Kuhanje fižola

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

29. mar 2007 6:48

marelica je napisal/a:
Ma dajte mi prosim povedat kaj naredim narobe, da mi tako napiše kot je kobri1. V mojem postu sem potem spreminjala sporočilo da se mi je normalno izpisalo. marelica

 

Mislim, da piše velike črke takrat, ko je zgoraj v okenčku izbran "format".

Kadar je "Odstavek", je pa normalno.  Pri takem postu navadno tekst skopiram, post zbrišem in ko ga ponovno napišem pazim na to, da izberem "Odstavek".

Cila

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

29. mar 2007 7:01

Zanimivo, zanimivo  Koliko različnih načinov kuhanja.  Jaz sem doslej poznala le dva - z namakanjem ali brez. Reca, tvoj način moram  nujno preizkusiti  ob prvi priliki.  Doslej sem ga vedno kuhala z namakanjem in potem še kakšno uro in pol do dve, odvisno od starosti zrnja. Vedno ga  kupujem v marketih, ker na tržnici ne poznam zanesljivih prodajalcev.

Je pa  kolegica kot novopečena kuharica   pred leti  dobila v dar ene par kil fižola. In je kuhala, kuhala, kuhala, ne 2 do 3 ure, ampak menda okoli 7. Kot bi kuhala kamenje. Potem je končno ugotovila, da so jo za hec malce nasmolili.

 

 

Cila

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

29. mar 2007 7:22

 nisem vedela, da je kuhanje fižola takšna znanost. Jaz ga včasih namočim, včasih ne. Včasih ga prej solim in včasih ne. Pa še nikoli ni bil trd. jade

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. mar 2007 8:19

dj je napisal/a:

.........................................................................................

Ali je z mano kaj narobe?

................................................................

Ali ima mogoče kdo kakšno idejo?

Lp/dj

Seveda je, po moje si zacomprana! Imamam idejo ( če jo že iščeš ). Naredi takole:

Čez noč namočen fižoll daj v lonec, zalij ga z dovolj vode ( lahko pustiš tudi vodo v kateri se je namakal ), po okusu daj list ali dva lovorja, pol lonec postavi na tla na sredini kuhinje, trikrat ga obkroži, in se ustavi, obrnjena proti vshodu in trikrat ponovi : fižol bodi kuhan, potem ga daj na močnejši ogenj, da zavre, potem zmanjšaj ogenj na minimum in kuhaj do mehkega. ( proti koncu je treba večkrat poskusit, hitar se zgodi, da je razkuhan, sicer odvisno od..........( sorte, starosti .......).

Un del z obkrožanjem lahko tudi spustiš, vendar škodi pa ne ( koristi pa tudi ne )

Drugač, nekje sem prebral, da se fižol soli, ko je kuhan, in tega se držim.

Reca, tvoj sistem kuhanja je zanimiv, preizkusil ga bom ( do sedaj tega še nisem slišal ). 

 

ežoj

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

29. mar 2007 9:04

Jaz fižol vedno namakam vsaj čez noč, še bolje cel dan. Medtem fižol ne le nabrekne, ampak začne proces kaljenja. Za kaljenje pa vemo da večkrat pomnoži vsebnost mineralov, vitaminov, encimov in mogoče še kaj. In na ta način fižol prehransko obogatimo. Pred tem je treba fižol skrbno prebrati in vsa poškodovana zrna odstraniti. Fižol potem najprej sperem v hladni vodi, nato umazano vodo odlijem in ponovno zalijem z hladno vodo. Naslednji dan vodo odlijem ( čeprav je ta voda tudi bogata z vitamini , minerali.....ker se nekaj tega izluži...ampak sem nekje brala, da to najbolj napenja). Ozrzoma tako kot so nekateri napisali........ najprej 10 minut vret, potem odlit . V svežo vodo dam poleg lovorja še eno čebulo, prerezano čez polovico in dva stroka česna in solim. Kuham pa kolikor je potrebno. Proti koncu večkrat probam. Bom pa v bodoče probala solit proti koncu in bom probala tudi Recino varianto. Aki[pikapolonica] Sporočilo je spremenil(a) aki dne 29. mar 2007 09:04:54

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

29. mar 2007 9:10

No, ko so ravno stročnice na tapeti: če recept zahteva 400 g kuhanega fižola, koliko suhega moram namočiti? Mislim, da bom šla naslednjič s tehtnico v akcijo.

Sem pa med tistimi srečnicami, ki ji fižola ni treba kupovati, doma imamo fižolovke okoli vsake njive... in temu primerno "posvojene" domače živali - srne.

Loni Makaroni

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

29. mar 2007 10:00

Enkrat je Matjaž svetoval : fižol namočite čez noč v ledeno vodo. Tega se držim pri tetovcu. Pomaga .            Fižolu med kuho dodam kumino (vetrovi). Kuhanega sperem, radi le te. Nobeden še ni omenil, da bi imel okus po kumini.

siba

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

29. mar 2007 10:47

Jaz dam zraven kuhat malo cele kumine, da manj napenja. Drugače pa ga isto namakam, dodam lovor pa malo majarona-mletega, zrca popra in stroke česna. Aja pa sol tudi. jass

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. mar 2007 10:52

Aki, dovoli samo mali popravek: kaljanje NE poveča količine mineralov v fižolu. Minerali (rudnine, rudninske snovi) so v fižolu, odkar je fižol dozorel na matični rastlini. Ob tem, ko fižol namočimo, se mu poveča vsebnost vode, ker nabrekne, voda prodre iz okolice, encimi in vitamini pa se tvorijo v sami rastlini, ker je to pač del procesov, ki omogočijo rast kalčka, torej kaljenje fižola. rimljanka

neznan uporabnik

29. mar 2007 11:49

Ko ste nanizale že toliko nasvetov o kuhanju fižola pa še eno glede hranjenja kuhanega fižola: Kuhan fižol, ki ga spravljam v posodice za v skrinjo vedno odcedim, ker pravijo, da je ravno fižolovka (fižolova voda), kriva, da se fižol tudi v hladilniku hitro pokvari oz. usmradi. Fižol brez vode, tako v plastični posodici hranim tudi po tem, ko sem ga odtalila lahko še 5-6 dni ne da bi se pokvaril. Imam pa občutek, da se veliko lepše in bolj enakomerno skuha fižol, ki sem ga čez noč namočila v mrzli vodi, nato vodo zamenjala in skuhala. Tudi med kuhanjem fižol zlasti v prve pol ure nekajkrat premešam, ker še med kuhanjem nekoliko nabrekne. Kuham tako da vre čisto počasi - čas pa je odvisen od vrste fižola.Solim že takoj na začetku. Sama najvčekrat kupim češnjevca, če pa kupujem v Italiji je to borlotti, ki je nekoliko debelejši od češnjevca, ki ga dobimo pri nas. Takega uporabim za solate, minešte.... Če le imam v skrinji dovolj prostora skuham kar 2,5 kg fižola naenkrat (toliko ga stoji v mojem največjem loncu), ga še vročega zapakiram v plastične posodice in ko se ohladi dam v skrinjo, tako je s kuhanjem fižola kar nekaj časa mir. Vedno uporabljam tak doma kuhan fižol, ker mi tisti iz konzerve ni všeč - po moje ima malo čuden okus in ga kupim le za na morje. Tedi tedi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti