Priprava svežega čilija

neznan uporabnik

16. sep 2001 2:01

Ajwa in ostali bralci, prava Tabasco omaka se prideluje v Louisiani, kjer ze od leta 1868 gojijo posebne pekoce paprike ki rastejo v slani vodi (morju). Prve sadike so na otoku Avery posadili okoli leta 1860, ko je Edwardu McIllheney-u, bankirju iz New Orleansa prijatelj iz Mehike prinesel nekoliko semen paprike Capsicum fruotescens. Izumil je se vedno skriven, a slavnen recept in zgodovina se je zacela Glavna in najbolj pomembna sestavina Tabasca je posebej vzgojena vrsta pekocih paprik ki popolnoma dozorijo da so mocno rdece barve. Nato jih zmeljejo, fermentirjo do 3 let v hrastovih sodovih, tako kot pri nas vino in vsak sod pred koncno produkcijo (ki je skrivnost) posebej kontrolirajo. Tabasco je zelo visoko koncentrirana pekoca omaka, ki je ni mogoce pridelati nikjer drugje, prav zaradi posebnih pogojev na otoku Avery (slana voda, visoka vlaznost,...). Se vedno ima samo tri sestavine: pekoca paprika, sol in kis, a kolicine so skrivnost. Kolicina njihove proizvodnje je ogromna - imajo 4 linije na katerih se omaka izdeluje in v enem dnevu lahko naredijo 450.000 steklenick! Ce zelite kaj podobnega pripraviti, predlagam naslednji recept. Vsekakor ne bo popolnoma enak, saj so kolicine priblizne, pa tudi staran ni v sodovih: Pekoca omaka (Tabasco) 1/2 kg svezih rdecih pekocih paprik (morajo biti rdece, ne zelene), ociscenih in narezanih na male koscke 450 ml destiliranega, belega kisa 2 zlicki soli Na srednjem ognju kuhamo cilije s kisom in soljo. Naj po malem vre 5 minut. Odstranimo z ognja, ohladimo, in v multipraktiku zmesamo v popolnoma enotno zmes. Vse skupaj precedimo in vlijemo v steklenico. V hladilniku naj fermentira vsaj 2 tedna. (Zgornjega recepta se nisem pripravila, prihaja pa iz "The Chili Pepper Encylopedia") Ce ugibam bi rekla da ste najverjetneje posadili jalapeno pekoce paprike - take podolgovate, priblizno 4-5 cm (lahko zrastejo tudi vecje, a ce ni pravih pogojev - vlage, vrocine, so manjse) premera kaksnih 2 cm. Tako kot vse ostale paprike so najprej zelene barve, in nato se spremenijo v rdece. Jaz jih vedno kupim zelene, ker se rdece prodajajo samo na visku sezone, ko je dovolj ponudbe. Zelene so ze dovolj pekoce in jih lahko uporabite tako kot bi uporabili rdece - razlika je v rahlo drugacnem okusu, in mogoce so rdece malo manj pekoce, a ko vas pece tako ne boste nic opazili. Se en recept kjer lahko pekoce paprike uporabite: Chili con Carne (Cili z mesom) 1 vecja cebula, drobno narezana 1 strok cesna 2 zlicki koncentrirante paradiznikove paste 2 zlici masla 2 zlici moke 1 zlicka suhega oregana 1/2 zlicke mlete kumine 1 in 1/2 zlicke cili praska 400 g paradiznikov iz konzerve (celih, olupljenih) skupaj s tekocino, narezanih 450 g nemastne mlete govedine 400 g konzerva pisanega ali rdecega fizola, opranega, brez tekocine sol, poper po okusu V vecji posodi na srednjem ognju preprazimo cebulo, cesen in koncentriran paradiznik. Pokrijemo in pustimo da se kuha 5 minut. Nato dodamo maslo, ko se raztopi se moko, oregano, kumino, cili prasek, paradiznike in govedino. Kuhamo odkrito 8 minut, obcasno pomesamo. Nato pokrijemo in kuhamo priblizno se 15 minut. Malo pred koncem dodamo se kuhan fizol, kuhamo se 5 minut, dodamo tudi sol in poper po okusu. Pozor: Cili prasek kot ga lahko kupite v prodajalni ni tako pekoc. Lahko ga kombinirate s svojim (verjetno bolj pekocim) praskom ali svezim, narezanim na male koscke ali pa Tabasco omako. Pa dober tek!

neznan uporabnik

18. sep 2001 10:46

Ajwa, žal ne vem. Bolj po slučaju v kakšni večji cvetličarni, semenarni - morda prav zdaj kot jesensko okrasno zadevo. Niti nisem prepričana, če imam sama doma še kakšno seme.

turboA  

član od: 7.12.2010

sporočila: 1

7. dec 2010 22:01

zanima me, če je steklenico v hladilniku potrebno zapreti, ali pustiti odprto? turboA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. dec 2010 8:25

turboA je napisal/a:
zanima me, če je steklenico v hladilniku potrebno zapreti, ali pustiti odprto?

turboA

 

TurboA, dobrodošla med nami. Samo ne vem, ali boš dočakala odgovor na to vprašanje, zadnji odgovor v temi je namreč iz leta 2001 ...

 

Mamamia

mamamia

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

13. jul 2011 7:43

Otrok mi je potrgal še zelene čilije. Uporabim jih lahko, ni tako kot pri kakšnih paradižnikih, ki se naj ne bi jedli še zeleni?

Commis débarrasseur

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

13. jul 2011 10:20

Komot ga uporabljaš, je podobno kot z zeleno papriko.

, upam, da jih otrok ni probal....

lp

mzm

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

13. jul 2011 13:16

Brez skrbi, če bi jih in bi bili pekoči, bi za to že vedela, ker se ne bi dalo preslišati. Sicer pa niso nevarni, le pečejo nekaj časa. Vendar pa vsaj našii mali zeleni še niso ostri, peči začnejo, ko dozorijo.

Sonja

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

27. sep 2016 14:10

Tole je res že zelo stara tema, pa me vseeno nekaj zanima.

Prečital sem, da se lahko čiliji sušijo v sušilniku za sadje. Ali je potem sušilnik še uporaben za kaj drugega? Imam namreč tako divje čilije, da je potrebno tudi nož posebno dolgo spirati, če želimo, da je kruh ki ga odrežemo s tem nožem še užiten.

Matjaž

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

27. sep 2016 15:48

V sušilniku za sadje sem že sušil Bhut jolokio. Seveda je sušilnik potem še uporaben. Posodice sušilnika dobro operite pa bo.

Miroslav Vulović

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. sep 2016 16:54

Pa nikar ne suši v zaprtem prostoru.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti