Kuhani zrezki

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

tema odprta - 15. sep 2005 12:44 | ogledi: 8.826 | odgovori: 8

Vprašala bi, ali je kdo morda že kuhal goveje zrezke?

Jaz sem to naredila včeraj zvečer, ko sem po dolgih letih pripravljala kosilo za naslednji dan. Kar zamrznjene junečje zrezke sem dala v teflonsko posodo z malo vode. Kot so se na majhnem ognju postopoma talili, tako sem jih sproti začinjala. Najprej samo zunanja dva po vrhu, potem sem jih ločila in začinjala tudi tiste na sredini. Najprej sem po njih zlila malo svetle sojine omake, potresla s česnom in čebulo, pa z malo vegete in popra. Počasi sem jih dušila v pokriti posodi, na koncu pa dodala mešanico naribanega korenja, peteršilja, zelene in pora. Ko so bili zrezki mehki, sem naredila še omako - malo gostila za omake in sojine omake sem z malo vode stepla z metlico in prelila čez zrezke.

Moram reči, da so bili ti mehki kot puter, sploh ne potrebuješ noža, da jih razrežeš, tako mehki so. In polni okusa, pa še omaka je bila dobra (se je menda sproti navzela sokov, ki jih je med počasnim kuhljanjem spuščalo meso).

Moji odločitvi, da zrezke skuham, je botrovala moja dieta, saj moram poskrbeti za čim manj maščob. TAko sem se pri pripravi zrezkov povsem izognila uporabi olja, pa še dobri so bili "ko šus". Ima še kdo podobne izkušnje? Mamamia

mamamia

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

15. sep 2005 12:59

Ja mamamia tudi jaz sem že skuhala goveje zrezke.Pred leti ,ko smo zidali hišo,sem pripravljala zrezke,pa sem jih malo preveč zalila z vodo,da se ne bi prismodili.Medtem sem nesla delavcem pijačo... Zrezki so se pa kuhali in kuhali...No,ko je bila plošča zalita sem pa za malico postregla vsakemu dve "šefli"(zajemalki) zrezkov.Pri mojih še vilic niso rabili,samo žlice.Bilo je pa tako dobro,da nikoli več pa je že 20let od takrat. lp jesen

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

15. sep 2005 13:26

Tudi jaz zrezke ponavadi kar kuham, oz. dušim in sproti dodajam začimbe in zelenjavo. Vedno so zelo dobri in mehki sploh če je meso tudi dobro. Tako naredim tudi golaž in podobne mesne omake, z dodatkom zelenjave, ki jo imam pri roki. Lejčy

gobica  

član od: 23.2.2005

sporočila: 1

15. sep 2005 20:07

Meni so se vsi zelo čudili ko sem omenila kuhano meso. Zdaj vidim, da nisem edina, ki misli da je to zdrav način priprave zrezkov. Zanima pa me, koliko časa kuhate zrezke, da so fino mehki? Kako je pa kaj s kuhanjem piščančjih in puranjih zrezkov?

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

16. sep 2005 0:05

Piščančji zeloooo hitro razpadejo - govorim iz izkušenj, kar juhico dobiš, če predolgo pustiš. V bistvu so kuhani ekspresno hitro... 10 minutin so že prekuhani tjas

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

16. sep 2005 8:03

Ko kuham bograč kuham tudi meso. Najprej podušiš čebulo, potem zaliješ z več vode in nato dodaš meso. Kuhaš ga in meni je bograč skorajda boljši kot golaž. Iz stare navade pa meso za golaž dušim, zrezke v gorčiči pa najprej samo popečem zaradi okusa, potem zalijem in se bolj kuhajo kot dušijo. Govorim o govejih oz. baby-beef mesu. Irena Sporočilo je spremenil(a) Irena19 dne 16. sep 2005 08:04:06

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. sep 2005 9:40

Irena, saj v tem je ravno razlika, da nekatere izrmed nas mesa za zrezke pred dušenjem sploh ne popečemo /(jaz se namreč moram zaradi zdravja izogibati maščobi), apmak damo zrezke kar kuhat oziroma bolj dušit, saj je količina vode minimalna. Jaz goveje ali junečje zrezke na majhnem ognju dušim pol do tri četrt ure in so potem mehki kot puter. Za bograč je jasno, da najprej podušiš čebulo in potem dodajaš meso, pa ga dalje dušiš. Tudi za golaž se ve, da najprej opečeš meso, ga daš na toplo, na isti maščobi opražiš čebulo, vrneš meso in ga duših do mehkega, z občasnim zalivanjem. Ampak me smo začele debato o zrezkih, ki jih prej ne opečemo, ampak samo kuhljamo, in kakšne izkušnje ima katera s tem. Glede perutninskih zrezkov - te kuham z zelenjavo kakšnih petnajst minut, potem pa zelenjavo pretlačim in s vodo, v kateri se je vse skuhalo, pripravim omako, da meso ni preveč suho. Ali pa jih opečem na teflonu brez maščoe, pa potem začnem po malem zalivati in jih zdušim do mehkega. Mamamia mamamia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. sep 2005 9:47

mamamia, mislim, da bom tvojo idejo kar v pisker vrgla. Imam še ravno 4 zrezke v zamrzovalniku. Loni Makaroni

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

16. sep 2005 11:40

Moji goveji zrezki zgledajo tako: zvečer zrezke potolčem, vegetam, solim, popram, premažem z zenfom in z oljem; ali pa potolčene zrezke premažem z marinado, ki zgornjim sestavinam dodam še malo balzamičnega kisa, žličko medu, malo rdeče paprike... zrezke dam na krožnik, pokrijem in v hladilnik. Drugi dan vsak zrezek na vroči maščobi na hitro popečem (v odprti posodi - posoda je široka). Ko so lepo popečeni, podlijem z juho ali z vodo in posodo pokrijem. Podlivanje ponavljam vsakih 10-15 minut. Dušim pa približno eno uro, odvisno kakšen kos mesa je. Dostikrat zraven dušim tudi celo čebulo, česen, korenček, zeleno, peteršilj - potem to zmečkam in je omakica. Drugič je pa zadnje podlivanje z vinom. Lahko se tudi zgosti z žlico-dve kisle smetane ali pa z žličko moke. Če so goveji zrezki z gobicami, potem gobice naredim posebej in na koncu zmešam v omakico, kjer so se dušili zrezki. Piščančje, teleče, puranje in svinjske zrezke delam podobno, samo čas priprave je dosti krajši. Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti