...skratka mešano na žaru :))) LP taja Sporočilo je spremenil(a) taja dne 04. okt 2005 13:54:14

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

4. okt 2005 14:36

Tudi jaz se pridružujem podpori, čeprav nis(m)o vsi navdušeni nad strogo zelenjavo. Včeraj pa smo jedli paradižnikovo juho in popečene kruhke, danes pa bo mešana zelenjava (cvetača, korenček, bučke, brokoli, brstični orhovt), prelita z paradižnikovo omako (doma narejeno) ter kislo smetano in zapečeno v pečici (včasih dam vmes narezano hrenovko ali kose pršuta). Lp, Marjetka.

dome  

član od: 7.4.2004

sporočila: 341

4. okt 2005 14:48

sem ZA tudi pri nas kuhamo kot pri Taji. Vse mešano; za mesnate, vege in alergika. lp dome

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

4. okt 2005 15:00

Citiram: "cvetača, korenček, bučke, brokoli, brstični orhovt), prelita z paradižnikovo omako (doma narejeno) ter kislo smetano in zapečeno v pečici " Marjeta, tole pa zgleda dobro. Lahko bolj opišeš? Ali zelenjavo prej podušiš in le zapečeš ali pa kar surovo v pečico? Za kako dolgo, ? stopinj? Kaj pa začimbe?

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

4. okt 2005 16:07

Za Tortico: - vso našteto zelenjavo skuham v večji količini, potem pa imam zelenjavo v hladilniku (skuham npr. zvečer) - zelenjavo naložim v pekač (tak za pite), lepo razporedim in prelijem z paradižnikovo omako, premešam. Kot rečeno včasih dam gor še rezine pršuta, pancete, hrenovko (vendar redko) - kislo smetano premešam (včasih dodam rumenjak) in prelijem zelenjavo - v pečici pečem cca 15 - 20 minut (da smetana zakrkne) Paradižnikovo omako pa naredim v sezoni paradižnika in jo shranim v kozarce. Popražim čebulo, dodam papriko, paradižnik, kuham cca 25-30 minut. S paličnim zemljem (ne čisto do konca, da ostanejo vmes tudi koščki). Začinim: sol, poper, celi poper, timijan, bazilika, ... Vroče nadevam v kozarce, obrnem na pokrov, da se ohladijo. Omaka na hladnem počaka do naslednje sezone, odprt kozarec pa hranim seveda v hladilniku in ga je kljub temu treba pospravit 3-4 dni (dam pa v kozarčke 2,5 dcl). Tako omako dodam tudi v druge omake, zelenjavnim juham, k mehiškemu čipsu, k narezku, ... Lp, Marjetka.

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

4. okt 2005 17:27

Pri nas so bili danes za večerjo gobji polpeti alla "marko" s črnimi tulpami, superca, za kosilo pa špagetki s smetanovo omakco in rio maretom... p, m

brigit  

član od: 17.10.2003

sporočila: 20

4. okt 2005 20:17

Krasna ideja. Tudi jaz sem za. brigita

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

5. okt 2005 9:55

Včeraj sem naredila malo hecno ampak vseeno dobro kombinacijo. Basmati riž z limono in curryjem, lisičke v omaki s sladko smetano in polpete iz bučk ter paradižnikovo dolato z baziliko. Tile polpeti so se mi res posrečili. Najprej sem bučke naribala in nasolila, da so spustile vodo, popražila čebulo in česen, dodala začimbe (svežo baziliko, peteršilj, drobnjak, kajenski poper, navadni poper,...) in eno jajce, sir malo skute ter po občutku še moko, drobtine in ovsene kosmiče, vsakega po malo. Potem sem pustila par minut, da se je lepo povezalo in spekla na mešanici olivnega in navadnega olja (polpetke sem oblikovala kar sproti in jih polagala v vroče olje). Vsi so jih pohvalili. Za danes pa res še ne vam, kaj bi naredila. Dobila sem ogromno svežega paradižnika, ki ga moram porabit. A ima kdo kakšno idejo (meni padejo na pamet samo špageti s paradižnikovo omako, ki pa se mi danes sploh ne luštajo)? lp ===

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

5. okt 2005 10:12

d. Hmmmm meni pa se zelo lepo bere lisičke v omaki s sladko smetano. A lahko napišeš natančneje kako pripraviti? Letos je bilo dobra letina gob in jih imam polno skrinjo. A jih lahko pripravim tudi zmrznjene?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti