Jagnje na žaru

standi  

član od: 15.9.2003

sporočila: 4

tema odprta - 2. sep 2005 9:20 | ogledi: 14.952 | odgovori: 8

Ojla, naredili smo napravo za peko jagneta na žaru, sedaj pa ne vemo kako pečt in s čem jagnje začinit. Prosim pomagajte mi, da bo jagnje najboljše kar se da z žara.

L.P. Markus

Markus Standi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. sep 2005 9:44

Žar ali raženj? Je kar nekaj razlike; žar vemo kaj je, raženj pa tudi. ČE gre za raženj, je jagnje dovolj začiniti s soljo, premešano s stisnjenim česnom (ne preveč, saj je meso nežno) in dodati čisto malo popra. Počasi naj se vrti vsaj dve uri (sicer je odvisno od velikosti), vrtenje ne sme ponehati niti za trenutek, saj se meso lahko hitro zažge. Za na žar pa poleg klasičnih začimb - sol, malo popra, lahko dodamo še strt rožmarin, ki se jagnjetini zelo lepo poda, kaj drugega pa že ne več, saj bi premočno začinjanje "ubilo" okus tega nežnega mesa. Pozdrav, Mamamia mamamia

standi  

član od: 15.9.2003

sporočila: 4

2. sep 2005 9:56

Ja seveda sem mislil na ražnju - jagnje se bo vrtelo nekje 8 obr. na minuto. Pekel se bo celi jagenjček. Prosim za pomoč, ker nimam pojma kako začinit in kako pečt in na kaj treba seveda najbolj pazit? Markus Standi

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

2. sep 2005 10:03

V bistvu je že mamamia vse povedala, jaz dodajam le še izkušnjo oz. nasvet mojstra, ki že vrsto let peče odlične jagenjčke in odojke: SAMO SOL IN OLJE ZA MAZANJE! 4 pesti soli- jagenjčka nadrgneš zunaj in znotraj, med peko ga s čopičem mažeš z oljem (olivnim, belim...). Paziš, da spodaj ni preveč vroče žerjavice, da se ne zapeče preveč. Možak ne kuri direktno pod jagnjetom ampak posebej in žerjavico z lopato dozira pod jagnje- tako lažje kontrolira temperaturo. V.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. sep 2005 11:42

VilmaS, to pa je samo še pika na i. Pri nas doma je tak mojster moj oče, ki niti ne želi meti avtomatskega ražnja, ampak še kar sam vrti na lesenem kolu. To je potem že prava družinska fešta, ne? Mamamia mamamia

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

2. sep 2005 12:23

Jagnje že tradicionalno pečemo na morju. Pečemo enako kot VilmaS. Pomagamo si z upognjeno pločevino z enim delom na tleh in enim delom v zraku po vsej dolžini jagenjčka. Pločevina zadržuje toploto ognja in jo usmerja v jagenjčka - zelo prav pride v vetrovnem vremenu. Na spodnjem delu pločevine se kuri ogenj. Naj samo še dodam, da moramo med peko skrbeti za žerjavico, ki jo nalagamo pod jagenjčka po vsej dolžini. Pozorni moramo biti na širše dele, tj.zadnje krače, da se tudi oni spečejo do kosti. Zato zadnje pol ure peke podlagamo več žerjavice pod ta del, drugam pa glede na zapečenost manj, da se nam preveč ne zapeče. Rado se zgodi, da dovolj oziroma že preveč pečeno meso na teh delih kar razpoka oziroma se odpre. Če je meso pečeno dovolj, preizkusimo tako, da nož porinemo do kosti v jagenjčka. Če je nož samo masten, brez sledu krvi, je jagenjček pečen. Če se vam pri peki na koži nabira sokrvica (se dogaja pri odojku), le to obrišite z bombažno krpo, da se kožica lepo hrustljavo zapeče tudi na tem mestu. Zraven se prileže čebula, paradižnik, paprike (samo soljene ali v solati), domač kruh pa tudi pečene paprike. Pa seveda dobro vince. Dober tek!

standi  

član od: 15.9.2003

sporočila: 4

2. sep 2005 14:13

Kaj pa eni - pravijo, da ga dajo v paco za 24 ali pa 48 ur kako je s tem, kako mora biti jagnje očiščeno, kaj vse se vazme iz njega? TOrej začimbe za raežnj so samo sol in poper??? L.P. Markus Markus Standi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. sep 2005 14:31

Ja standi, samo sol in malo popra za raženj, mi damo tudi čisto malo česna za jagnje in malo več za odojka. Sicer pa oboje natremo s soljo po notranji in zunanji strani in pustimo čez noč na hladnem. Jagnje pa mora biti popolnoma očiščeno, torej tudi vseh notranjih organov, da je trebušna votlina lepo prazna. Glede stegen pa upoštevaj župcin nasvet, da je treba proti koncu pečenja žerjavico na tistem delu malo "ojačati", saj potrebuje več toplote, da se speče, kot na primer trebušni del ali pleča. Žerjavico je potrebno vedno imeti na kupu malo proč od samega ražnja, in jo potem po potrebi dodajati pod jagenjčka ali odojka. Zao je super, čeimate avtomatski raženj, saj lahko zadevo obvlada en sam mojster. Moj oče je pač starega kova in avtomat uporablja le, če peče dve živalci naenkrat, sicer pa ima raje družbo - tačas, ko on ureja žerjavico, "pomočnik" vrti raženj, in to je tudi edino, kar sme početi med peko. Je pa raženj res ena zabavna reč. Se mi že sline cedijo po kakšnem kozličku, tega imam namreč najraje. Mamamia mamamia

standi  

član od: 15.9.2003

sporočila: 4

2. sep 2005 15:15

ooo lepo mi pomagate hvala vsem. Ali še ve kdo kaj posebnega ali pa kak poseben način peke da je še bolj dober jagenček? L.P. Markus Markus Standi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti