Aronija

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

tema odprta - 28. avg 2005 20:23 | ogledi: 42.071 | odgovori: 42

Pozdravljeni! Dalj časa se že nisem oglasila, zdaj pa spet rabim "kulinarični" nasvet. Po dveh letih, kar sem prebolela raka na črevesju, so se mi zdaj pojavile metastaze na jetrih in pljučih in sem spet na kemoterapiji. Poleg tega si pomagam še z različnimi dodatki k prehrani, slišala pa sem, da je za izboljšanje krvi ob kemoterapiji zelo priporočljivo uživati aronijo, ki je baje zelo zdravilna.

Zanima me, če jo ima kdo in kako se pripravi (kot marmelada, kot napitek ali kaj podobnega), saj niti ne vem, kakšna je. Ima kdo izkušnje z zdravljenjem z aronijo?

Lep pozdrav in veliko lepih dni!

ZIMA

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

28. avg 2005 21:07

Pa čimprej se pozdravi. Vesna Leben

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

28. avg 2005 22:25

Hvala, Vesna, zdaj vsaj vem, kako izgleda. Predstavljala sem si jo čisto drugače. Zdaj pa čakam, če kdo pozna način priprave. Za vse vaše odgovore se lepo zahvaljujem, čeprav jih bom brala šele čez kake 4 dni, ko se vrnem iz bolnice. Lep pozdrav vsem! ZIMA

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

29. avg 2005 0:06

Zima, držim pesti zate in ti želim, da bo šlo spet in čim prej na bolje. Malo sem po netu iskala in našla sem nekaj receptov za aroniino vino in marmelado. Tule je razložen postopek za izdelavo vina: http://winemaking.jackkeller.net/aronia.asp Za marmelado oz. žele je receptov neskončno, so si bolj ali manj podobni, tako da ti prepišem kar enega. Gre pa takole: 3 skodele soka aronije (pripravljenega iz 1,5 kilograma zrelih jagod aronije) 6,5 skodel sladkorja 3 skodele vode 1 doza sadnega pektina (tega še nisem zasledila na naših policah, ampak glede na količino sadja bi jaz to nadomestila z želinom...) Za pripravo soka: Zmečkaš približno 1,5 kg zrelih jagod aronije. Dodaš 3 skodele vode in pripelješ do vrenja. Nato cmariš približno 15 minut na nizkem ognju (lonec naj bo pokrit). Za tem sok precediš. Marmelada:Izmeriš za tri skodele soka in ga preliješ v veliko kastrolo. Dodaš sladkor in dobro premešaš, ponovno postaviš na štedilnik in na močnem ognju kuhaš do vretja (ves čas mešaš). Ko zavre, vsuješ dozo sadnega pektina (ali recimo želina). Še enkrat zavreš in pustiš vreti eno minuto. Za tem odstraniš s štedilnika ter s kovinsko žlico z vrha posnameš penco. Za tem marmelado porazdeliš po 0,4 litrskih kozarčkih (pustiš za približno pol centimetra prostora pod pokrovčkom. Priviješ pokrovčke. Zaprte kozarčke postaviš v visok lonec z vodo in vreš 5 minut. V vseh receptih, kar sem jih našla, izrecno poudarjajo, da ko napolnjene in zaprte kozarčke še zavreš, mora biti pritisk ves čas med 0 in 1000 čevlji. Vem, da je za nekatere marmelade zelo pomembno, da mora biti temperatura vode, v kateri vre lonček, točno določena, sicer se marmelada ne strdi ampak ostane tekoča, torej sklepam, da je to isto, le da očitno v saksonskih kuhinjah namesto temperature vode merijo pritisk pare... tule bi ti mogoče katera, ki se bolj spozna na fiziko, lahko pomagala...) tjas

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

29. avg 2005 10:56

Tjas, najlepša hvala tudi tebi. Žal sem danes zavrnjena in nisem sprejeta na kemoterapijo, ker imam premalo levkocitov, zato mi bo tale tvoj recept prišel kot naročen, saj imam zdaj čas do petka, da si to pripravim. Baje je prav zdaj sezona za plodove aronije in jo bom poizkusila dobiti. Ugotoviti moram le še to, kolikšna temperatura bi ustrezala 0 do 1000 čevljem. Mogoče bo pa kdo vedel?! Vesni in tebi pa se zahvaljujem tudi za lepe želje. Vsem skupaj pa želim prav lep dan, kljub napovedanemu dežju. ZIMA

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

29. avg 2005 12:46

Zima, za izboljšanje krvi, a ni dober tudi sok rdeče pese? Jaz sem pozimi, ko sem imela čisto zanič kri, dala skozi eno rundo sirupa iz rdeče pese in meda. Kupila sem ga v matikovi trgovini - čisto naraven, nepasteriziran. Če nima zate kakih kontraindikacij, probaj. Za temperaturo bom pa še taščo povprašala, ker ima eno knjigo samo o marmeladah in je tam razložena tudi vsa teorija o vrenju... ti sporočim še danes. Lp, tjas

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

29. avg 2005 16:37

Ja, Tjas, rdeča pesa je čisto prima stvar in je popijem na litre, ampak pri levkocitih ne pomaga. Je pa izredno dobra za železo in hemoglobin. Saj za normalno življenje imam tudi levkocitov dovolj, ampak za kemoterapijo jih rabim še kar nekaj več, časa pa imam samo do petka. Fino, če boš lahko izvedela kaj več o temperaturi, ker brez tega ne upam nič delati. Upam, da mi bodo zdajle iz tržnice lahko prinesli sadeže aronije, potem pa stopim v akcijo. Hvala in lep pozdrav! ZIMA

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

29. avg 2005 20:21

Zima, sva s taščo preštudirale knjigo. V glavnem, smisel tegale vrenja je v bistvu pasterizacija. Za želeje v knjigi piše, da najprej napolniš vroče kozarčke s sadnim želejem direkt iz kozice, ko je še vreč. Lončke dobro zapreš in jih daš kuhat za 15 do 20 minut v vročo vodo, ki naj sega do 3/4 kozarčkov. Voda naj ne bi presegla temperature 100 stopinj (to je zame cela znanost, potrebovala boš termometer za kuho). Potem jih preprosto pobereš ven in daš ohladit. Finta te pasterizacija (sem polna novega znanja ) pa naj bi bila, da lahko tako konzerviraš tudi zadevščine (recimo marmelado ali žele), ki si jim dodala manj sladkorja. Sem pa pri vseh tistih receptih zasledila, da so dodajali jabolčni sok zraven soka glavnega sadja. Jabolko pa = pektin, torej lahko narediš tudi tako, da dodaš eno jabolko zraven. Upam, da sem bila kaj v pomoč in da ti nisem samo nametala en kup informacij vseh vrst. A ti je uspelo dobiti aronijo, jo pri nas sploh pridelujejo? Upam da. Lp in srečno pri kuhanju. Poročaj o uspehu, sej verjetno da mora biti zadeva dobra tudi za tako, ne le za nabiranje levkocitov pred kemo. tjas

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

29. avg 2005 20:32

Aja, pa še vedno velja, če ima katera več izkušenj z bolj kompliciranimi vrstami marmelade ali pa če je bolj domača v fiziki, naj sporoči, kaj bi bilo teh 1000 čevljev.... (ker obuvala za 500 ljudi ziher niso... ) tjas

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

29. avg 2005 20:42

tjas, a je dejansko originalna mera čevelj? (feet) (poskušam najt konverzijo...) lp, Marija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti