Lešnikovi zamaški

neznan uporabnik
tema odprta - 14. sep 2001 9:01 | ogledi: 5.401 | odgovori: 7

Živjo!

Pred leti so se pri nas dobili nekakšni trdi lešnikovi "piškoti", v obliki zamaškov (kupčkov). Zdaj jih ne prodajajo več, bi jih pa rada naredila sama. Zanima me ali kdo pozna recept? Že večkrat sem poskušala, nastali so sicer čisti spodobni piškoti, niso pa imeli takega okusa in niso bili tako trdi.

neznan uporabnik

14. sep 2001 9:17

Če imava v mislih iste kekse, potem so bili narejeni iz stepenih beljakov (sneg), sladkorja in zmletih lešnikov. Ti keksi se ne pečejo, ampak samo sušijo v pekaču. Jaz naredim tudi orehove in so zelo dobri. Točnik količin sicer ne vem, mislim pa, da toliko kolikor je beljakov, se da tudi sladkorja, potem pa še malo lešnikov ali orehov ali pa tudi kokos. lp Špela

neznan uporabnik

14. sep 2001 13:19

Ne vem zagotovo, če je ta recept to, kar iščete, pa vendar ga objavljam. Lešnikovi keksi z beljakom - 10 dkg drobnih ovsenih kosmičev, - 15 dkg zmletih lešnikov, - 1 – 2 žlici sladkorja, - 3 beljaki, - 1 žlica limoninega soka Beljake stepemo v trd sneg nad soparo skupaj s sladkorjem. Med mešanjem po žličkah dodajamo lešnike, kosmiče in limonin sok. Maso z dvema žličkama dajemo na pripravljen pekač. Spečemo v srednje vroči pečici. Pozdrav, Beti.

neznan uporabnik

14. sep 2001 14:38

Hvala za recepte. Bom probala oba.

neznan uporabnik

15. sep 2001 3:52

Beti, so ti lesnikovi keksi bolj lepljivi, prhki ali pa bolj trdi? Hvala,

neznan uporabnik

15. sep 2001 10:51

Ne vem, kako bi vam povedala: za moj okus niso ravno lepljivi - pravzaprav sploh še nisem jedla lepljivih keksov , tudi ne vem kako trdi niso. Morda me spominjajo na kokosove kupčke!? Tudi kokosovi kupčki so brez celega jajca in spadajo po mojem mnenju med najbolj trajna peciva. Zdi se mi, da imajo vedno enak okus - 1 dan po pečenju in 3 tedne po pečenju... Lp, Beti.

neznan uporabnik

18. sep 2001 15:43

Če se prav spomnim (takrat sem bila še zelooo mlada) smo tem piškotkom rekli makroni ali nekaj podobnega. Delala jih je ena od tovarn sladkarij v rajnki Jugoslaviji. Če pa obstaja kakšen recept (neindustrijski) pa ne vem. Bili so na ven hrustljavi, notri pa še kar malce kremasti, (nekako tako kot španski vetrci z okusom po lešnikih, samo da so bili kupčki na ven malce razpokani. Domnevam, da bodo recepti na bazi beljaka kar blizu "originalom". Lp Tinca

neznan uporabnik

18. sep 2001 20:52

Po dolgem iskanju sem za vas le izbrskala recept za željene kekse. Imate prav! Imenujejo se makroni. Tukaj je recept! Lešnikovi makroni - 250 g lešnikov, - 4 beljaki, - 125 g sladkorja, - 125 g sladkorne sipe, - 1 čajna žlička limoninega soka Lešnike zmeljemo. Beljake stepemo v trd sneg. Polagoma dosipavamo sladkor in na zmes presejemo še sladkorno sipo. Vse skupaj stepemo v kremasto maso - 1 skodelico mase prihranimo za kasneje. Lešnike in limonin sok zmešamo v večji del penaste mase, ki naj počiva 30 minut. Pekač namastimo in predgrejemo pečico na 140 - 160 stopinj. Iz testa oblikujemo z 2 mokrima čajnima žličkama ovalne kupčke in jih polagamo na pekač. Med oblikovanjem pomakamo žlički v mrzlo vodo. S hrbtom noža naredimo v vsak kupček podolgovato vdolbinico in jo nadevamo z malo penaste mase, ki smo jo prihranili od prej. Pečemo v srednji legi 10 - 15 minut. Drug način pa je ta, da v okrogle kupčke pritisnemo lešnik. Opozorilo: sneg mora biti zelo trd - trdnost preizkusimo tako, da z nožem zarežemo vanj in na površini mora ostati zareza. Makronov ne smemo predolgo pustiti v pečici! Biti morajo voljni, da se vdajo pod pritiskom s prstom. Beti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti