Gobova juha

MILANKA  

član od: 2.9.2002

sporočila: 54

tema odprta - 13. sep 2005 14:01 | ogledi: 14.061 | odgovori: 24

Ima mogoče kdo recept za dobro gobovo juho, tako kremno, kot jo strežejo v restavracijah. Zadnjič sem jedla zelo dobro v neki gostilni. Bila je precej pikantna in bolj temna. V juhi je bil tudi drobno nariban korenček in poleg jurčkov tudi šampinjoni.

Milanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. sep 2005 14:18

Hm, če je bila bolj kremne sorte, je lako narejena z dodatkom kakšnega gostila ali moke, lahko pa je zgoščena tudi s krompirjem. Po moje je greh k jurčkom in drugim gobam dodajati šampinjone, saj h kakšni posebni aromi gobove juhe ti ne prispevajo, po moje jih v lokalih dodajajo zato, da jim ni treba dati v pisker kakšne druge sveže, a dražje gobe. Pri nas doma za gobovo juho najprej prepražimo na maščobi sesekljano čebulo. Pražiimo na majhnem ognju, da čebula razpade, ne da bi prej potemnela. Dodamo na kockice narezan surov krompir (en del krompirja na dva dela gob) in še malo pražimo, zalivamo s čisto malo vode in belega vina. Potem dodamo narezane gobe in vse skupaj malo prepražimo, da gobe nekoliko upadejo. Dodamo še strt česen in začimbe (sesekljan zelen peteršilj, timijan, šetraj, lovorjev list, poper, pač po okusu), pa narezano korenje in sesekljano korenino peteršilja, potem pa potresemo s čisto malo moke, premešamo in zalijemo z vodo, da je masa dobro pokrita. Ko zavre, zmanjšamo ogenj in pustimo, da se krompir skuha do konca, dolijemo še kakšno kapljico kisa ali vina ter še po okusu začinimo. Da je juha bolj izdatna, včasih vmešam še kislo smetano,a šele potem, ko izključim ogenj in juha niti brbota ne več, kaj šele, da bi vrela (da se smetana ne naredi v grudice). Tako je juha lepo kremsta oziroma gosta, čeprav nam gre v slast tudi inačica, ko je malo bolj redka. Toliko z moje strani, drugi bodo verjetno prispevali še kakšno drugo varianto priprave gobove juhe. Pozdrav, Mamamia mamamia

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

13. sep 2005 15:00

Jaz delam na podoben način, juho pa zgostim z rumenjakom. Od juhe odvzamem približno 2 - 3 decilitra juhe, pustim na pultu da se ohladi (mlačno), dva rumenjaka zmešam z nekaj žlic ohlajene juhe, zlijem v skodelico z juho in dam na ogenj, da skoraj zavre. Nazaj zlijem v posodo z juho, ki še malo pustim, da prevre. Pozdravček!

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

14. sep 2005 7:32

Da je gobova juha kremasta in gosta lahko vanjo zakuhaš zdob ali pa kuhan kompir in/ali korenček zmečkaš v kašico in ga vmešaš v juho. Preverjeno dobro. LP! Ana

bina  

član od: 13.12.2002

sporočila: 186

14. sep 2005 9:08

Meni je najboljša na naslednji način: V lonec damo na kocke narezan krompir, korenček, peteršilj, čebulo. Solimo, popramo, povegetamo-če želimo. Skuhamo do mehkega,na grobo zmiksamo s paličnim mešalnikom, dodamo gobe, lovor majaron. Tik pred serviranjem pa kislo smetano. Čisto natur varianta, brez moke ali prežganja. Jo ne zamenjam za nobeno drugo gobovo juho.

MILANKA  

član od: 2.9.2002

sporočila: 54

14. sep 2005 13:12

Hvala za predloge. Bom preizkusila. Jurčkov sem letos nabrala dovolj za celo zimo! Milanka

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

4. jan 2007 10:53

Se že vnaprej opravičujem, če bom vprašala kako neumnost, da ne bo potem cel kažin. Gobjo juho sem sicer že delala, ampak samo iz svežih gob pa te juhe so bile ponavadi s kar precej zelenjave, kot neke čorbe gobje- zelenjavne. Kako gre to s suhimi gobami? Ker bi danes naredila tako kremno juho iz suhih gob in z malo zelenjave. Hvala za odgovore in oprostite moji nevednosti. Ha, ha ... katti

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

4. jan 2007 11:13

Jaz bi gobovo juho iz suhih gob delala bolj na ajmoht ali mineštro in ne kremno, ker ne verjamem, da bi se suhe gobe kljub kuhanju lepo dale zmiksat. Po mojih izkušnjah ostanejo bolj "lesene", sicer aromatične ampak niso kot sveže. Tako da bo po moje bolje da ostaneš kar pri svojem načinu. Podvarianta pa je, da suhe gobe zmelješ v prah, narediš kremno juho iz svežih šampinjonov in recimo šitak, pa prah za začimbo in aromo dodaš na koncu. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

4. jan 2007 11:20

meni so rekli, da suhe gobe namočiš pred uporabo, kot omako sem jih že delala, ni bila slaba, juhe iz suhih pa še ne. Sicer pa - zakaj, ker so naši "gurmani" doma pristaši kemije iz vrečke. Loni Makaroni

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

4. jan 2007 12:02

moja gobova juha čebulo prepražim, seveda brez olja, dodam por , narezano korenje , krompir, cvetačo... vse kar je od zelenjave domar, ter veliko pest zmrznjenih narezanih gob. ( to so ponavadi gobe, ki niso bile čisto zdrave in sem jih morala narezat. Dodam riževo moko , ZAČIMBE in vse skupaj, ko se dodobra prepraži zalijem z mlekom ( po potrebi potem dodajam vodo.) kuham par minut in ko je vse kuhano, tudi krompir, zrežem notri zdrave jurčke, ki jih zmrznem kar sveže v naravni velikosti.Te gobe so potem kompaktne oblike in kar malo trde, ker se ne kuhajo skupaj z ostalo juho ampak jih dodam na koncu kot petršilj. Še malo prevrem Solim šele sedaj. Zraven popečen kruh in dober tek Petra 1

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

4. jan 2007 12:43

D R O T kje si? Treba ga je poklicat, kajti vsi tisti ki se spomnimo majskega piknika v Peklu vemo, da smo jedli čudovito gobovo jugo. Skuhal jo je pred nami. Dal je veliko mešanih (zmrznjenih) gob, krompir, bučke, grah pa seveda tudi veliko čebule je spražil pred tem. Nič kaj dosti ali pa nič ni kompliciral, je bila pa to juha breu kakšnih gostil in praškov, čisto natur, tudi zalil jo je z vodo iz potočka. Boljše gobove juhe še nisem jedla. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti