Holesterol

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

tema odprta - 11. sep 2005 8:07 | ogledi: 14.879 | odgovori: 20

čeprav sem bolj drobne postave,imam kar velik holesterol.Dali so mi tablete,a jaz bi ga rada zbila z kako drugo rečjo.Pravijo,da pomaga pitje zelenega čaja.KAKŠNE IZKUŠNJE imate vi.Velika hvala se sliši tudi o pitju FLOR.ESSENCE.Kaj menite vi?

Bernarda

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

11. sep 2005 8:45

Moj mož kolesari vsak dan, tudi hoja pomaga. Od 9 ga je spravil na 3,7. Pri hrani pa se le pazi, da ni premastna. Srečno!

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

11. sep 2005 8:58

Dolgoletni prehrambeni "tretma" proti holesterolu, ki ga prakticira moja tašča, in pri njej super deluje, je sledeč: - nič več mesa, nobenega, niti belega - nadomestila ga je s tofujem; - od maščob uporablja le še olivno olje; - vsak večer jogurt z lanenimi semeni; - veliiiiko sadja in zelenjave (surova ali pa dušena, kuhana, nobene hude zabele); - samo in izključno polnovreden kruh iz NEbele moke - vsak dan telesna aktivnost (kolesarjenje, hoja, pozimi sobno kolo); - nobene smetane - uporablja sojino; - samo posneto mleko; - nič več sira (razen za redke poslastice); - nobenih sladic (no, včasih se pač pregreši...., ampak domače sladice so vse iz pustih skut, nemastnih jogurtov, itd..... ); - sama si pripravlja tudi marmelade in sokove, tako da je vse manj sladko; - skuta in jogurti so vedno pusti ali manj mastni; - polnozrnate testenine; - zelooo malo soli, nič popra. To je približno vse, verjetno sem sicer kaj pozabila, ampak v osnovi smo tam... aja, predvsem pa veliko samodiscpline!!!!. Po vseh teh letih je še vedno brez tablet proti holesterolu, pa čeprav je imela zelooo povečanega, ko so ji ga odkrili. S pravo prehrano ga je v celoti oklestila in ga tudi po toliko letih še vedno nadzoruje izključno tako. Lp, tjas

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

11. sep 2005 11:35

Mojemu možu poleg šestletni strogi dieti, se pravi nakratko samo kuhano zelenjavo brez zabele, brez mesa, rezina graham kruha na dan, ni znižala maščobe v krvi. Tjas brez zamere, mojemu možu stroga dieta ni pomagala. lep pozdrav

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

11. sep 2005 11:47

Verjamem anamarija. Kolikor sem ugotovila v pogovoru z ljudmi, taka dieta nekaterim zelo dobro pomaga, drugim ne učinkuje čisto nič in morajo obvezno jemati zdravila - očitno smo si ljudje od znotraj pač različni. Mislim pa, da ima nekaj zraven tudi "dober" in "slab" holesterol in koliko imaš katerega.... Ampak saj veš, vredno pa je probat. Mnogim pomaga, malo bolj strog, sicer pa zdrav način prehranjevanja normalnemu človeku načeloma tudi ne škodi. Fizična aktivnost je pa na sploh priporočljiva za vsakogar. tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

11. sep 2005 13:21

Bernarda, o holesterolu lahko veliko povem iz lastnih izkušenj, pa tudi o pivišanih triglecirdih, ki so še malce bolj zoprna zadeva od povišanega holesterola. Tudi sama sem nekaj let jemala zdravila za znižanje holesterola in ob tem tudi pazila na pravilno prehrano ter predvsem za zmerno gibanje. Strogost diete je odvisna od povišanih vrednosti. Če te niso veliko nad mejo normale, bo dovolj nekaj blažjih ukrepov, predvsem glede uporabe maščob in to je preprosta zdeva. Je pa za nižanje holesterola in posledično tudi trigliceridov najpomembnejše zmerno, a redno gibanje: sprehodi, kolesarjenje, zmeren tek, rolanje, plavanje. Čim manj adrenalinskega torej. Glede hrane pa: mesu se ni treba odreči, razen svinjskemu in mastnim delom pri drugih vrstah mesa. Z jedilnika je treba črtati maslo, zaseko in podbne maščobe živalskega izvora, saj so te največji strup za nastajanje holesterola. Torej nič cvrtega mesa in peciva (pozabiti na krofe, flancate in podobno). Tudi razne salame, paštete in drugi izdelki iz predelanega mesa so na listi prepovedane hrane pri tistih z povišanim holesterolom, torej se jim je potrebno odreči. PA rumenjakom, majonezi, kisli smetani in raznim oreškom - za te mije prav v tem tednu zdravnik pojasnil, zakaj jih tisti s povišanim holesterolom ne smejo uživati, čeprav ponekod lahko prebereš, da so koristni. JAz pač verjamem zdravniku - upoštevajoč, da sem zaradi prekomernih maščob dobila vnetje trebušne slinavke ti je jasno, da sem se temeljito pozanimala o tem, kaj smem jesti in kaj ne. Meso je najbolje jesti dušeno v lastnem soku (s teflonsko posodo ne potrebuješ niti kapljive maščobe) ali kuhano, tudi na žaru pečeno je dovoljeno uživati, le da pri perutnini inribah odstraniš kožo. Mož naj je veliko zelenjave in sadja, krompir, riž in testenine tudi sama uživam in še zdaleč ne zgolj iz polnozrnate moke, pač pa kar običajne, res pa je, da v zelo zmernih količinah in več kot tri ali štirikrat na teden. Kruh pa jem zgolj črn ali polnozrnat, belemu sem se čisto odrekla. Pa mlečni izdelki so priporočljivi, sploh jogurti in skuta, a zgolj iz posnetega mleka, torej tisti z 1,6 ali 1,3 maščobe - tega je na policah več kot dovolj. Od sirov kupujem šmarski rok, ima okoli 20 ostrotkov maščob in trudi zelo dober je.Zčimbe lahko uporabljate vse, razen ostrih pekočih (sčepec popra občasno ne škodi, so me podučili, ko sem bila v bolnišnic), a nikakor naj ne bo redna sestavina. Sicer pa imam doma list, na katerem je napisano vse, kar je prepovedano in kaj dovoljeno, pa ti ga lahko faksiran ali pošljem po elektronski pošti. Ali pa greš preko najdi.si, vtipkaš holesterol in se ti prikaže kar nekaj strani, kjer najdeš vrsto uporabnih napotkov. Jaz sem list s priporočljivo hrano sicer dobila v zdravstvenem domu. Torej, začnite zmerno, vse pa je odvisno od tega, za koliko so vrednosti povišane. Jaz sem ob zdravilih potrebovala dve leti, da sem znižala vrednosti, potem sem kakšno leto raven obdržala, a potem, ko je disciplina popustila in ko sem zanemarila gibanje, pa še nekaj str3sov je bilo, se mi je vse podrlo inkončalo se je, kot sem omenila - z vnetjem rtrebušne slinavke zaradi preveč trigliceridov v telesu. Gibanje pa - za začetek vsaj po ura zmernega sprehoda trkrat na teden, še bolje pa seveda, če gre večkrat. Če doslej ni bil vajen gibanja, bo za začetek to dovolj, potem pa naj se intenzivnost postopoma stopnjuje. Toliko. Če te še kaj zanima, sporoči, pa še kaj napišem, zdaj so mi te težave namreč zelo blizu. Pozdrav, Mamamia mamamia

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

11. sep 2005 14:08

Nisem rekla, da Bernarda sme jesti vse, svetovala bi ji pač naj ne pretirava, ker s tem trpijo živčki. Bernarda, svetovala bi tii, da si kupiš aparat za merjenje holesterola, tako boš videla kaj smeš in kaj ne smeš.Jaz sem ga naročila v Sanolabor pa sem zelo zadovoljna. Bernarda, Tjas in Mamamia lepo lepo pozdravljeni

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

11. sep 2005 16:16

JOj, anamarija, jaz sem vse pomešala. Mislila sem, da Bernarda sprašuje za moža, ne pa zase. Upajmo, da se bo oglasila. Mimogrede, ob sprejemu v bolnišnico je bil moj holesterol tam okoli 15, vrednost trigliceridov pa 41 (normalna mejna vrednost pa je 1,7). Ukrepi so bili temu primerni, šok terapija, in je učinkovalo. Prihiodnji teden grem po dveh mesecih znova na merjenje vrednosti maščob in prav zanima me, kaj bo pokazal rezultat, glede na ro, kaj in kako se prehranjujem. Je pa res, da še nisem grešila, čeprav je bila nedavno potica tako z elo mamljiva, malinov atorta za hčerkin rojstni dan...Da o kozarcupenine ali rdečega vina ne govoreim. Aja, ko smo že pri hrani - jagodičevje je ena najbolj priporočljivih vrst sadja za holesterol in trigliceride, sploh borovnice. Pozdrav, mamamia mamamia

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

11. sep 2005 19:34

toliko nasvetov ste nasuli,a meni je zdravnik rekel,da verjetno nimam holesterola od napačne prehrane,ampak ,da je to dedno.Z HRANO SEM tudi poskusila,a holeterol je še vedno 9.ZATO SE ZANIMAM ZA ZELENI ČAJ.,kollesarim večino ob sobotah in nedeljah,med tednom pa bolj tako-družina ,obveznosti....STRESU SE PA JE v teh časih tudi težko ogniti-pravijo da tudi ta upliva na holestero.HEMOPATSKO ZDRAVLJENJE pa tudi ne vem ,če je primerno.AKUPONKTURA VEM DA NI. Bernarda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

12. sep 2005 9:23

Bernarda, pri meni je situacija podobna. Imam tako gensko zasnovo, da bom s holesterolom in posledično s trigliceridi vedno imela težave, saj imam najbolj nemogočo kombinacijo: slaba genska zasnova, slaba presnova in za povrh poklic, ki je zelo stresen. Vrednost holesterola devet še ni tako zelo visoka, da bi bila potrebna panika, za ukrepanje pa je že čas. Ne glede na obremenjenost med tednom si boš morala vzeti čas za gibanje. Veš, meni je zdravnik, ko je po prvih ugotovitvah glede moje slinavke stal ob moji postelji, rekel samo to: No, gospa, da slišim, kako boste živeli odslej? In sem mu nanizala dve bistveni spremembi, ki ju bom vnesla v svoje življenje, in sem se tega tudi držala. Ne sme biti izgovora, da smo utrujene in ni časa. Je čas in če smo utrujene bo polurni sprehod, pa magari ob devetih zvečer, dobro del. Nekje je pač treba začeti. Tudi moja mama, zdaj stara 67 let, ima težave s povišanim holesterolom, in to ne zaradi hrane, kaj šele zaradi premalo gibanja. Vedno je jedla zdravo: nikdar mastnih prekajenih stvari, prevladovala je zelenjava, tudi sadja je pojedla veliko, pa žitaric, jogurrtov, sira, vedno se je veliko gibala na svežem zraku, navsezadnje živi v bližinigozda. Pa ima aterosklerozo, o holesterolu raje nebi rekla nobene več, pa še težave s srcem. Torej te zastopim, kako je, če nimaš več rezerve v hrani, da začneš dieto zoper to zoprnijo. Aja, pozabila sem še dodati, da jej čim več rib, plavih in belih, še posebej kuhanih. Če jih pečeš na žaru, ne jej kože.. Ješ lahko tudi konzervirane sardine, le odlje odcedi (to je tudi edina konzerva, ki jo smemo uživatiljudje s težavami, kot so naše). Smo pač sorta kljudi, kimora nase še posebej paziti, in za očuvanje zdravja je vredno poskusiti. Upam, da ti bo uspelo. Lep pozdrav, Mamamia mamamia

bojta  

član od: 9.9.2005

sporočila: 1

12. sep 2005 9:31

Zjutraj na tešče spijte jabolčni kis in jejte veliko zelja( ni važno v kakšni obliki),uspeh zagarantiran,samo ne čez noč,mesec,dva,tri.lp bojta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti