Priprava kozarcev ozimnice

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

tema odprta - 12. sep 2005 20:44 | ogledi: 4.755 | odgovori: 5

ko gledam recepte praktično noben ne da posebnega poudarka na pripravo kozarcev/steklenic pri pripravi ozimnice...

jezst to delam s pomočjo pare: cca liter vode dam v ekonom lonc, počakam da zavre, namest ventila pa že na začetku nataknem plastično cevko; po tej cevki začne izhajat para s temperaturo okrog 115 do 120 celzija (ekonom lonc le da 2 bara tlaka...). s to paro se potem sterilizira vse steklenice al pa kozarce, delam pa to sprot in po potrebi, ne pa vnaprej - tako se energija ne meče stran; na ta način se ogne tudi tveganju, da bi kozarc poču, ko gre not recimo marmelada in je posledično manj za pucat, če že gre kozarc v franže - samo mal vode... je pa ta način eden najcenejših v primerjavi z gretjem v električni pečici ali čim podobnim...

ostali predlogi dobrodošli...

Drejček

pavka  

član od: 31.5.2005

sporočila: 20

12. sep 2005 21:35

dragi Drejček, ne vem, če je tako gretje kaj cenejše od kakšnega drugega, tudi elektrika oziroma plin sta draga... Jaz grejem kozarce v mikrovalovni pečici. Položim jih z odprto stranjo navzdol na steklen krožnik, ter grejem 3-4 minute na najvišji stopnji, dokler niso suhi in vroči. Grejem jih sproti, po štirje komadi mi gredo v pečico, ravno prav da se ne shladijo. Steklenice pa žal ne gredo v mv, te pa grejem po klasični metodi v električni pečici. lp Pavka pavka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. sep 2005 11:45

Najlažji način sterilizacije je, da daste kozarce pomit v pomivalni strooj (seveda če ga imate) in še vroče, takoj napolnite. Veri

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

15. sep 2005 7:58

Ja, pomivalni stroj na kratek program, če imam več za vložit. Ponavadi nimam, zato dajem kozarce v pečico, prižgem na kakšnih 80°. Ne zdi se mi taka izguba energije, sploh če potem kozarce še pasteriziram v pečici, tako jo pravzaprav samo malo vnaprej ogrejem. In uppsss, potem imam vedno opečene blazinice na prstih, pa naj pazim kakor koli. Ja, in še mikrovalovna, to včasih kar pozabim. Za sproti je super. Malo sem se sicer bala, ker se MVP uničuje, če dolgo greješ nekaj, kar nima tekočine, da bi posrkala energijo. Zato se mi 3-4 minute zdi kar dolgo za prazne kozarce, zdi se mi, da tiste eventualne bakterije potolče že bistveno prej. V mojo pečico gresta samo 2 kozarca, položim jih vodoravno. Od začetka sem cincala, če bi dala zraven še kozarček z dl vode (kot je svetovano v navodilih za MVP), saj na bakterije ne more vplivati, če se zraven pogreje še malo vode. Drejček, zanimiv način, četudi ne razumem najbolje. Sicer tako nimam ekonoma, posledično tudi izkušenj s paro ne. Poleg tega se mi pri vlaganju vedno mudi, vedno podcenim potreben čas, tako imam raje preizkušene in enostavne postopke. LP Fani

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

15. sep 2005 8:13

Nič ne kompliciram, kozarce sproti pomivam v pomivalnem stroju z ostalo posodo. Potem jih takoj zaprem s pokrovčkom in grejo na čakanje do prihodnje sezone. Pri uporabi jih nič več ne pomivam in do zdaj se mi ni še nikoli nič pokvarilo. Ko kozarec napolnim z vsebino, na pokrovček kanem par kapljic špirita, prižgem in takoj zaprem. Tako se porabi kisik in ni skrbi, da bi se kaj pokvarilo. LP

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

15. sep 2005 9:35

Jaz tudi steriliziram kozarce v mikrovalovki. V vsakega dam žlico ali dve vode. Vključim pečico in ko se začne delati para, poberem kozarce ven. Eventuelno ostalo vodo zlijem ven, kozarci pa so zaradi vročine takoj suhi. Potem jih napolnim in počasi ohladim. Wery simpl. lp Julija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti