Neokusna piščančja prsa

pasicleo  

član od: 10.11.2004

sporočila: 3

tema odprta - 31. avg 2005 12:08 | ogledi: 7.635 | odgovori: 9

Ljudje pomagajte! Ko sem bila majhna, je vsak piščanec bil zelo okusen, hrustjavo pečen ali kuhan, brez posebih receptov, vržen na olje itn - pa vseeno vedno za prste polizat. Ok, imeli smo lastne piščance.

Sedaj ne živim z starši in tem kupljenim piščancem hočem nekaj dodati, da pridobi na okusu. Vegete in podobne skupaj sestavljene kupljene začimbe mojemu fantu ne ustrezajo. Pa še kar koli dam, kupljena piščančja prsa se mi nikoli ne zdijo tako ukusna, kot domče piščančje nogice do zlato-oranžnega spečene. Ali imate kakšen nasvet, sej verjamem da ste temo že milionkrat premleli, zanima pa me le kako pridobiti okus piščanca, imate kakšno posebno kombinacijo začimb, ki jo sestavite sami? In kakšen hiter recept za speči v ponvi za začetnike bi prosila. Hvala in dober tek danes.

pasicleo

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

31. avg 2005 12:21

Jaz za piščanca prisegam na čebulo, majaron in papriko v prahu, druga različica pa je curry. V obeh variantah rata piščanec dober, pa sej prava mešanica začimb pomaga vsaki jedi. Če ga boš pred kuhanjem/peko nekaj časa marinirala (recimo olivno olje, limonina rezina, majaron ali pa belo vino in spet začimve...) bo zagotovo veliko bolj okusen. Pa tudi ce ga boš potem le popekla v suhi ponvici. Lp, tjas

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

31. avg 2005 12:23

Ojla, nimaš kaj piščanci domači so zgodba zase. Na tržnici BTC imaš gospo, ki prodaja domače piščance in kokoši. So zelo okusni, natančno takšni kot ti želiš. Drugače pa jaz piščanca solim in posujem z mešanico začimb Kotany za pečenega piščanca in mletim česnom. Včasih pa ga prej namažem z senfom. Drugi način, ki pa piščancu da hrustljavo kožico pa je, da osoljenega piščanca skoraj spečeš, tik pred koncem pa kožo namažeš z mešanico kisa in meda in daš v pečico da se fino zapeče. Tako koža postane hrustljava. Hiter način? Kose piščanca začiniš po želji in daš v pomaščeno ponev, pokriješ da se počasi peče in duši, obrneš in na koncu zaliješ z malo vode in vina, da dobiš omako. Vmes lahko daš koščke paprike. Vzameš kos piščanca, začiniš in daš v pomaščeno ponev, zraven na koščke brokoli, cvetačo, korenje, stročji fižol. Zaliješ z malo vode in dušiš da se zelenjava skuha. Vmes kos piščanca obrneš. Pobereš zelenjavo na krožnik, kos piščanca pa še malo popečeš.

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

31. avg 2005 12:24

Okus domačega piščanca boš s kupljenim težko pričarala, saj veš sama. Tudi okusa piščančjih prsi in nogic ne gre primerjati. Mogoče ti bo novo, da velja tudi obratno - mi, ki smo od nekdaj navajeni kupljenih piščancev, nam je domač čuden in ne preveč dober. Tako da... Speči v ponvi? Enostavno je, če piščanca nasoliš, malo popraš, mogoče malo stisnjenega česna in ga daš peč v ponev. Naj se na obeh straneh nekaj minut zlato-rjavo zapeče, nato ga lahko pokriješ in še malo dušiš. Tanjši zrezki iz prsi so hitro pečeni (če jih pečeš predolgo, so suhi). Če pečeš cele kose piščanca, nogice ipd., je potrebno malo dalj, mogoče 1/2 ure, da se prepeče do kosti. Moja tašča da zraven še celo čebulo in peče 1 uro, da meso odstopi od kosti, meni se to zdi predolgo. Kakor komu paše. Začimbe? Počasi in po vrsti poskušaj. Paše rožmarin, majaron, timijan, limona... in kar ti je pač všeč. Meni je všeč okus piščančjih prsi, če jih narediš po receptu za Piščančji žur (v bazi). Ni pa v ponvi in ni na hitro. Pozdrav, Fani

pasicleo  

član od: 10.11.2004

sporočila: 3

31. avg 2005 12:47

hvala, zakon ste. ha ha, Trixi, jaz sem na obali ne v LJ :(, fantu pa je všeč okus nogic, le groza mu je lupit jih od kost. Folk, probala bom sedaj prvo eno izmed tega brez zelenjave (ker fant ne je zelenjave in mu vsemu "pokvari" okus, meni pa je glih to fajn. Naslednjič pa piščančji žur - kolegica pravi da je ultra dober za prste polizat, da še en teden potem govorijo kak dober je bil (če ti znese da ne zgleda sesirjeno). upam da mi bo zneslo. Fani sej verjamem, to je kot če bi vsi rekli, da jim je všeč domača goveja juha (taka bolj močna), nekaterim se seveda želodec 3x obrne, nekaterim ki so navajeni je fajn, sej štekam, valda. lp, lea. pasicleo

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

31. avg 2005 12:52

Kakšne imate pa ideje za celega piščanca? Ko sem kupovala zamrzovalno omaro, sem vzela tako, ki ima ekstra velik predal za noter spraviti ameriško velikega purana. Moj jezik me je pripeljal do tega, da je sedaj predal poln - dva domača piščanca (od mame). Nadevati ali razkosati??? Recepti na plan!!! Loni Makaroni

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

31. avg 2005 13:07

Hej Loni, Jaz ga samo "razprrem" in očistim sredino. Po potrebi "počistim" še kožo, da ni perja. Potem pa ga mariniram čez noč po tem receptu: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4635. Ponavadi dodam v marinado še eno limono, razrezano na kolutiče. Imamo pa v službi enega američana, ki vsak november doma pripravlja tapravo zahvalno večerjo s puranom in vsem ostalim. Če bi te zanimalo, ga lahko vprašam za njegov recept za "thanksgiving turkey". Lp, Tjas tjas

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

1. sep 2005 8:11

Pozdravljeni, nekaj tako enostavnega pri peki piščanca pa le velja. Dišave gor ali dol, nadevan ali ne - seveda po želji, ampak zame je pomembno, da je piščanec reeeees doro pečen, kar pomeni, da pride iz pečice v zlatorjavi ali kar temnozlato rjavi barvi. Takrat pridemo na svoj račun tisti, ki radi obiramo kosti. Uh kako so sladke. Če pa imajo še okus po domačem, pa toliko bolje. Lp oliva

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. sep 2005 9:44

Piščančja prsa bodo manj pusta, če jih pred pripravo narežemo na trakove in mariniramo z malo svetle sojine omake, olivnega olja in ingverja. Dodamo še malo česna. Potem na malo maščobe meso dobro prepražiš, da je lepo rjavo. Moji otroci ga jejo kar takšnega, skupaj s rižem ali krompirjem, včasih pa naredim še omeako. V tem priemru meso zalijem z malo vina in ko povre, dodam še malo ingverja, po potrebi dosolim in zalijem s sladko smetano, da se naredi omakca. Če delaš z omako je morda meso dobro opražiti na čebuli. Ko zmanjka časa naredim na enak način kar cele fileje (v tem primemu jih zgolj prerežem na pol, da so tanjši) in tudi niso suhi. Je pa res razlika med piščanci, kupljenimi na tržnici pri "mamkah" in tistimi iz samopostrežnih trgovin, in med piščanci, hranjenimi na kmetiji ali v valilnicah je seveda razlika že v strukturi mesa. In tu nobena začimba ne pomaga do večje sočnosti. Pozdrav, Mamamia mamamia

kos  

član od: 14.7.2005

sporočila: 27

1. sep 2005 12:17

Prosim kakšen dober - preizkušen - recept za izdelavo domačega vinskega kisa. Hvala in LP, Irena kos

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti