Vegetarijanski golaž

brigit  

član od: 17.10.2003

sporočila: 20

tema odprta - 11. sep 2005 20:36 | ogledi: 16.455 | odgovori: 6

Lepo pozdravljeni.

Ali mogoče kdo pozna recept za vegetarijanski golaž? Odkar ne jem več mesa, mi včasih zmanjka idej za kosilo. Predvsem poznam zelo malo receptov za jedi, ki lahko stojijo več dni v hladilniku. Ali mogoče kdo pozna alternativo za polnjene paprike ali golaž.

Že vnaprej hvala za pomoč.

brigita

Temo je spremenil(a) brigit dne 11. sep 2005 20:37:39

lucija  

član od: 8.7.2002

sporočila: 403

11. sep 2005 21:12

Kot nadomestilo za meso lahko uporabiš sojine koščke, ki jih prej malo pokuhaš v zelenjavni juhi (ali pa samo preliješ z vrelo juho in počakaš, da se napijejo). Potem narediš golaž kot običajno - čebula, rdeča paprika, malo pradižnikove mezge, vino. Paprike jaz polnim z mešanico riža, tršega ovčjega sira in popečene zelenjave (bučke, melancani, nariban korenček...). Če bi raje take, da so bolj podobne mesnim, jih lahko polniš z mešanico riža in sojinega drobljenca, ki ga dobiš pakiranega (tudi v Mercatorju), ali pa te namočene kocke zmelješ, enako za sarmo. Z enako pripravljenimi kockami kot za golaž lahko narediš tudi segedin. Lazanja: nariban korenček, bučke in zeleno podušiš na čebuli, dodaš pelate, nadevaš v lazanjo enako kot mesni nadev. V ričet pa dam na drobne koščke narezan prekajen tofu in jušno zelenjavo. Tudi v joto gre ta tofu, obstajajo pa tudi neke sojine klobasice. Sporočilo je spremenil(a) lucija dne 11. sep 2005 21:18:14

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. sep 2005 11:46

Namesto mesa lahko uporabljaš pšenično meso=sejtan v baje skoraj vsakem receptu - priznam, nisem še delala, sem ravnokar zvedla za to zadevo v knjigi:Velika Mtejina veganska kuharica ali nekaj takega, poglej v kaki knjigarni, boš dobila sigurno kako idejo tam. V konzorciju imajo celo eno polico z vegetarijanskimi knjigami - res pa je čisto na tleh in jo hitro spregledaš;) če govoriš angleško, je pa tu seveda še dobri stari google;) Vegetarian food, vegetable indian cooking,... Pa maš novih receptov za naslednjih 10let:) Mi sicer jemo meso, ampak res zelo malo, poleg tega pa mi je vedno zanimivo probat kaj nevoega, sploh v kuhinji;) Veri

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

12. sep 2005 12:09

Pozdravljeni, pri nas niti slučajno nismo vegetarijanci, ampak je mami enkrat poskusila narediti paprikaš s sojinimi koščki. Nihče ni pogruntal, samo malo čudno jim je bilo, ker je bilo "meso" popolnoma pusto, brez maščobe ali žilic. Jaz sem med 3M ločevalno dieto naredila tudi musako s sojo, je bila zelo zanič. Morda bi bila komu všeč, recept je v Rinini knjižici 90 dnevno ločevanje živil (mislim, da tole ni točen naslov). Meni osebno je soja najboljša v polpetih, še posebej, če jo kombiniraš z zelenjavo in potem spečeš, ne ocvreš, ker se preveč napije maščobe. Lep pozdravček, S.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. sep 2005 12:50

Jaz sem tudi že goljufala kot Anomis. Delala sem pečenko iz mletega mesa z jajci, pa sem dala samo petino mesa in 4/5 soje. Nihče ni niti opazil. Podobno delamo s polpeti. Res pa je, da mi okus same soje ni preveč všeč. Po moje bo dober vegetarijanski golaž nastal tudi tako, da na precej čebule, ki jo zmehčaš na olivnem olju, prepražiš na kocke narezan krompir. Ko se ta po vrhu zmehča, dodaj še stisnjen česen, malo popra in soli, sesekljan zelen peteršilj in še malo duši. Potem pa dodaj na kose narezano zelenjavo: korenje, papriko, por, bučke, cvetačo, paradižnik. Previdno premešaj in pusti, da se na mejhanem ognju zelenjava zmehča. Dodaj še fižol iz konzerve, pa morda čičeriko in koruzo. Vse skupaj potresi z malo moke ali pa z naribanim surovim krompirjem, ki je odličen zgoščevalec golažev in juh, premešaj in zalij s toliko vode, da je zelenjava pokrita. Ko zavre, lahko dodaš še malo tekoče sladke smetane, jed umakni z ognja, obilno potresi s sveže naselkljanimi zelišči in v krožnike z njo. Mamamia mamamia

brigit  

član od: 17.10.2003

sporočila: 20

13. sep 2005 8:01

Najlepša hvala za pomoč. Še ta teden bom poskusila narediti golaž. Lep pozdrav vsem. brigita

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

25. sep 2005 13:19

hojla, v redu vegetarijanska alternativa golažu je rataouille - en recept za to jed, ki prihaja z juga Francije, je tudi v bazi http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=2576. Podoben je tud tale: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=1163 Sicer je ratatouille bolj "gost" kot golaž, ga pa lahko ponudiš z istimi prilogami. Fino je tudi, ker ga lahko skuhaš več in zamrzneš/shraniš v kozarce, pa kasneje uporabiš za hitro kosilo. še ena alternativa: peperonata. tudi za to je recept v bazi http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=1914 za polnjene paprike pa tudi obstaja več brezmesnih variant; najbolj enostavna je ta, da namesto mesa med riž zamešaš na koščke narezano poljubno zelenjavo, sicer pa delaš, kot si bila navajena prej. Lahko jih polniš tudi s krompirjem.V bazi sem pa jaz našla naslednjo možnost, podobno klasičnim polnjenim paprikam: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=5464 sicer imaš pa še veliko idej za paprike, pečene v pečici - malo pobrskaj po bazi Kar se tiče pomanjkanja idej za kosilo brez mesa, je pa to tipičen "začetniški problem", ker spreminjaš svoje navade. Meni je bila pred leti pri tem zelo v pomoč knjiga Zelenjavne jedi. Izdana je bila leta 1983 pri CZNG, avtorji so Jožica Pirc, Edvina Novak in Damijan Ovsec; vprašaj v knjižnici, če jo imajo. Notri so tako jedi z mesom kot brez, ampak je slednjih toliko, da brez težav najdeš kaj, kar ti bo všeč. Druga vegetarijanska kuharica, ki je meni zelo všeč, je pa Sodobna vegetarijanska kuhinja; ta je novejša in jo lahko tudi kupiš v knjigarni. obilo veselja pri kuhanju, Maja.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti