Peteršilj in meta in ostale zacimbe doma na balkonu

spomincica  

član od: 20.8.2005

sporočila: 20

tema odprta - 19. sep 2005 16:11 | ogledi: 8.515 | odgovori: 16

Zivjo!

Drugo leto bi rada imela na balkonu (smo v bloku in nimamo vrta) vsaj nekaj zacimb, ki bi jih potem kot sveze uporabila za kuho (npr. petersilj, meta, pehtran). Zanima me, ce je kdo ze poskusil kaj takega in na kaj moram biti pozorna.

Hvala.

spomincica

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

19. sep 2005 19:36

Pri nas imamo (tudi v bloku) na balkonu namesto ograje korito, dolgo cca 3 m in široko cca 30 cm. Pred dvema letoma sem nasadila meto, pa se mi je tako neznansko razrasla, da sem se je komaj znebila, tako da je ne sadim več. Imam pa baziliko in koper (ki se je sam zasejal) in oboje odlično uspeva na zahodnem balkonu, pri kolegici pa sem videla, da ima na vzhodni strani pehtran - tudi lepo raste. Spomladi bom nasadila nove sadike in bodo domače sveže začimbe preko leta. Pred leti pa sem imela tudi drobnjak in peteršilj, pa mi ne eno ne drugo ni preveč dobro uspelo - morda spomladi spet poizkusim. Seveda pa to spravim v en kot, ker imam rada v koritu predvsem rože - razne vrste pelargonij mi na zahodni strani najlepše uspevajo. Naj vam začimbe dobro uspevajo! LP Dušanka

mojcas  

član od: 7.10.2003

sporočila: 27

19. sep 2005 19:52

Kot ze nekaj let zapored, sem tudi letos v eno korito zasadila zacimbe. Raste (in tudi veselo cveti): meta, bazilika, majaron, timijan, drobnjak in rozmarin - koriander pa je nekje na sredini poletja usahnil. Meta je najbolj agresivna in jo je treba bolj pogosto rezati. Pa se to- balkon gleda proti jugovzhodu. LP, Mojca mojcas

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

19. sep 2005 21:00

Tudi jaz ze leta prakticiram,da na okenskih policah(dva okna)na balkonu poleti namesto roz raje gojim zelisca.Se zelo obnese in moram reci da jemo veliko vec zelisc ker so pac pri roki in se sveza.(zeliscna omleta za zajtrk,zeliscno maslo k pecenemu mesu,tzaziki in krompir......)Na vrtu ki je na zalost oddaljen od bloka imamo tudi zeliscni vrt,ampak sveze odtrgana so najboljsa.Uspeva pa vse od bazilike,majarona,drobnjak,rozmarin,petersilj...) Seveda pa ne manjka tudi roz,najraje imam bougenvilijo,ki zelo lepo cveti. Pa veliko uspeha!:) marmeladka

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

20. sep 2005 0:25

Tudi jaz ne morem brez svežih ali vsaj zamrzjenih zelišč. Vedno so mi brez problema vsa uspevala. Treba je samo poskrbeti, da so sproti porezana, ker grejo drugače v cvet. Zemljo - posebno mešanico za zelišča- sem pa vedno kupovala čez mejo, ampak sem jo tudi pri nas že videla. Lp, Tina

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

20. sep 2005 8:23

da se meta nebi preveč razrasla jo lahko posadite v plastičen lonec za rože, velikost po želji, ki ste mu odrezali dno, rob pa naj bo malo nad zemljo in tako se meta ne bo razraščala. to lahko poskusite na balkonu ali pa tudi na vrtu. lp zinka

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

20. sep 2005 9:36

Meni se zdi, da bazilika še bolje uspeva v loncu kot na vrtu. Jaz gojim tudi rožmarin, origano, drobnjak, peteršilj, majaron, timijan,... To vse v loncih. Na vrtu pa imam še zelišč, predvsem pa veliko bazilike, ki jo ponavadi kar posejem in tudi dobro uspeva. Ravno včeraj sem jo "vlagala" v kozarce. Škoda, da se "zeliščna sezona" počasi izteka. ===

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

20. sep 2005 10:35

uf, me daje ljubosumnost, ko takole berem, da vam zelišča uspevajo brez problemov... jaz po 8 letih izkušenj še vedno nisem zadovoljna (npr. nikakor mi ne uspe vzgojiti lepe bujne kapucinke, očitno potrebuje vrt ali kaj?). Stalno nekaj delam, redno kontroliram in zatiram plesni (peteršilj, timijan, žajbelj, rožmarin), rjo (pehtran, origano, meta in melisa proti koncu poletja), uši (povsod), rdečega pajka (bazilika), pa še kakšna nadloga bi se našla. Gosenice so še najmanjši problem. Sicer pa je mojih 6 m korit in dva kota s posodami na balkonu najino veselje. Nobene potrebe po rožah... Seznam mojih bolj ali manj uspevajočih: kodrolistni peteršilj, luštrek, žajblji (širokolistni, suličasti, okrasni rumeni in rdeči), dve vrsti šatraja, lavanda, rožmarin, timijani (navadni, citronasti, citronasti rumeni, srebrni), bazilike (navadna, rdeča, rdečkasta-cimetasta, drobnolistna, grmasta-modra), melisa, mete (črna, poprova, jabolčna, ananasova), mačja meta, pehtran, origano, majaron, koprc, smilj, laški rožmarin, koriander, drobnjak, kapucinke in limonska trava. Upam da nisem kaj pozabila... Nimam še lovorja :( Nasvet: spomladi kupi lepe sadike. Tako bo uspeh veliko bolj zagotovljen, kot pa pri vzgoji iz semena - če nimaš čisto pravih pogojev, dobiš uporabna zelišča šele sredi poletja, če sploh jih... Čimvečji lonec-korito, tem bolje. Ne šparaj z vodo! Čeprav je veliko dišavnic mediteranskih in bi v naravi/na vrtu lepo prenašala sušo, v koritu to izgleda dugače... Veliko dišavnic tudi lepo cveti-so za okras, vendar nekatere šele, ko so malo starejše (žajbelj, rožmarin, timijan...)

tej@  

član od: 24.6.2005

sporočila: 33

20. sep 2005 15:03

Tudi jaz imam na oknu žajbelj,petršilj, baziliko, feferone(zrastel samo en ) majaron, zeleno, pa me zanima kdaj je pravi čas da porežem začimbe, da ne bodo prej same ovenele zaradi mraza. Nameravam jih namreč posušiti za čez zimo. tej@

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

21. sep 2005 13:16

na žalost je pravi čas za sušenje že zdavnaj mimo kot prvo, ker moraš nekatere rezati pred cvetenjem (majaron, bazilika) ali pa v času najlepše rasti kot drugo, ker se najlepše sušijo poleti - ko je suho in vroče. baziliko itak nima smisla sušit, nima okusa, lahko jo pa zamrzneš. Seveda lahko še vedno vse posušiš zdaj, pri zeleni in peteršilju verjetno niti ne bo slabša kvaliteta jaz naredim sušeno zalogo sredi poletja, do konca jeseni pa so korita le še za sprotno - svežo uporabo. Pred prvo resno zmrzaljo pa prezimne zadeve spravim na kup in pod mehurčkasto folijo, kakšno stvar se da odščipnit tudi sredi zime, če nujno rabiš (npr. timijan) Sporočilo je spremenil(a) malan dne 21. sep 2005 14:59:20

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

1. avg 2009 9:46

mene pa zanima, če katera dela pehtranov kis in sicer kako anitram1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti