Bukov ostrigar

neznan uporabnik
tema odprta - 13. sep 2001 21:34 | ogledi: 37.883 | odgovori: 8

Zanimajo me različni recepti za pripravo bugovega ostrigarja.

Lp Spela

neznan uporabnik

13. sep 2001 22:39

Bukov ostrigar sem jedla samo v omaki zraven zrezkov, moram reči, da je zelo okusen, omaka pa se pripravi kot z jurčki. Popražimo čebulo, dodamo sladko mleto papriko, bukov ostrigar, sol, poper, ostale začimbe po okusu, strt česen, zalijemo z juho ali vodo, zgostimo s smetano ali moko. Anja

neznan uporabnik

14. sep 2001 9:08

Mi smo večkrat kupili ostrigarje na ljubljanski tržnici (stojnice na prehodu med arkadami in pokrito tržnico). Zraven so ponujali (brezplačno) tudi natisnjene recepte, ki smo jih tudi poskusili. Ostrigarji imajo blag okus in se pravzaprav uporabljajo tako kot večina ostalih gob. Pa tudi surovi - kot npr. šampinjoni za dodatek solati.

neznan uporabnik

14. sep 2001 10:32

Pomembno pri bukovih ostrigarjih je sledeče: kot pri večini gob se je pri čiščenju treba izogibati vode, ker postanejo popolnoma brez okusa - umetno gojeni običajno niso tako zelo umazani, da se jih ne bi dalo očistiti s suhim čopičem. Bele mrenice, ki je je običajno kar veliko ob vznožju beta in izgleda kot plesen tudi ni treba odstranjevati. Sicer pa so najbolj aromatični pripravljeni na žaru z malo olivnega olja in tržaške omake. Ne smemo jih peči oz. kuhati predolgo, ker postanejo žilasti. Sicer so uporabni kot vse druge gobe, tudi v (mešani)gobovi juhi se obnesejo. Imela sem jih priliko poizkusiti tudi panirane in so tudi zelo dobri. LP Tinca

neznan uporabnik

14. sep 2001 14:59

1. Ostrigarjev golaž - ¼ kg ostrigarjev, - 4 žlice olja, - 2 čebuli, - 1 žlica paradižnikove mezge, - sol, poper, kumina, bazilika Čebulo na olju prepražimo, posipamo z moko, dodamo mezgo in narezane gobe ter zalijemo. Začinimo in kuhamo na zmernem ognju 10 minut. Tako pripravljen golaž se poda k testeninam, pire krompirju in žličnikom. 2. Ostrigarjevi polpeti - ¼ kg ostrigarjev, - 3 žemlje, - 3 stroki česna, - 1 jajce, - 1 žlica kisle smetane, - 1 čebula, - sol, poper, peteršilj, - mleko Na maščobi prepražimo čebulo, dodamo narezane gobe, solimo in pražimo toliko časa, da voda izpari. Ohladimo in zmešamo z vsemi ostalimi sestavinami. Žemljino sredico pred tem namočimo v mleku. Po potrebi dodamo še malo drobtin in s pomokanimi rokami oblikujemo polpete, ki jih na olju ocvremo. 3. Ostrigarji na pariški način Ostrigarje povaljamo v moki in jajcih ter ocvremo. 4. Ostrigarji na dunajski način Ostrigarje povaljamo v moki, jajcih ter drobtinah in ocvremo. 5. Ostrigarji v testu Ostrigarje povaljamo v gosto testo za palačinke in ocvremo. Ostrigarje lahko pripravite tudi v omaki. Enostaven način priprave je tudi ta, da na olju prepražimo čebulo in gobice ter dodamo razžvrkljana jajca. Načeloma veljajo za ostrigarje isti recepti kot za šampinjone. Moja stara mama pa pravi, da je ostrigarjeva juha veliko boljša od šampinjonove. Lp, Beti.

neznan uporabnik

14. sep 2001 15:39

Hojla, obstaja za bukovega ostrigarja se kaksno drugo ime? Namrec, za te gobe se nisem slisala, in jih najverjetneje poznam pod drugim imenom...

neznan uporabnik

17. sep 2001 19:27

Naslednji recept sodi med slovenske primorske narodne jedi. Gobe po tržaško - 1 kg poljubnih gob, - 1/8 l olivnega olja, - 1 srednje debela čebula, - sol, poper, - precej sesekljanega peteršilja, - 1 – 2 sesekljana lista zelene Gobe očistimo in zrežemo na lističe. Na olju rahlo zarumenimo sesekljano čebulo in dodamo gobe. Solimo, popramo in dušimo. Na koncu primešamo peteršilj in zeleno. Dušimo tako dolgo, da tekočina izpari. Lp, Beti.

neznan uporabnik

18. sep 2001 13:51

Nahoku! Bukovi ostrigarji so mi poznani samo pod tem imenom, izgledajo pa nekako tako kot recimo kakšne zajedalske gobe na drevesih. Rastejo v šopkih, na dnu so zraščeni skupaj, zgoraj so svetlo sivi,nekateri malce rjavkasti, bet in lističi so beli. Kolikor vem jih gojijo tako, da v plastične vreče napolnijo rastišče z micelijem in potem ti šopki zrastejo skozi luknje v vreči, kot iz debla. Prodajajo jih v večjih marketih, v plastičnih banjicah, tam kjer so običajno tudi gojeni šampinjoni. Ko jih kupujete (cena je podobna oz. malenkost višja kot za šampinjone) bodite pozorni na to, da po robovih niso zdrobljeni oz. zmečkani - so namreč precej krhki in je tisto potem treba zavreči. Ponekod (pa ne želim delati reklame) mislim, da v trgovinah kranjskih Živil sem na oddelkih za sadje in zelenjavo zasledila tudi barvne lističe z opisi in recepti za razno zelenjavo in sadje - tudi za ostrigarje. Morda vam bo tudi to v pomoč. Mislim, da so zelo uporabne gobe, pravzaprav v vseh receptih, ki sicer zahtevajo šampinjone. Dober tek! (ker tole pišem dan po hudi uri na forumu za kokosove dobrote, upam da boste tole prebrali in se pridružujem mnenju ostalih, da bi bil forum brez vaših prispevkov kar siromašnejši) Tinca

neznan uporabnik

19. sep 2001 9:13

Hooj Nahoku, sem brata povprasal, ki je biolog..,pa se gobe ga posebej zanimajo. Hotel sem latinsko ime za ostrigarja, pa mi je tole sporocil: Slovene word "ostrigar" is in English "Oyster mushrooms" and "bukov ostrigar" is Pleurotus ostreatus. You can learn much about cultivating these mushrooms in the book of Paul Stamets (1993):Growing gourmet and medicinal mushrooms, Ten Speed Press, P.O. Box 7123, Berkeley, CA 94707. Look at the followeing internet adress - http://www.fungi.com/indexnomem.html Dusan Jurc Slovenian Forestry Institute Pozdrav, Bojan

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti