Aronija

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

29. avg 2005 22:32

jep, da citiram: "process in a boiling water bath canner for 5 minutes at altitudes from 0 to 1,000 feet or for 10 minutes from 1,001 to 6,000 feet". Sklepam, da je finta pritisk oz. moč vrenja... ampak jaz sem totalni nevednež iz fizike in to sklepam bolj na podlagi prakse in pa tistega, kar sva s taščo poštudirale iz njene knjige o marmeladah & co. tjas

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

30. avg 2005 8:08

Tjas, meni tudi ni fizika močnejša stran, zato sem pa hotela vprašat nekoga, ki mu je bližje. Bom prenesla tale originalni tekst pa bomo poskušali kaj ugotovit. lp, Marija

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

30. avg 2005 8:25

Našla sem tole stran s pretvorbami, foot oziroma feet pa je samo v rubriki pritisk... http://www.onlineconversion.com/pressure.htm Zdaj imava s fantom debato, ker on trdi da gre v receptu za nadmorsko višino, ker voda prej zavre nižje kot višje... Moja logika je podobna tvoji, da gre za pritisk pri vrenju, kar pa ne vem če lahko dosežemo drugače kot v ekonom loncu? Tjaš, daj mi prosim celoten recept pošlji na zasebno

TanjaR  

član od: 7.7.2004

sporočila: 63

30. avg 2005 8:25

A veste kaj sem jest razmišljala s temi feeti. Vrenje vode se razlikuje glede na to, na kateri nadmorski višini se dogaja. Mogoče je pa razlika ravno v tem: naj vre 5 minut, če si na višini do 1.000 feet, ali pa 10 minut, če se nahajaš na višini od 1.000 do 6.000 feet. 1.000 feet je pa 304,8 metrov. Ne garantiram, ampak je možno, lep pozdrav TanjaR

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

30. avg 2005 11:47

Dekleta, zlate ste, ampak meni aronije žal (še) ni uspelo dobiti, s temi čevlji pa si tudi še nisem čisto na jasnem. Sadež se - tako mi je bilo pojasnjeno danes, obira v avgustu, zato je zdaj zadnji čas, da ga kje dobim. Menda raste tudi pri nas, le da je očitno redka. Še naprej bom spremljala tole debato, mogoče pa le kaj novega izvem. Skratka, zaenkrat vsem prav lepa hvala za vaše odgovore in ...se priporočam. LP ZIMA

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

2. sep 2005 8:31

Tisti "feeti" zagotovo pomenijo nadmorsko višino, tako da ima Tanja popolnoma prav. Lansko jesen sem posadila dve sadiki aronije in sta obe že letos obrodili. Skuhala bom marmelado po klasičnem receptu kot vsako drugo iz jagodičevja. Okus surovih jagod je zelo trpek in me prav zanima, kakšna bo marmelada. Seveda je bo letos komaj za kak manjši kozarček. Sama sem tudi dala skozi kemoterapijo. Pila sem pesin sok s posebnim dodatkom, kupila sem ga v Avstriji. Sedaj ga imajo menda tudi že pri nas (zdravila sem se namreč pred desetimi leti). Poleg tega sem jemala še apikompleks, mislim da je bil številka 5 (namebnost je napisana na etiketi). Zima, srčno ti želim, da bi ozdravela. Imeti moraš močno voljo in vero v ozdravljenje. Meni je do sedaj pomagalo in še veliko takih primerov poznam. Lep dan vsem! lenča

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

2. sep 2005 8:40

Zima! Lani sem videla jagode aronije v Merkatorju v Domžalah. Verjetno jih bodo imeli tudi letos, saj postajajo vse bolj popularne. LP lenča

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. sep 2005 9:49

Ker sem sama morala spremeniti način prehranjevanja zaradi zdravstvenih razlogov, ti priporočam, da aronije nič ne kuhaš v sokove ali kakšno marmelado, ampak jo samo zamrzni in pozimi uživaj v tej neokrnjeni obliki. Za nas, ki smo preboleli določene bolezni in obolenja, so namreč najmanj priporočljive vse mogoče predelave sadja in zelenjave, saj pozitivno učinkujejo le v svoji najbolj preprosti, naravni obliki. Tudi jaz imam poln zamrzovalnik različnega jagodičevja, vključno z aronijo, in ga uživam (in ga bom še posebej pozimi) samo v tej obliki, torej nič prekuhanega ali kako drugače predelanega. Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. sep 2005 10:17

mamamia, kje si jo pa uspela dobiti - aronio namreč.... tjas

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

2. sep 2005 11:29

kako pa lahko ješ to stvar v nepredelani obliki? Navajena sem na vse sorte okuse, ampak aronije pa surove ne morem jesti (pa tudi nevarnost je, da mi "notri potegne" ne samo hlače, ampak tudi modrc. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti