Krompir na 1001 način

neznan uporabnik

15. okt 2001 19:51

Zanima me, ali pri musaki nalagate surov krompir + mesni nadev ali kuhan krompir + mesni nadev? Jaz nalagam kar surovega, marsikje pa sem videla, da nalagajo kuhanega in potem musako prelijejo z jajcem in samo popečejo v pečici. Beti

neznan uporabnik

16. okt 2001 11:01

Beti! Krompir za musako vedno naprej skuham v oblicah, če imam čas, ga vmes pred uporabo celo ohladim. Se mi zdi, da se lepše reže na ploščice, pa tudi plasti musake so lepše. Pa še bistveno hitreje je pečena, porabimo pa lahko tudi kuhan krompir, če je ostal od prejšnjega dne. Se mi zdi da sem že enkrat napisala tudi varianto musake z osličem - je vredno poizkusiti. LP tinca

neznan uporabnik

17. okt 2001 10:27

Hojla! Bom še jaz dodala nekaj krompirjevih jedi. Meni je zelo všeč v oblicah kuhan krompir, ki ga olupim, prerežem na pol, nanj naložim plast gobic in rezino sira (lahko tudi rezino šunke/pršuta/pancete in rezino sira). Krompirje naložim na pekač in pogrejem v pečici, da se sir stopi. Po vrhu je lahko sicer še kisla smetana in peteršilj, ni pa nujno. Dober in malo drugačen je krompir z bučkami ali blitvo. Oboje pripravimo na enak način: Skupaj skuhamo na koščke narezan in olupljen krompir in na (približno enako velike) koščke narezane bučke/narezano blitvo. Razmerje krompir -bučke/blitva je odvisno od vašega okusa. Ko je kuhano, dobro odlijemo vodo in jed začinimo z oljem (lahko olivnim, ni pa nujno), strtim česnom (po okusu), soljo in poprom. Zraven sodijo vse jedi z žara, pa tudi ocvrte jedi, ker je tak krompir dokaj sočen. Pa še eno o krompirjevih cmokih: pri nas damo v cmoke (krompirjevo testo kot za vse ostale cmoke) po košček (kolešček) kuhane kranjske klobase. Taki cmoki so slani, lako jih zabelimo z ocvirki ali pa tudi ne, zraven pa se imenitno poda dušeno kislo zelje. lp, maja

neznan uporabnik

17. okt 2001 10:30

Še nekaj: pri receptu za krompir z bučkami ali blitvo sem pozabila povedati, da moramo krompir in bučke/blitvo, ko odlijemo vodo, pretlačiti tako kot pire. se opravičujem maja

neznan uporabnik

18. okt 2001 12:06

Pa še nekaj! KROMPIR DAUPHINE Za 6 oseb: Maslo za model 150 ml kisle smetane 150 ml polnomastne smetane 1 velik strt strok česna 1 kg krompirja sol in črni poper 125 g nastrganega sira 1 Z maslom namažemo plitev model. V skledo damo kislo in polnomastno smetano, dodamo česen in vse skupaj zmešamo. 2 Na tanko narežemo krompir. Če je mogoče, uporabimo nastavek za rezanje zelenjave na električnem mešalniku. Pripravimo krompir dauphine: dno namašččene nepregorne posode obložimo z narezanim krompirjem. Po okusu posolimo in popopramo. Krompir prelijemo s smetano in potresemo s sirom. Nadaljujemo s plastmi posoljenega in popopranega krompirja, smetane in sira. 3 Končamo s plastjo sira. 4 Pečico segrejemo na 160°C . Krompir pečemo 1 uro in 30 min oziroma dokler ni mehek in po vrhu zlato rumen. Ponudimo ga takoj. ŠVICARSKI ROESTI 1,5 kg debelega, očiščenega krompirja črni poper 60 g masla 2 žlici sončničnega olja svež timijan za okras 1. Krompir 10 min kuhamo v vreli slani vodi, da se nekoliko zmehča. Nato ga odcedimo, počakamo, da se ohladi, in olupimo. Pokritega za 4 ure postavimo na hladno. 2. Ohlajeni krompir grobo naribamo v veliko skledo, ga popopramo in previdno zmešamo. 3. V ponvi stopimo 30 g masla in dodamo 1 žlico olja. Dodamo naribani krompir in ga z lopatico sploščimo v kolač. Na šibkem ognju ga pečemo približno 15 min, da je dno hrustljavo in zlato rjavo zapečeno. Nato ga zvrnemo na velik pomaščen krožnik. 4. V ponvi stopimo ostanek masla in mu dodamo žlico olja. Noter previdno zvrnemo kolač in ga pečemo 5 – 10 min, da porjavi še po drugi strani. Pečeni kolač zvrnemo na pogret servirni krožnik in ga potresemo s timijanom. KROMPIR PO LYONSKO 90 g masla za model 1 velika narezana čebula 1 kg na debelo narezanega krompirja sol in črni poper sesekljani peteršilj za okras 1. Nepregorno posodo namažemo z maslom. V ponvi stopimo maslo, dodamo čebulo in jo na šibkem ognju med občasnim mešanjem pražimo 3 – 5 min, da se zmehča, vendar ne porjavi. 2. Krompir in čebulo v plasteh naložimo v model. Vsako plast posolimo in popopramo. Končamo s plastjo krompirja. 3. Maslo, ki nam, je ostalo v ponvi, polijemo po krompirju. Pečico segrejemo na 190°C. Krompir pečemo od 1 – 1 ½ ure oziroma dokler ni mehak. Potresemo ga s peteršiljem in še vročega ponudimo. Beti Spremenil(a) - Beti dne 18 okt 2001 12:12:06

neznan uporabnik

9. nov 2001 14:11

Pri nas doma veliko uporabljamo (doma pridelan) krompir. Najbolj všeč mi je pire in seveda nezdravi pomfrit. Sicer pa je zelo dober na sledeč način: z olupki vred (torej v oblicah) skuhaj manjše krompirčke in jih nato olupi in malo ohladi. V ponev daj žlico maščobe in nato osoljen olupljen krompir (ki ga praviloma ne prerežeš, razen če je debelejši). na vročem ognju mešaš, tako da se okrog in okrog naredi lepa rjava slana okusna skorjica. Krompir je zelo okusen. Posoliti moraš kar precej. Lahko na koncu posuješ s sesekljanim peteršiljem. Dober tek. Še en enostaven recept: v pekač daš začinjena rebrca in v taisti pekač daš tudi olupljen na kocke narezan krompir (osoljen). Vse skupaj daš v pečico in pečeš na zmernem ognju, občasno zalivaš z malo vode, jaz zalivam tudi z belim vinom. Med pečenjem večkrat tekočino poliješ po vsebini, po potrebi rebrca tudi obrneš. Preprosto kosilo iz ene posode. Resda ni najbolj zdravo, je pa okusno. Nikar ne dajajte v pekač maščobe, ker jo bodo rebrca sama izpustila, raje zalijte z vodo, je bolj zdravo, pa tudi ko je vse pečeno, se na dnu pekača pojavi veliko maščobe, iz katere kar nekako neradi poberemo okusen krompir in rebrca. pozdrav, megi

neznan uporabnik

12. nov 2001 8:53

Za Tinco: glede printanja-to najlazje naredis na naslednji nacin: oznacis del teksta v forumu , ki ga zelis natisniti, kliknes desni miskin gumb in izberes opcijo natisni/print, odpre se novo okence, kjer pri nastavitvah obsega tiskanja izberes opcijo izbor.

neznan uporabnik

13. nov 2001 11:59

Morda še ena ideja, v našem koncu pravimo tej jedi Krompirjev funšterc. 2-3 večje surove krompirje naribamo in ožmemo, dodamo 1 jajce, malo moke (4-5 žlic) in malo mleka (1-1.5 dcl), da dobimo srednje gosto testo. Solimo, dodamo sesekljan peteršilj, lahko tudi česen in čebulo (sesekljano, surovo ali prepraženo). Ocvremo "na žlico". Ponudimo z zeleno solato, ali s kislo smetano. Pri pripravi mase je potrebno malo improvizirati s količino moke in mleka, saj je gostota mase odvisna tudi od krompirja. astra

neznan uporabnik

13. nov 2001 12:37

Pri nas doma večkrat naredimo tako imenovan "Zmet krompir", in sicer paše predvsem za večerjo. Krompir olupimo in ga skuhamo. Ko je kuhan ga odcedimo in dobro zmečkamo. Medtem v kozici raztopimo mast in ocvirke, da so lepo hrustljavi (cca 2 veliki zvrhani jedilni žlici). Ko je maščoba zelo vroča in ocvirki zapečeni, vse to tako vsujemo v kozico s pretlačenim krompirjem in dobro zmešamo. Jed je pripravljena, obvezno pa zraven jemo domače kislo meleko (zmiksano). Postrežemo tako, d ana krožnik damo krompir in zraven prilijemo kislo mleko. Jemo z žlico. Zelo okusno.

neznan uporabnik

19. nov 2001 15:10

Še ena hudo dobra krompirjeva! (recept ni moja pogruntavščina, ga pa z veseljem razpečujem) Pražen (tinstan krompir je lahko pripravljen tudi drugače - začetek je klasičen (olje, čebula, krompir), ko pa se zadeva že malček prepraži, dodaš par žlic skute (s poskušanjem najdeš optimalno razmerje), dobro premešaš in popražiš do konca. Zraven pa solata in zadeva je narejena. Ena frendica dodaja zraven tudi kuhano koruzo. Menda je tudi dobro. Pozdrav Tomaž

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti