Kislo mleko

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

tema odprta - 25. sep 2005 20:31 | ogledi: 36.184 | odgovori: 25

Pozdravljeni,

zanima me če kdo dela kislo mleko sam in kako ga naredi. Hvaležna bom za vse nasvete.

pa pa

Lucija

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

25. sep 2005 20:43

Enostavno. Na bližnji kmetiji kupiš mleko in ga naliješ (nič ga ne kuhaš ! ) v skodelico ali jogurtov lonček in pustiš približno dan ali dva stati v kuhinji naprimer na pultu in dobiš čisto domače kislo mleko. Doma smo ugotovili, da če pomijemo skodelico s pomivalnim praškom, se mleko ne skisa. V takem primeru pa damo v melko eno žlico kupljenega navadnega jogurta. LP marelica

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

25. sep 2005 21:04

Ja ga radim tako da zagrijem mlijeko, nalijem ga u zdjelice, dodam žlicu domaće vrhnje ili kupovnog jogurta. Zdjelicu poklopim s tanjurićem i pustim da se mlijeko skisa. Prije posluživanja ga stavim u frižider da se ohladi. Mlijeko grijem da ne bi kiselo mlijeko bilo gorko. Lidija...

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

25. sep 2005 21:38

Domače mleko je seveda najboljše ampak lahko se naredi tudi iz kupljenega. V liter toplega mleka dam 1 dl jogurta, premešam, posodo pokrijem s krpo in pustim na pultu do naslednjega dne. Če je hladno traja malo dlje časa. V hladilniku zdrži kar nekaj dni oz. dokler ga ne pojemo. stana

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

26. sep 2005 6:37

Najlepša hvala za vse te odgovore. Zdaj se bom pa kar lotila dela LP, Lucija Lucija Legan

sončnica84  

član od: 5.8.2010

sporočila: 3

5. avg 2010 17:29

Potrebujem nasvet- v kakšne skodelice dajete mleko, da se le-to skisa? Doma namreč zdaj poleti velikokat pripravljamo kislo mleko, pa se velikokrat noče in noče skisati (pa pustimo po 1 dan, 2 dni, tudi več). Ponavadi se na vrhu naredi smetanca, pod njo pa ostane tekoče mleko. Uporabili smo že vse- od glinenih posodic do čisto navadnih skodelic za čaj. Je pa tako- če je skodelica večja se ponavadi skisa, v kkašnih manjših/ ožjih skodelicah pa se noče skisati. Videla sem že nasvet da se lahko doda žlico navadnega jogurta. Pa me vseeno zanima v čem je taka skrivnost da v nekaterih skodelicah se skisa, v drugih pa ne?

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

5. avg 2010 18:43

Jaz navadno oplahnem skodelo kar z domačim kisom. Kisam pa v glavnem v glineni, stekleni ali porcelanasti, nikoli pa v plastični, ker mi to nekako "ne sede" zraven kislega mleka.

Balenka

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

5. avg 2010 18:51

Mleko za kisanje lahko nabaviš pri kmetu, mlekomatu, pa tudi mleko, ki ni homogenizirano (dnevno mleko) iz samopostrežnih ,velja. Uporabljam steklene, porcelanaste ter vse ostale posodice, ki so pri roki. Oplaknem jo z mrzlo vodo in nalijem mleko. Najprej se skisa na kuhinjskem pultu, ko je kislo ga dan za kakšno uro v hladilnik. Če ni dovolj toplo vreme, dodam žlico navadnega jogurta, tako se prej skisa. Sveži črni ali koruzni kruh ter hladno kislo mleko mi nadomestijo vse dobrote sveta.

sončnica84  

član od: 5.8.2010

sporočila: 3

5. avg 2010 18:52

Tudi mi nikoli ne v plastični posodi, ampak kot sem rekla v glineni ali pa v skodelicah za čaj. No to s kismo lahko probamo, hvala Balenka. Ampak čudno je to- zakaj se v določenih skodelicah skisa, v določenih pa ne? Vikica tako kot si opisala tudi mi kisamo mleko. Mleko dobimo pri kmetu, ga damo v skodelice, pokrijemo s krožničkom in damo na kuhinjski pult. Pa velikokrat žal ne uspe. Sporočilo je spremenil(a) sončnica84 dne 05. 2010 18:55

neznan uporabnik

5. avg 2010 19:50

Dobro je, da so skledice čim širše oz. da mleko ni "pregloboko". Mleko kisam v glinenih ali starih porcelanastih posodah, nikoli v plastiki. Tudi ne rata vedno enako. Odvisno od temperature. In menda mora biti mleko, dokler se ne skisa, čim bolj pri miru. japaja

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

5. avg 2010 23:07

marelica je napisal/a:
Doma smo ugotovili, da če pomijemo skodelico s pomivalnim praškom, se mleko ne skisa.

sončnica84, morda gre tudi pri vas za to?

tulka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti