Recept za ingverjeve piškotke

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

3. okt 2005 12:46

Ja, je treba sprobat s svežim. Ponavadi ga dobiš v Sparu ali Mercatorju na oddelku s svežim sadjem in zelenjavo. Malo poglej in vprašaj, ker je velikokrat skrit. Tudi jaz sem ga že imela po mesec ali dva v hladilniku, pa mi še nikoli ni pognal, kvečjemu se začne malo sušiti. Zanimivo! Sicer pa zelo dolgo zdrži, če ga imaš na hladnem. lp ===

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

4. okt 2005 11:40

Meni še ni pognal, čeprav sem ga prejšnjo zimo imela vedno na zalogi v hladilniku. Kuhala sem si ingverjev čaj in očitno je delovalo, kajti edino jaz nisem bila prehlajena. Slaba stran tega je bila, da sem bila potem cele dneve v službi. No pa še za ljubitelje ingverja - v knjigi Čar marmelad sem našla recept Džem tisoč in ene noči - jabolka, ingver, cimet in sladkor. Pa mi ni dalo miru in sem ga naredila. Ma, sploh ni slabo! stana

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

4. okt 2005 13:41

Stana, se ti da napisat recept? ponavadi zbereš dobre:) Veri

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

4. okt 2005 16:04

Dobiš zvečer, ko pridem iz službe ( in ko mi bo uspelo pregnat mulca z računalnika) stana

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

4. okt 2005 21:01

Džem tisoč in ene noči: Potrebujemo: - za 5 kozarcev po 250g- 1,2 kg jabolk za 900 g sadnega mesa (renet, kosmačev ali drugih kiselkastih jabolk) sok 1 limone 250 g svežega ingverja 2 kavni žlički mletega cimeta 800 g sladkorja Jabolka olupimo, jih prerežemo na pol in jim odstranimo peščišče. Narežemo jih na kockice in sproti dajemo v skledo z limonovo vodo, da ne bi počrnela. Ingver olupimo in ga drobno nasekljamo. Sladkor in 4 dl vode damo v kozico, pristavimo, da zavre in kuhamo do 114*C (*mehka kroglica*) Potem dodamo dobro odcejena jabolka, sesekljan ingver in mleti cimet. Ko vse skupaj ponovno zavre, kuhamo nad živahnim ognjem še 8 minut. Medtem s penovko stalno nežno mešamo, da se džem ne bi prijel. Želirni preskus: na mrzel krožnik kanemo malo džema in če se hitro strdi, je kuhan. Jabolka pri tem ne smejo razpasti v kašo. Kuhan džem odstavimo, s penovko skrbno poberemo pene in ga še enkrat premešamo. Džem nalijemo v kozarce, jih zapremo in steriliziramo. Svetujem vam, da poskusite džem tisoč in ene noči z belim mesom. *Mehka kroglica* : Osnovno pravilo: sladkorni sirup moramo kuhati zelo hitro. Temperaturni stopnji, ki zelo hitro prestopi v naslednjo - višjo, ustreza določena gostota sladkornega sirupa. Merimo v stopinjah Celzija, s slaščičarskim termometrom. Če tega nimamo, naredimo sledeči preskus: 114*C - Mehka kroglica: z žličko zajamemo malo sladkornega sirupa in ga kanemo v skledico z zelo mrzlo vodo: iz njega oblikujemo mehko prosojno kroglico, ki se lepi prstov. Tole je recept, sama pa sem ga malo poenostavila. Najprej sem nekaj časa kuhala sladkor z malo vode, dodala jabolka, ingverja sem dala 100 g ker sem se bala, da ga ne bo preveč in eno žličko cimeta. Malo sem pokuhala in za vsak slučaj dodala še malo želina - zdaj sicer vidim, da sploh ne bi bilo potrebno, ker se je kar lepo zgostil. Džem sem dala v vroče kozarčke, ki sem jih segrela v mikrovalovki. Zgleda kar lepo, okus je pa tudi nekaj posebnega. Ne vem sicer, če paše na kruh, jaz ga namreč jem kar z žlico. Mogoče bi pasalo tudi v kake sadne košarice. No, ti se boš verjetno že kaj spomnila, saj imaš vedno krasne ideje. Kozarček bom podarila moji najbolji prijateljici - mislim, da ji bo zelo všeč. Takšne stvari ima rada. Lp stana

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. okt 2005 11:41

Stana, najlepša hvala! Moram si odpret eno mapco za tvoje reepte Drži pesti, da se nama čim prej rata preselit, da bova lahko naredila celo ozimnico še letos, hehe;) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti