Prebranec

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

tema odprta - 7. sep 2005 11:42 | ogledi: 6.666 | odgovori: 6

Zanima me, kaj točno je prebranec. Vem, da boste rekle, da je recept v bazi, a rada bi vedela kako se dela in oh in sploh o prebrancu.

Kakšna gospodinja sem, da ne vem kaj je to, ne?

Ma nisem tako slaba gospodinja kot se delam. Le izpopolnjujem si znanje.

Hvala vam ženskice in lep pozdrav

MIRJAM  

član od: 29.10.2001

sporočila: 138

7. sep 2005 12:24

Ne se smejat, še manj pa biti jezna. Jaz kupim kar Prebranec od Ete Kamnik in za moje pojme ni boljšega kot je ta. Dam ga v ognjevarno posodo in zapečem v pečici, zraven postrežem kako kranjsko klobaso ali pa suho salamo in to je to. je pa to fižol kot pasulj samo da je bolj redko.

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

7. sep 2005 12:29

Mirjam, jaz se ti ne smejem, ampak se kar strinjam s tabo. Eti se je prebranec res dobro posrečil, ima zelo "domač" okus. Mogoče če bi kje dobila preverjen in dober recept bi se ga tudi sama lotila. Lp, Tina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. sep 2005 13:55

Ajta, prebranac je jed, ki jo poznajo predvsem v naših nekdanjih južnih republikah, predvsem v Srbiji (Makedonci zelo poodbni jedi rečejo gravče na tavče - razlika je v dodanih začimbah). Osnovna jed je takšna, da skuhan fižol spečeš v pečici z veliko čebule in še nekaterih drugih začimb, je pa se predvsem ob jedeh z žara. Čeprav ga sama zelo rada jem čisto smega ali pa zgolj s kakšno dobro klobaso. In res je, kar sta napisali Mirjam in Lunika. Etin prebranac je povsem blizu tistih najboljših, pravih prebrancev. Namesto packanja v kuhinji si ga torej mirno privošči. Mamamia mamamia

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

8. sep 2005 19:04

Kaj pa recept? Dejte, no, bodite tak zlate in mi ga posredujte. Kakšnega dobrega. Hvala in lep večer

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

8. sep 2005 21:41

Jaz delam prebranec takole: na olju prepražim veliko čebule, dodam malo paradižnika (lahko tudi mezge ali paradižnika iz pločevinke), dušim, dodam tolčeno papriko, česen, peteršilj, solim, popram, zalijem z malo vode ter malo pokuham, da dobim gosto omako, v katero vmešam kuhan bel fižol (lahko tudi iz pločevinke), nadevam v glinene skledice, ki sem jih kupila prav v ta namen in na cca 150°C pečem kakšno uro. Če želimo, da je jed ostra, dodamo v omako pekočo papriko ali feferon. Nekje sem slišala, da je makedonski "gravče na tavče" narejen s sladko papriko, srbski "prebranac" pa naj bi bil oster. Sama naredim eno srednjo varianto. ddarinka Sporočilo je spremenil(a) ddarinka dne 08. sep 2005 21:42:14

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

9. sep 2005 8:46

Jaz pa delam "tavče" tako, da prepražim eneke dele čebule, paprike, paradižnika, veliko česna, peteršilja, začimb, malo ljute paprike. Ko je masa homogena, jo dodam v fižol in v pečico z njim. Včasih dodam še domače klobase, vendar imajo moji to zelo radi in jedo le s kruhom. Ta recept mi je posredovala Slovenka, ki je živela v Makedoniji. Lp Tina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti