Alu folija in mikrovalovna

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

tema odprta - 25. sep 2005 11:51 | ogledi: 6.165 | odgovori: 12

Zadnjič sem vzela iz zamrzovalnika neko pecivo (konkretno, Pecivo na suho), odtajala in malo pogrela v mikrovalovki. Šele ko smo ga skoraj pojedli, sem se zagledala v pladenj. Namreč, da se sok ne vpije v kartonasti pladenj, ga najprej ovijem v alufolijo, gor nadevam kocke peciva, vse skupaj v vrečko in zamrznit. Direkt tako sem tudi dala v mikrovalovko, tako se nič ne izsuši in lepo pogreje. Ja, vendar jaz sem to naredila skupaj z alu folijo !!!!! Včasih dam noter pogret jogurt za nekaj sekund, ravno da ni direkt iz hladilnika, vendar če na robu ostane samo košček zatrganega pokrovčka, mikrovalovka že prasketa in poka, da je groza.

Doslej sem bila prepričana, da niti košček alufolije ne sme v mikrovalovko. Samo sebe sem sedaj postavila na laž, noter sem dala kar zajeten kos, pa sploh nisem opazila.

In sedaj - ali se v mikrovalovki res lahko pogreva z alufolijo vred?

LP Fani

buruolan  

član od: 24.8.2002

sporočila: 66

25. sep 2005 12:04

ne se ne sme. Mogoce je finta v tem, da ce je folija izpostavljena mikrovalovom pride do burne reakcije. V primeru pa da je folija pod pecivom pa ne reagira. MNENJE KAKASNEGA STROKOVNJAKA?

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

25. sep 2005 13:32

Joj, jaz raje ne bi izzivala.... meni se je že zaradi majhnega koščka alufolije, ki je ostal sprijet na spodnji kos peciva, v mikrovalovki vse iskrilo.... kar zastrašujoče! Mogoče pa je bila tista alu folija po strukturi kaj drugačne - mislim namreč, da sem nekje že tudi vidla pakunge alufolije, ki so imele napis microwave safe??? Jaz kljub srečnemu naključju ne bi izzivala... tjas

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

25. sep 2005 21:11

Ne, jaz tudi ne. Prozorna folija je čisto v redu. Samo zanimalo me je, kako je to mogoče in če se naredilo tudi komu drugemu. Hvala, Fani

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. sep 2005 8:42

Odvisno od mikrovalovne pečice, v našo gre. V mamino pa ne (ima čisto navadno). Loni Makaroni

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. sep 2005 10:44

V navodilih za mikrovalovko navadno piše,d a se ne sme dajat not kovinskih zadev, torej tudi alufolije ne, zato, ker se mikrovalovi odbijajo od kovine in tako priletijo nazaj na stene mikrovalovke, ki jih oddaja - zato se tudi iskri in se na ta način lahko mikrovalovka uniči. Verjetno so pa tudi alufolije različne, ene imajo več kovine not kot druge, zato je mogoče kje manj problematično kot drugje. Poleg tega, če si imela pecivo NA alufoliji, je prej že samo pecivo poskralo mikrovalove in niso mogli v tolikšni meri prit do alufolije, pa tudi če so in so se odbili, so morali spet najprej skoz pecivo, če so hoteli ven in se jih je spet veliko absorbiralo. Zato se ni iskrilo. Torej je važno kje je alufolija in kakšna:) Veri

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

26. sep 2005 11:11

Čao, tudi jaz imam par vprašanj o uporabi alu folije in kovine v mikrovalovki. Prejšnji teden sem si kupila mikrovalovko Whirpool, ne vem točno številke modela, 28 tisoč je bila in sicer 800w kombinacija z žarom. Kakor imam v mislih in vem tudi po izkušnjah, se v mikrovalovkh ne sme uporbljati kovinskih zadev, ker se kar iskri iz nje, tudi iz mamine se. V "mojih" navodilih pa piše, da v skodelico vode, ki jo greješ, daš kovinsko žličko, da ne pride do pregretja, pri pečenju pa štrleče dele mesa obviješ z alu folijo, da se ne zažgejo, le sten mikrovalovke oz. ploščic, ki oddajajo valove, se ne sme dotikati. Zakaj tako? Je to res odvisno od modela mikrovalovke? Lep pozdravček, S.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. sep 2005 11:15

Za manjše kose - recimo ovite koščke štrlečih delov mesa, sem tudi jaz že brala, da se sme, za kovinsko žličko pa še nisem slišala. Kadar uporabljaš funkcijo samo žar, lahko daš v mikrovalovko tudi kovinske predmete, saj je celo mrežica oz. sotjalo, kamor naj bi dal krožnik s hrano, kovinsko. Sicer bi se pa mogoče gospa Marinka oglasila, ona je napisala knjigo o kuhanju z mikrovalovko... (žal te knjige nimam, mislim, da je celo razprodana...) Veri

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

26. sep 2005 11:42

Ja, za žar je dovoljena uporaba kovine, ker je stojlo tudi kovinsko, ampak pri kuhanju z mikrovalovi mi pa res ni jasno. sem pa jaz včeraj pozabila odstraniti stojalo, ko sem si pogrela sendvič, pa ni bilo nič iskric, samo res pa je, da sem takoj ugasnila mikrovalovko, ker mi je takoj kapnilo, da sem naredila kiks. Lep pozdravček, S.

SANITETA  

član od: 5.7.2005

sporočila: 92

26. sep 2005 11:44

Pred kakimi dvemi, tremi leti sem v Sparu v BTC kupila posebno ALU folijo za mikrovalovne pečice. Bila je nemške izdelave. Sedaj je pa že nekaj časa nisem videla, po pravici povedano- tudi nisem bila pozorna, ker sem se znebila mikrovalovke. Lep dan vsem ! pikapolonica

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

26. sep 2005 17:40

V naši mikrovalovki se je iskrilo in pokalo, ko je dal sin vanjo krožnik s srebrnim robom. Pozabil je, da se tega ne sme in je aparat hitro ugasnil. Posledic ni bilo. Kot zanimivost vam še povem, da smo v mikrovalovni pečici lahko pogrevali tudi na zelo starih belih krožnikih, ki so precej debeli. Kdor jih še ima, se bo spomnil o kakšnih krožnikih govorim. Lahko pa povprašate pri starih mamah. Pozdrav! riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti