Skuša

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

tema odprta - 23. sep 2005 22:13 | ogledi: 4.687 | odgovori: 5

Danes sva jedla skušo, pripravljeno v tisti veliki ponvi na štrom. Ponavadi imava dobre izkušnje, danes pa........ohhhh......bila je tako zdrizasta!!!!

Glede ribjih oči me še zanima. Imam informacije, da naj bi bile oči sveže ribe bistre, te niso bile....čeprav je prodajalka pri najboljšem sosedu trdila, da so sveže. Mož ima drugačne informacije, da naj bi imele sveže ribe motne oči, ki se kasneje zbistrijo in potem zopet ratajo motne... Zdaj pa naj človek ve, kaj je prav....

Pol ribe sva stran vrgle... Je pa res, da so skuše menda plave ribe, torej "slabše", kot bele ribe....

Lp

veverica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. sep 2005 9:38

Sara, sveža riba ima bistre oči, verjemi, ker smo "morski" ljudje in se na ribe res spoznamo. Poleg bistrih oči in škrlatno rdečih škrg je tretji preizkus, ali je riba sveža, ta, da če s prstom pritisneš na meso se mora to takoj dvigniti nazaj, torej mora biti prožno, ne pa da ostane vdolbina. Skuše ne imej za manj vredno ribo. Resda je modra, a modre ribe so prav tako, za določene bolezni pa celo bolj primerne od belih. Že res, da ga ni čez dobrega arbuna (ali ribona), pa brancina, orado, zobatca ali šan pjera, toda uživati je mogoče tudi v modrih ribah. Jaz pač moram jesti več modre ribe kot bele, a so mi jo letos v gostilnah po obali pripravljali na tako okusne načine, da nisem imela nobenega kompleksa, ker sem jedla skušo, drugi pa kaj "boljšega". Celo kuhano so mi pripravili tako, da so še drugi riboljubci ob mizi mlaskali, ko so jo poskušali. Torej brez kompelksa, modro pri ribah ne pomeni nujno slabše. Samo da je sveže. Pozdrav, Mamamia mamamia

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

24. sep 2005 9:57

Sara, i ja sam jučer jela skuše (nije bilo srdela na tržnici ) i moram reći da su mi bile jako fine. Inače, skuše mi nije teško očistiti baš zato jer nemaju ljusku. Pripremala sam ih na način da sam ih uvaljala u brašno i pržila na vrućem ulju. Pokraj toga obavezno toč od češnjaka, peršina i maslinovog ulja. Ma bilo nam je za prste polizat. Svježu ribu ćeš prepoznati baš kako je rekla Mamamia. LP! Lidija...

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

24. sep 2005 22:39

Kaj pa glede na to, da je bila nekako zdrizasta, ko en poc. Ali to pomeni, da je dejansko bila stara? Lp veverica

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

25. sep 2005 9:23

Sara, kako si jo pa pripravila? Kaj pa če je na rezultat vplival način - za kakšno ponev gre? Da se riba ni "prekuhala"? Lisa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. sep 2005 11:32

Če je bila zdrizasta še koje bila surova, je riba gtovo bila stara. Sveža riba ima čvrsto, prožno meso. Če je bila cela nekako razpdla in je imela še nepriejten vonj, potem ni dvoma, da so ti podtaknili staro blago. Z neprimerno pripravo ti riba lahko kvečjemu razpade, okus in vonj pa le ostaneta, kot morata. Drugič previdno pri nakupu. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti