Kuhanje fižola

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

28. mar 2007 20:57

Fizol vedno namocim pred kuhanjem (vsaj 12 ur), vodo odlijem in fizol sperem, nato pa dam kuhat v mrzlo vodo z lovorjevim listom, solim pa takrat, ko zavre, ampak cisto malo (ena zravnana cajna zlicka na kg fizola). Dosolim pri nadaljnji uporabi (solata, prebranac, juha, chili con carne...). Po pol ure prvic poskusim - ce v zrno fizola pihnes in kozica poci in se zaviha, je fizol kuhan. Takrat ga odstavim in lonec brz ohladim, pozimi na terasi, poleti v umivalniku z mrzlo vodo. Redkokdaj rabi vec kot tricetrt ure. Ce je fizol star, se nikoli ne skuha dobro - pri nakupu je treba pogledat leto pridelave, ne sme biti starejsi od enega leta. Zato ga tudi vedno kupujem sproti, ne na zalogo. Ce ga kupujem na trznici ali v rinfuzi, mora biti lep, svetlec, nekako "tezek" na otip. lp, proxima

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

28. mar 2007 20:58

Jaz kupim merkatorjev fižol (češnjevec) ga operem dam v lonec, zalijem z vodo najmanj 2x toliko kot je fižola in dam kuhat, ko zavre zmanjšam plamen, tako da počasi vre, malo osolim in fižol je kuhan v 2,5ure brez namakanja. reza

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

28. mar 2007 20:58

Jaz vedno solim že prej, dodam lovojev list in ga kuham cca 20 min. v ekonomu (seveda čez noč namočenega). Nikoli ni trd. Običajno kupim češnjevca.

Lp,

kobra 1

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

28. mar 2007 21:06

Jaz delam enako kot kobra. Če sem ga pozabila namočiti zvečer, pa ga zjutraj namočim v vroči vodi in po prihodu iz službe skuham. Skuham ga v vodi, v kateri se je namakal, dodam sol in lovorov list. Sem pa imela že kdaj probleme, ko je bil fižol star več kot 1 leto. Zato ga navadno kupim v našem Sparu (kanadskega ali kitajskega), kjer ima datum, na trgu pa samo od prodajalke, ki ji zaupam. teta torta

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

28. mar 2007 21:19

Jaz sn pa neki čula, ka fižola napenja. Te pa ponucaš toto finto: namakaš ga črez noč, potle ga daš kuhat v mrzo vodo, po 5 minutah vretja vodo odliješ pa ga ponovno daš v mrzo vodo in skuhaš do konca. Tak pač nemreš meti virpula v kopalnici. tumpika

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

28. mar 2007 21:22

Slišala sem, da se mora fižol namočit, ker naj bi potem manj napenjal. Nekateri med kuho zato dodajo tudi čebulo. No jaz ga do sedaj nisem namakala ampak sem ga potem samo skuhala v ekonomu. Vodo vedno solim, zraven se vedno kuha še lovorov list. Od sedaj dalje pa bom fižol prej namočila.

Kuhan fižol v zrnju lahko vedno zamrzneš, ga nato samo prekuhaš (v vrelo vodo daš še zamrznjenega, počakaš da zavre in odcediš) in daš na solato.

Zamrznjenega prekuhaš, zmiksaš, malo še soliš in pokuhaš in dobiš kremno fižolovo juho.

Zamrznjenega sem uporabila tudi že za prebranac. 

Lahko pa kuhan fižol  spasiraš, porazdeliš v vrečke in zamrzneš. Ko greš v službo, vrečko vzameš iz skrinje. Ko prideš domov pa 'juho' dosoliš, če je pregosta dodaš še malo vode, prevreš in ponudiš z jušnimi kroglicami. Pa imaš hitro pripravljeno kosilo. Pa še frontne linije ne bosta imela, ker naj bi pri fižolu ravno lupina najbolj napenjala- preverjeno!

 

marelica Sporočilo je spremenil(a) marelica dne 28. mar 2007 21:23:28 Sporočilo je spremenil(a) marelica dne 28. mar 2007 21:23:57

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

28. mar 2007 21:25

Ma dajte mi prosim povedat kaj naredim narobe, da mi tako napiše kot je kobri1. V mojem postu sem potem spreminjala sporočilo da se mi je normalno izpisalo. marelica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. mar 2007 22:03

Pa še moja skrivnost o kuhanju fižola. Operem ga in namočim čez noč. Zjutraj lonec pristavim na plin, ko zavre ga pustm da močno vre od 5 do 15 minut. Ne mislit, da sem se zmotila. Gre za minute in ne ure. Iz njega poberem tudi peno ki nastane pri vretju. Ko mine toliko časa ga izklopim in pustim pokritega 2 uri. Po dveh urah preverim koliko mu manjka do konca kuhanja, če mu sploh še kaj manjka. Dalje postopam z njim tako kot si zamislim. Če ga hočem za juho ga še 1x segrejem, ker se tak bolje pasira, če pa ga delam na mehiški način, ga delam naprej po receptu. Če ga želim imet za solato ga odcedim, če je seveda dosti kuhan, če je treba pa ga še tistih par minut pokuham. lp Vesna

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

28. mar 2007 22:08

Marelica, pojma nimam zakaj včasih tako napiše! Ko pišem je vse OK, potem pa tole ..... kobra 1

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

29. mar 2007 0:48

Jaz ga kuham dokler ni kuhan. Pred tem ga namakam čez noč. Sem in tja poskusim. Proti napenjanju pa jaz dodam vodi (za 1 kg fižola) 1 čajno žličko mletega ingverja, ki prav tako preprečuje napenjanje in mu da nek rahlo eksotičen priokus. Dolores

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti