Margarina ali maslo v pecivu

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

tema odprta - 1. sep 2005 12:19 | ogledi: 10.340 | odgovori: 23

Marsikdo pri pecivu nikdar ne uporablja masla ampak ga zamenja z margarino. Kakšna je pravzaprav razlika v okusu in strukturi testa (če sploh je).

lp

Vlado

Temo je spremenil(a) Vlado dne 01. sep 2005 12:19:27

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

1. sep 2005 12:34

pravega masla itak ni za kupit. Pecivo z maslom je pa izjemno rahlo in se "topi v ustih". Piškotki so krasni, krhki. Ampak, kot rečeno, v trgovinah dobiš samo surovo maslo. Tu pa vidim razliko samo v okusu - enostavno so kreme bolj fine, in testo ima zame boljši okus. V strukturi testa ali v sami pripravi pa do sedaj še nisem opazila nobene razlike. Lisa

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. sep 2005 12:55

V maslu je preveč vode, ki je v margarini ni. Je pa tudi meni boljše z maslom. Če pa se pecivo še takoj poje, tako ne vidim problema. lp Vesna Vesna Milek Recko

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

1. sep 2005 14:59

Preberite članek v prilogi Delo in dom, 31.08.2005 z naslovom Margarina ali maslo?. Ne piše sicer o tem kaj je boljše za peko, amoak kaj je zdravo, kaj ne. Lep pozdravček, S.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

1. sep 2005 15:21

Definitivno je razlika v okusu, še posebej se pozna v krhkem testu. Glede tega, kaj je bolj zdravo - mastno pecivo ze po defaultu ne spada med zdravo hrano. Pise pa tako ali tako vsak po svoji vesti, verjame pa vsak po svoji pameti. Lep pozdrav, Sonja

ines  

član od: 30.11.2004

sporočila: 91

1. sep 2005 16:03

Mislim da je precejsnja razlika pri krhkem tesu in pri piškoti, ki imajo za bazo krhko testo (linški, volovska očesa in še kaj podobnega). Tam se fini okus masla čuti in se ga splača dati note - vsaj enkrat, da vidiš razliko in se odločiš, kaj ti je bolj všeč. Glede zdravja - maščoba je maščoba in treba je biti zmeren pri količini.Za moj okus je maslo bolj okusno tudi v maslenih kremah, kjer margarina nastopi preveč ostro. ines

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

2. sep 2005 7:18

Naslednjič definitivno poskusim peči sladice z maslom! Priznam, da nisem še nikoli poskusila - to pač izvira iz učenja pri naših mamah. Pri nas namreč še nikoli ni nihče kupil masla in potem človek misli, da je tako pa sigurno boljše. No, res se učimo celo življenje. Lep pozdravček, S.

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

2. sep 2005 8:17

Sama vedno uporabljam za peko in kuhanje samo maslo. Lisa, ne vem, kaj si mislila s tem, da pravega masla ni za kupit?? Surovo maslo je seveda pravo, kuhano maslo pa si vsak sam naredi tako, da maslo "spusti" v ponvi, ga malo povre in shrani. Tako maslo je dolgo časa obstojno, posebno še, če ga hranimo v hladilniku v zaprti posodi. Kar pa se vode tiče, je je v margarini ravno toliko kot v maslu, ali pa še več. Margarina je umetno narejena s hidrogeniranjem olj (menda tudi tistih iz nafte???) in je nezdrava. Slišala pa sem, da je Becel margarina manj škodljiva od drugih. LP lenča

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. sep 2005 9:53

Tudi jaz za peciva in kreme uporabljam samo maslo, ni primerjave v okusu. Je pa jasno, da je maslo maščoba živalskega izvora in zato zdravju manj priporočljiva kot margarina, ki je pač rastlinskega izvora. Tisti, ki moramo paziti maščobe, masla ne smemo jesti, ampak če ni stroge prepovedi se tistih nekaj kosov peciva ali potice (v to bi bil še največji greh dati margarino) nikomur ne bo poznalo. Saj ne poje vsak dan četrt kg masla... Mamamia mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

2. sep 2005 10:19

ravno to sem mislila, kar sem napisala - za kupit se dobi surovo maslo, ne pa maslo, ki je bilo navedeno v vprašanju! Vlado je spraševal za maslo in tako sem odgovorila. Maslo si le še redko kdo pripravlja, za kupit ga pa ni. Je pa presneto velika razlika, če za pečenje upurabiš maslo ali pa surovo maslo! Vsekakor bistveno, bistveno večja kot med surovim maslom in margarino. Lisa

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

2. sep 2005 10:33

kako pa narediš maslo in kako surovo maslo - ali ni to tako, da stepajo smetano, dokler en nastane maslo in tista "voda" - nekateri pravijo temu pinjenec, nekateri pa drugače... Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti