Svinjska mast

volpemarina  

član od: 23.8.2005

sporočila: 1

tema odprta - 23. avg 2005 13:42 | ogledi: 10.942 | odgovori: 12

Ima kdo recept za piškote narejene s svinjsko mastjo?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. avg 2005 14:03

Za take piškote ne, pač pa poznam salnjake (izvirajo iz Vojvodine), ki se delajo z dodatkom loja. Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

23. avg 2005 15:23

Tradicionalni božični puding delajo tudi z mastjo, sicer sem pa videla že recepte za piškote iz krhkega testa, kjer se je kot maščoba uporabljala svinjska mast. Veri

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

23. avg 2005 16:11

Imam dva recepta iz časov moje babice, ko še niso vedeli, kaj je margarina, maslo pa so raje prodali kot pojedli, ker je bilo drago:)) NAVADNI KEKSI 30 dag svinjske masti 35 dag sladkorja 6 jajc (če so večja, je dovolj 5) 1 kg moke 1 pecilni prašek naribana limonina lupinica (odlično prikrije okus po masti) Sestavine zamesiš v testo, pustiš pol ure, da počiva, nato oblikuješ piškote. Včasih so jih delali v obliki takov- s pomočjo mesoreznice, na katero se je namestila posebna šablona... eden je vrtel in filal mašino s testom, drugi pa je z nožem rezal testeno "kačo" na primerno dolžino. Taki so meni najboljši. Lahko pa testo razvaljaš in izrežeš z modelčki ali narediš kekse s testomatom (dodaš še malo masti, če pride testo presuho)... PAHLJAČE 20 dag svinjske masti 0,5 kg moke 2 dag kvasa 2,5 dl mleka pol žličke soli Zamesiš testo, razvaljaš, s kozarcem izrežeš kroge, na sredino daš malo marmelade, zapogneš in robove po spoju pritisneš z vilicami, da dobijo obliko pahljače...no ja:)) Pečene povaljaš v mletem sladkorju.....Te pahljače (ali žepki) so za moj okus odlični, vendar se med peko zelo radi odprejo in pocedijo marmelado, Mogoče bi pomagalo, če bi robove, preden jih zapognemo, namazali z beljakom...ne vem, nisem še testirala. LP, V.

certa  

član od: 13.6.2006

sporočila: 27

7. maj 2014 21:43

Pri nas se za piškote ne uporablja mast, pač pa salo. Mast je scvrta z dodatkom soli, salo pa je brez soli in precejeno, da je čisto belo, brez sledov ocvirkov. To se potem uporablja za piškote. Loj pa je goveja maščoba, ki jo ponavadi zavržemo. Tako nekako imamo mi definirane pojme, lahko pa, da je kje drugače :).

certa

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

8. maj 2014 10:08

Kadar imamo mi koline,mesar loči mast na dva dela in sicer potrebuševino ( mislim da se tako pravilno reče) posebej.In to tudi posebej stopimo,ocvirkov iz tega dela pride zelo malo in temu mi rečemo sladka mast,ki se jo uporabi posebej samo za sladice.Je bolj bela,zelo gladka in res malo posladi.Kar se tiče kvalitete masti je pa vse odvisno od tega kako se je prašiček hranil.Pri masti se to najbolj vidi.

Vrtejbenka

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

8. maj 2014 12:19

Stalite, Vrtebjanka, ne stopite

Drejček

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

8. maj 2014 15:16

Mi stopimo mast in jo bomo še ,ti pa jo stali če jo imaš...in sem Vrtejbenka in ne Vrtebjanka,ker po domače se vasi reče Vrtejba ..pravilno je seveda Vrtojba..in ker sem pristaš in zagovornik domačnosti,narečja,ohranjenja naše  dediščine,tudi kulinarične  sem Vrtejbenka in bomo še topili mast........

Vrtejbenka

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

8. maj 2014 15:40

Pri nas cvremo špeh in tako dobimo mast, rečemo pa tudi, da topimo špeh.

rrr

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti