Ajvar

xsara  

član od: 28.7.2004

sporočila: 173

tema odprta - 13. sep 2005 8:50 | ogledi: 5.118 | odgovori: 5

Vbazi sem našla nekaj recptov za pripravo ajvarja, vendar bi vas kot izkušene kuharice vprašala kako ga vi pripravljate

Hvala za nasvete

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

13. sep 2005 9:45

Naj pristavim svoj recept, katerega uporabljam vseskozi in je res SUPER. 3 kg rdeče paprike ostri feferoni po okusu( jaz mam raje pekoč ajvar) 9 strokov česna 7 čebul-velikih 1/4 l kisa za vlaganje 2 žlici sladkorja 2 žlici soli 3/4 l gorčice ( Eta) 1/4 l olja Kis, sol in sladkor pustiš, da zavre. Vse ostale sestavine ( paprika, čebula, česen) zmelješ, ožameš skozi servieto in v mešanici kisa kuhaj 20 minut. Ohladiš, dodaš gorčico in 1/4 l olja. Premešaš, daš v kozarce. Na vrh vsakega kozarčka daj še eno žličko olja. Upam, da sem ti kaj pomagala.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. sep 2005 10:03

Mi pripravljamo podobno, le da paprike prej opečemo, olupimo inočistimo semenje in šele potem meljemo s čebulo in česnom. Mamamia mamamia

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

14. sep 2005 8:23

Mamamia, a mi lahko posreduješ ta ajvar s pečenimi paprikiami? Prosim.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. sep 2005 10:08

Ajta, pošljem recept jutri, ne vem ga na pamet (ker mami le pomagam pri tem, nisem glavna...). Po spominu sodeč se dela enako kot tisti s svežimi paprikami, le da se te prej spečejo in olupiujo ter jim odstranimo semenje, potem pa enako naprej kot si napisala sama, le da mi ne dodajamo gorčice. Moja tašča pa ga dela še z dodatkom jajčevcev, tudi pečenih, in tudi ta je dober, le da ni tako žive rdeče barve kot "naš", ampak malo svetlejši. Ti pošljem še ta recept? Mamamia mamamia

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

15. sep 2005 8:14

Delam (po mojem mnenju) čudovit pečen ajvar, ki je bolj lutenica. Pravzaprav mi je vseeno, zame je namaz za na kruh. Iskala sem takšnega, ki ni kisel, lepo mazav. In res ni živo rdeč kot Etin. Sicer je kar veliko dela s peko paprik, a meni izdelek odtehta, četudi ga pride samo nekaj kozarčkov ) 2 kg rdečih paprik 1 kg jajčevcev sol, kis, olje, sladkor sesekljan česen, sesekljan peteršilj feferoni ali poper Paprike opečeš, pokriješ, da koža odstopi, olupiš in očistiš semenja. Jajčevce cele spečeš v pečici (slabo uro na 180°, jaz jih dam na pladenj kar pod paprike in jih pustim čez več rund), malo ohlajene olupiš, malo razrežeš. Na mesoreznico zmelješ pečene paprike in jajčevce (letos se mi je pokvarila, pa sem na kratko sesekljala v multipraktiku). Daš v kozico in še malo pokuhaš kot marmelado. Po okusu soliš, lahko malo kisa, sladkorja. Med mešanjem počasi dolivaš olje (jaz sem dala kakšen dl oljčnega olja). Veeeliko česna in peteršilja, no, če ga imate tako radi kot jaz seveda. Za makedonsko lutenico bi bilo potrebno dodati še čim bolj ostre feferone, hehe, jaz malo popram. Ko se dobro pregreje in malo prevre, naložiš v pogrete kozarčke, jaz sem na vrhu še malo zalila z oljem, zapreš, počasi ohladiš. Lani mi je v shrambi lepo zdržal celo leto, letos sem naredila iz dvojnih količin. Odprt kozarec se hrani v hladilniku in se kar porabi, če stoji dalj časa, začne plesneti. No, kot vsak odprt ajvar. LP Fani

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti